Vlada Crne Gore na današnjoj sjednici utvrdila je izmjene i dopune Zakona o obaveznom zdravstvenom osiguranju.
Kako je saopšteno iz Ministarstva zdravlja, ovim izmjenama unaprijeđena su određena prava osiguranika, pojačan mehanizam kontrole bolovanja, precizirane određene norme i izvršeno usklađivanje sa pojedinim zakonima.
Izmjenama i dopunama predviđeno je:
– da se pacijentima obezbjeđuju ljekovi za liječenje rijetkih bolesti i nastavak terapije propisane tokom liječenja osiguranog lica u inostranstvu upućenog na liječenje od strane Fonda za zdravstveno osiguranje, a u skladu sa propisanom procedurom.
– da se omogući naknada troškova u punom iznosu za nabavku ljekova sa osnovne liste koji se izdaju na recept u apotekama sa kojima Fond nije zaključio ugovor.
– da se omogući naknada troškova u punom iznosu za medicinsko-tehnička pomagala koja se propisuje na recept, ako se ne mogu obezbijediti kod davalaca zdravstvenih usluga sa kojima je ugovor zaključen.
– da se omogući naknada medicinskog sredstva sa Liste medicinskih sredstava koja se ugrađuju u ljudski organizam, ukoliko davalac zdravstvene usluge to medicinsko sredstvo nije mogao obezbijediti, kao i naknada za ostvarenu zdravstvenu uslugu koja se nije mogla ostvariti kod ovih davalaca.
Kako je saopšteno iz ministarstva Predlogom zakona propisuju se i dodatne kontrole izdavanja bolovanja na način što, u slučaju sumnje da izabrani ljekar privremenu spriječenost za rad nije utvrdio u skladu sa propisanom procedurom, Fond za zdravstveno osiguranje, na zahtjev poslodavca ili po službenoj dužnosti, može pokrenuti postupak za provjeru u roku od 30 dana od dana izdavanja bolovanja.
„Ukoliko je privremenu spriječenost za rad utvrdila nadležna ljekarska komisija, Fond odnosno poslodavac može Ministarstvu zdravlja takođe podnijeti zahtjev za pokretanje postupka provjere izdavanja bolovanja.Za svaku provjeru obrazuje se posebna komisija, koju čine doktori specijalisti medicine rada i doktori specijalisti odgovarajućih grana medicine, u zavisnosti od vrste bolesti ili povrede“, saopšteno je.
Predlogom ovog zakona, kako se navodi, uvodi se mogućnost obezbjeđivanja dodatnih sredstava za nabavku ljekova za liječenje rijetkih bolesti i nastavak terapije propisane tokom liječenja osiguranog lica upućenog na liječenje u inostranstvo.
„Imajući u vidu da se radi o veoma skupim ljekovima,omogućeno je prikupljanje novčanih sredstava od organizacija kulturnih, sportskih, muzičkih i drugih manifestacija, kao i donacija za ovu namjenu, preko posebnog bankarskog računa“, navode iz Ministarstva zdravlja.
Nadalje, predlogom ovog zakona izvršeno je usklađivanje sa Zakonom o državnoj upravi, Zakonom o životnom partnerstvu lica istog pola, Zakonom o ličnoj karti, kao i sa Zakonom o zaštiti stanovništva od zaraznih bolesti.
„Predloženi zakon, koji će biti dostavljen Skupštini na odlučivanje, predstavlja napredak u ostvarivanju prava iz obaveznog zdravstvenog osiguranja, uz dodatnu zaštitu i kontrolu trošenja sredstava obaveznog zdravstvenog osiguranja“, zaključuje se u saopštenju.
Pročitajte još