POGLEDAJTE odluke sa 14. sjednice Vlade Crne Gore

    4 godine pre 710 pregleda Izvor: gov.me

Vlada je, na 14. sjednici održanoj 11. marta 2021. godine kojom je predsjedavao premijer prof. dr Zdravko Krivokapić, donijela Uredbu o Carinskoj tarifi za 2021. godinu. Uredbom se usklađuje visina carinskih stopa sa obavezama preuzetim u okviru Svjetske trgovinske organizacije i drugim međunarodnim ugovorima koje je zaključila Crna Gora, a osnovne izmjene za 2021. godinu odnose se na smanjenje carinskih stopa i izmjenu nomenklature. Aneksom I Protokola o pristupanju Crne Gore STO za određeni broj proizvoda iz Carinske tarife (većinom se radi o poljoprivrednim proizvodima) utvrđeno je tzv. „krajnje gornje obavezujuće ograničenje“, koje predstavlja carinsku stopu koju Crna Gora mora primjeniti do određenog datuma na uvoz navedenih proizvoda. Propisano je da će se smanjenje carinskih stopa implementirati godišnje u jednakim fazama, počev od dana pristupanja Crne Gore STO-u, tako da snovna carinska stopa za 2021. godinu iznosi 5,49 odsto.
S obzirom na to da je Crna Gora Sporazumom o stabilizaciji i pridruživanju preuzela obavezu usaglašavanja nacionalne nomenklature sa Kombinovanom nomenklaturom Evropske unije koja se mijenja svake godine, što je jedan od osnovnih preduslova za pravilno sprovođenje spoljnotrgovinske razmjene sa zemljama članicama EU, u Uredbu su inkorporirane izmjene koje je EU dala za 2021. godinu. Takođe, Uredbom su obuhvaćene sve izmjene koje se odnose na carinske stope utvrđene sporazumima o slobodnoj trgovini ili drugim međunarodnim sporazumima vezanim za razmjenu roba (STO, SSP, EFTA, Rusija, Ukrajina, CEFTA i Turska), čime se dobilo kodifikovano rješenje koje će olakšati poslovanje privrednicima koji se bave spoljnom trgovinom.

Donijeta je Uredba o izmjeni Uredbe o higijeni hrane kojom se obezbjeđuje sprovođenje novog Zakona o bezbjednosti hrane i dalje, potpuno usaglašavanja sa pravnom tekovinom Evropske unije u ovoj oblasti.

Vlada je donijela Odluku o izmjeni Odluke o obrazovanju komisije za procjenu rizika bezbjednosti civilnog vazduhoplovstva koja je bila neophodna zbog kadrovskih promjena u organima državne uprave. Nacionalnim programom bezbjednosti civilnog vazduhoplovstva utvrđeno je da procjenu rizika za aerodrome u Crnoj Gori vrši Komisija koju formira Vlada na predlog Nacionalnog odbora za bezbjednost civilnog vazduhoplovstva, a koju sačinjavaju po jedan predstavnik Agencije za civilno vazduhoplovstvo, Uprave policije i Agencije za nacionalnu bezbjednost.

Usvojena je Analiza efikasnosti djelovanja Uprave za inspekcijske poslove. Dokument sadrži poređenje centralizovanog i decentralizovanog modela organizacije inspekcija, od kojih, kako je ocijenjeno, svaki ima svoje prednosti i slabosti, ali se prednost daje decentralizovanom modelu koji omogućava efikasnije ostvarivanje odgovornosti inspekcije odnosno starješine inspekcijskog organa, a, takođe, i transparentnije ostvarivanje političke odgovornosti resornog ministra za stanje u jednoj oblasti. Tim povodom, zaduženo je Ministarstvo javne uprave, digitalnog društva i medija da pripremi izmjene i dopune Zakona o inspekcijskom nadzoru.

Vlada je usvojila Informaciju o realizaciji Ugovora o koncesiji za eksploataciju pojave nemetalične mineralne sirovine arhitektonsko-građevinskog (ukrasnog) kamena iz ležišta „Brankov krš“ Prijestonica Cetinje broj 01-3336/1 od 10. 11. 2010. godine i prihvatila Aneks 2 Ugovora o koncesiji. U Informaciji je navedeno da je Koncesionar DOO „Kobra“ – Budva podnio zahtjev za produženje Ugovora o koncesiji, jer nije postojao završen Prostorno-urbanistički plan Prijestonice Cetinje, pa samim tim se Koncesionaru nijesu mogli izdati urbanističko-tehnički uslovi. Kako se u rok trajanja koncesije ne računa period za koji je trajala nemogućnost ulaska u fazu eksploatacije kao posljedica nepostojanja pretpostavki za izdavanje urbanističko-tehničkih uslova, zaključeno je da se period trajanja koncesije iz Ugovora produžava i ističe 10. novembra 2025. godine.

Usvojena je Informacija o Sporazumu akcionara o glasanju između Vlade Crne Gore i Terna Rete Elettrica Nazionale S.p.A, prihvaćen tekst Sporazuma kojim se iste odredbe o glasanju, osim onih koje su istekle u skladu sa Strateškim i akcionarskim ugovorom produžavaju za naredni petogodišnji period.

Vlada je usvojila Informaciju o potrebi određivanja nacionalnog koordinatora za suzbijanje nasilnog ekstremizma. U dokumentu se navodi da Vlada Crne Gore participacijom u značajnim regionalnim, evropskim i globalnim inicijativama, djelovanjem shodno prihvaćenim standardima i prioritetima, potvrđuje svoje opredjeljenje da doprinese očuvanju mira i stabilnosti kako u Crnoj Gori, tako regionu i šire. U ovom trenutku neophodno je pristupiti izradi Izvještaja o realizaciji Akcionog plana za 2020. godinu kao i Akcionog plana za 2021. godinu na osnovu Strategije prevencije i suzbijanja radikalizacije i nasilnog ekstremizma za period 2020-2024. godine. Navedene obaveze dio su i evropske agende Crne Gore pa je tako na predstojećem Pododboru za pravdu, slobodu i bezbjednost kao jedna od posebnih tačaka predviđeno i izvještavanje na temu djelotvornog sprečavanja i borbe protiv nasilnog ekstremizma.
Imajući u vidu da Biro za operativnu koordinaciju još uvijek nije imenovan od strane Vlade Crne Gore, te se nijesu stekle pravne pretpostavke za imenovanje nacionalnog koordinatora za suzbijanje nasilnog ekstremizma čiji je primarni zadatak da sve navedene aktivnosti isprati i omogući njihovu realzaciju, predlaženo je da se privremeno odredi nacionalni koordinator za suzbijanje nasilnog ekstremizma do izbora nacionalnog koordinatora, a po uspostavljanju Biroa za operativnu koordinaciju, u skladu sa zakonom.

Vlada je usvojila Izvještaj o radu Kancelarije zastupnika Crne Gore pred Evropskim sudom za ljudska prava u Strazburu za 2020. godinu. U Izvještaju se, između ostalog, navodi da je Evropskom sudu u prošloj godinije podnijeto ukupno 218 predstavki protiv Crne Gore. Pored predstavljanja aktivnosti koje su neposredno vezane za osnovnu nadležnost Kancelarije zastupnika, Izvještaj sadrži i informacije o svim aktivnostima koje je ova Kancelarija preduzimala u cilju afirmacije zaštite ljudskih prava i implementacije standarda Konvencije u nacionalnom pravnom sistemu. Posebno je naglašeno da je Evropska komisija iznijela pozitivne ocjene o radu Kancelarije i ocijenila kao pohvalan nivo saradnje koji se ostvaruje sa Evropskim sudom, ukazavši posebno da se ni jedan predmet nije nalazio pod posebno pojačanim nadzorom Komiteta ministara Savjeta Evrope.
Izvještaj sadrži i preporuke za preventivno uklanjanje slabosti unutar pravnog sistema koje bi mogle biti povod za nove predstavke protiv Crne Gore pred Evropskim sudom, a koje su usmjerene u skladu sa analizom predmeta koji se nalaze u radu Kancelarije zastupnika, kao i nalazima i stavovima Evropske komsije koje je iznijela u Izvještaju objavljenom u oktobru.

Vlada je usvojila Informaciju o zaključivanju Protokola o namjeri za saradnju između Centra za integritet Norveške i Ministarstva odbrane Crne Gore i prihvatila tekst Protokola. Norveška pruža kontinuiranu podršku Crnoj Gori u oblasti reforme odbrambenog sektora. Jedno od polja saradnje je i podrška u izgradnji i jačanju integriteta. Ministarstvo odbrane Norveške je odredilo Centar za integritet u sektoru odbrane (CIDS), kao subjekat koji će realizovati projekat pružanja podrške Ministarstvu odbrane Crne Gore, koji je dio šireg projekta na Zapadnom Balkanu, finansiran od strane Ministarstva vanjskih poslova Norveške. Projekat pružanja podrške obuhvata petogodišnji period od datuma potpisivanja Protokola. Očekuje se da Protokol, u sklopu projekta, rezultira sveobuhvatnim i efikasnijim mehanizmima za unaprjeđenje integriteta i smanjenjem rizika od korupcije u Ministarstvu odbrane, kao i podizanjem svijesti o integritetu i profesionalnoj etici.

Usvojena je Informacija o izvršenju zaključaka sa 6. sjednice Vlade Crne Gore od 14.01.2021 godine a vezano za postupanje sa 10.500t pšenice, koju je nabavilo bivše Ministarstvo ekonomije, a smještena je u silosima Luke Bar. U Informaciji se navodi da se Ministarstvo ekonomskog razvoja, u skladu sa usvojenim zaključcima, obratilo lokalnim samoupravama pitanjem da li je na njihovimim teritorijama došlo do poremećaja na tržištu i da li je nosiocima snabdijevanja potrebna interventna isporuka brašna i jestivog ulja. Od svih opština samo su Tivat, Cetinje i Rožaje iskazali potrebu da se snabdiju brašnom pod uslovima koji su propisani planom za tekuću godinu. Na taj način stekli su se uslovi da se počne sa ll fazom, odnosno, postupkom ugovaranja prevoza i skladištenja u silosima koji služe za potrebe mlinova. Uprava za bezbijednost hrane je nakon izvršenog inspekcijskog nadzora potvrdila da je pšenica dobrog kvaliteta i da je bezbijedna za dalje plasiranje. Realizacija zaključka kojim je Ministarstvo ekonomskog razvoja zaduženo da Tužilaštvu dostavi potrebnu dokumentaciju na dalje postupanje kako bi se utvrdilo da li je došlo do nezakonitog finansijskog prihodovanja po bilo kom osnovu, odnosno da li je došlo do štete zbog nemara ili je u pitanju nesavjestan rad u službi, biće završena u toku marta, nakon kompletiranja dokumentacije i pravnog obrazloženja.
Na ime troškova sladištenja 10.500 t pšenice do sada su pristigle fakture za novembar – 47.250,00 eura i za decembar i januar po 48.825,00 eura, kao i faktura za elevaciju i fumingaciju za decembar u iznosu od 3.155,74 eura.

Usvojena je i Informacija o nabavci vozila za potrebe Uprave policije.

Vlada je, pored ostalog, utvrdila i Pravilnik o unutrašnjoj organizaciji i sistematizaciji Ministarstva javne uprave, digitalnog društva i medija.