Prema izvještaju iz Sanitarne inspekcije Pljevlja za poslednjih nedelju dana pristiglo im je od nadležne zdravstvene ustanove oko 80 novih prijava za građane oboljele od Covid 19 u Pljevljima, što je znatno više u odnosu na predhodnu nedelju dana kad je taj broj bio znatno manji. Proteklih dana zabilježene su i gužve u toku čitavog dana u Covid ambulanti Doma zdravlja Pljevlja, kao i ispred kontejnera ispred koga se vrši testiranje.
Prema izjavama pacijenata koje su se obratili na pregled svom izabranom doktoru u Domu zdravlja zbog pojave temperature kao jedinog simptoma bolesti, umjesto pregleda od strane izabranog doktora, dobili bi informaciju od medicinske sestre da je preporuka da za svaku pojavu temperature umjesto pregleda kod izabranog doktora, treba da se jave na pregled u Covid ambulantu smještenu u odvojenom dijelu objekta Medicine rada.
Ne postoji nikakva selekcija šta bi bio uzrok pojave temperature. Tako se i oboljeli pacijenti kojima je kasnije utvrđena upala grla, neka zarazna bolest poput varičele ili neka druga bolest koja nema nikakve veze sa virusom Covid 19 upućuju u zajednički prostor Kovid ambulante sa pacijentima za koje se u dosta slučajeva kasnije utvrdi da su oboljeli od Covid 19 i gdje se na prvi pregled čeka i po nekoliko sati u zatvorenom prostoru manjih gabarita.
Sasvim je jasno kakav to rizik predstavlja za takve pacijente da i sami budu zaraženi od ovog opasnog virusa, posebno što to ne predstavlja jedinu posjetu Covid ambulanti, jer se u njoj u 17 sati vrši i uzimanje krvi na analizu, a upućuju se i na snimanje pluća što predstavlja dodatni rizik. Uz to ide i brzi test, kao i onaj drugi u 10 sati ujutro ispred kontejnera na parkingu Doma zdravlja.
Velike gužve u samoj prostoriji Covid ambulante u koju prvi put dolaze pojedini pacijenti, a ponekad i po više članova iste porodice, kao i oni koji moraju dati krv na analizu, ili dođu na kontrolni pregled, evidentno predstavlja „usko grlo“ i rizik od većeg oboljevanja od virusa Covid 19, jer raspoloživi prostor ne može obezbjediti poštovanje socijalne i fizičke distance u zatvorenom prostoru, koja se toliko spominje u mjerama Instituta za javno zdravlje i Ministarstva zdravlja.
Ako je poznato da je za 14 dana februara u Covid ambulanti u Pljevljima obavljeno 1700 pregleda, a od toga1130 prvih pregleda, a da se od početka februara prosječno dnevno pregleda oko 120 pacijenata i izvrši na dnevnom nivou 45 testiranja pacijenata, jasno govori o kakvom se problemu radi.
Sasvim je jasno da ovakav vid donesenih zdravstvenih mjera ima svoje manjkavosti koje mogu negativno uticati na zdravlje pojedinih građana za koje se u okviru rada izabranih doktora mogla dati početna dijagnoza i izvršiti selekcija ko bi prema predočenim simtomima trebao biti upućen u Kovid ambulantu.
Pročitajte još