Realizovan veliki broj projekata izgradnje i rekonstrukcije sportskih objekata. Posebna pažnja za školsku sportsku infrastrukturu. Atletski stadion, Olimpijska kuća i rekonstrukcija gradskog bazena
Ministarstvo sporta i mladih privodi veoma dinamičnu i uspješnu kalendarsku godinu kraju, u kojoj je uloženo mnogo sredstava za poboljšanje uslova da se mladi, posebno školarci, bave sportom. Adekvatno uređena sportska infrastruktura predstavlja jedan od najvažnijih segmenata za razvoj kako profesionalnog tako i rekreativnog sporta. Uzimajući u obzir prethodno navedeno, u proteklom periodu posebnu pažnju smo posvetili upravo razvoju i unapređenju ovog izuzetno važnog segmenta, ali i pripremi za mnogo zahtjevnije, kapitalne investicije Ministarstvo sporta i mladih se intenzivno priprema. Mnogo je ozbiljnih planova, ali za naredni period predviđeno je ulaganje u izgradnju atletskog stadiona, Olimpijske kuće, natkrivanje gradskog bazena u Podgorici, rekonstrukciju i nadogradnju sportske hale u Beranama.
Kapitalnim budžetom za 2024. godinu planirana su sredstva u iznosu od 5.000.000,00 eura za projekte koji se odnose na raspisivanje javnih arhitektonskih konkursa, izradu i reviziju projektne dokumentacije i izvođenje radova na izgradnji, rekonstrukciji i adaptaciji sportskih objekata. S tim u vezi, Ministarstvo sporta i mladih je, u saradnji sa lokalnim upravama i sportskim organizacijama, započelo odnosno intenziviralo aktivnosti na pripremi kapitalnih projekata koji će se realizovati u narednom periodu.
Rješavajući po zahtjevu Atletskog saveza Crne Gore, Ministarstvo sporta i mladih je intenziviralo aktivnosti na realizaciji navedenog projekta. Atletika je bazični sport, i kao takav zauzima važno mjesto u psihofizičkom razvoju djece od najranijeg uzrasta i omladine do starije generacije. Glavni grad Podgorica je administrativni, univerzitetski, sportski, kulturni centar Crne Gore, a istovremeno i jedini glavni grad u regionu koji nema atletsku stazu. Skupština Glavnog grada je ustupila zemljište za izgradnju ovog objekta. Ministarstvo prostornog planiranja, urbanizma i državne imovine raspisalo je konkurs za izbor idejnog arhitektonskog rješenja i ono se očekuje do kraja ove godine. Ukupna površina na kojoj će se graditi atletski stadion iznosi 38.516 m2, a lokacija se nalazi na Koniku, pored postojećih terena Fudbalskog saveza Crne Gore. Objekat će biti projektovan kao stadion „III konstruktivne kategorije“. U okviru objekta su, između ostalog, planirani sljedeći sadržaji: sertifikovana atletska staza dužine 400 metara, standardnih mjera, sa 8 traka za trčanje u kružnim trkama i trkama na 100 metara i 110 sa preponama, vodena jama za trke stipl, skakalište za skok udalj, troskok, skok uvis, skok sa motkom, bacališta za koplje, kuglu, prostor za zagrijavanje atletičara, gledalište. Planirano je da glavna, zapadna tribina bude natkrivena, kapaciteta za 2.200 do 2.500 sjedišta za gledaoce. Ispod tribine je planirana izgradnja atletskog tunela sa teretanom. Zapadna tribina treba da bude kapaciteta oko 800, a sjeverna i južna kapaciteta oko 700 mjesta po tribini. Procijenjena vrijednost investicije je oko 13.000.000,00 sa uračunatim PDV-om. Riječ je o višegodišnjem projektu koji će biti finansiran iz kapitalnog budžeta.
U planu je izgradnja Olimpijske kuće u Podgorici na čijoj pripremi učestvuju Ministarstvo sporta i mladih, Glavni grad Podgorica i Crnogorski olimpijski komitet. Projektom je planirana izgradnja objekta koji je zamišljen kao mjesto okupljanja svih sportista, sportistkinja i sportskih radnika u Crnoj Gori, a imaće i pozitivan ekonomski uticaj kroz privlačenje turista i posjetilaca. Planirano je da u sastavu Olimpijske kuće budu olimpijski muzej, Olimpijska akademija, Olimpjski hab i olimpijska administracija.
Olimpijska akademija će biti mjesto gdje će sportisti, treneri i sportski radnici moći da se obučavaju i usavršavaju u vezi sa bitnim temama iz oblasti sporta. Olimpijski hab će biti mjesto okupljanja za ljude koji žele da razvijaju ideje i inovativne sportske projekte iz oblasti sporta, sarađuju na projektima koji se finansiraju od strane međunarodnih organizacija i umreže se sa drugim sportskim profesionalcima. Olimpijski muzej ima za cilj da očuva i prikaže istoriju Olimpijskih igara, olimpijskih sportova i crnogorskih olimpijskih učešća. Riječ je o projektu za koji je u toku priprema dokumentacije za raspisivanje Konkursa za idejno arhitektonsko rješenje.
Ministarstvo sporta i mladih intenzivno učestvuje u rekonstrukciji i dogradnji stare hale u Haremima u Beranama. Riječ je o sportskoj hali koja je izgrađena početkom 80-ih godina prošlog vijeka, a koja je predstavljala važno mjesto za organizaciju sportskih, ali i raznih kulturno-zabavnih manifestacija. Usljed velikih sniježnih padavina 2012. godine došlo je do potpunog urušavanja krova i krovnog pokrivača na hali, i ista je od tada van funkcije.
Imajući u vidu da postojeći sportski sadržaji u opštini Berane ne mogu u potpunosti zadovoljiti potrebe i zahtjeve sportista i sportskih organizacija, u smislu raspoloživog prostora za organizaciju treninga i takmičenja, u saradnji sa opštinom Berane inicirali smo realizaciju navedenog projekta. Projektom je planirana rekonstrukcija postojećeg objekta, ali i dogradnja novog prostora koji će biti u funkciji unapređenja sportske infrastrukture. Planirano je da navedeni objekat u potpunosti bude prilagođen za korišćenje osobama sa invaliditetom, kao i mjesto na kome će se održavati treninzi i takmičenja u više različitih sportova. U dograđenom dijelu planirana je sala za sastanke za cca 100 mjesta sa mogućnošću mobilnog pregrađivanja u tri dijela sa pratećim sadržajima (vjetrobran hol, sanitarije (muške i ženske za posjetioce), kafe bar sa pratećim sadržajima (ostava, sanitarije), prostorije za sportskog ljekara sa sanitarijama, teretana i fitnes sala sa svlačionicama i sanitarijama i prostorija za grijanje sa ostavom za grijanje. U toku je izrada projektnog zadatka za izradu tehničke dokumentacije.
I natkrivanje olimpijskog bazena u Podgorici od izuzetnog je značaja za sportiste glavnog grada, ali i za rekreativce. Od sticanja nezavisnosti vaterpolo predstavlja najtrofejniji kolektivni sport u našoj državi sa jednom zlatnom, tri srebrne i jednom bronzanom medaljom osvojenim na evropskim i svjetskim prvenstvima. Osim navedenog, naša vaterpolo reprezentacija je osvojila sedam medalja na svjetskim ligama i pet puta učestvovala na Olimpijskim igrama. U Crnoj Gori trenutno postoji pet bazena koji su u državnom vlasništvu, odnosno u vlasništvu lokalnih samouprava, od kojih su dva olimpijska (jedan zatvoreni u Nikšiću i jedan otvoreni u Podgorici), a tri su zatvorena bazena vaterpolo dimenzija (po jedan u Podgorici, Budvi i Kotoru). Imajući u vidu do sada ostvarene rezultate naše vaterpolo reprezentacije, zvuči nevjerovatno podatak da Glavni grad Podgorica nema zatvoreni bazen olimpijskih dimenzija.
Dva bazena u Podgorici (zatvoreni vaterpolo dimenzija i otvoreni olimpijskih dimenzija), napravljeni su 2009. godine na krilima sjajnih rezultata vaterpolo reprezentacije. Od tada do danas nije napravljen niti jedan novi bazen, a ako se uzme u obzir podatak koliko zatvorenih olimpijskih bazena imaju zemlje u okruženju, možemo vidjeti koliko su naši infrastrukturni uslovi za razvoj vodenih sportova u zaostatku. Crna Gora je najozbiljniji kandidat za organizaciju seniorskog Evropskog prvenstva u januaru 2028. godine, što bi ujedno predstavljalo i jedno od najvećih takmičenja koje je organizovano za seniore u istoriji naše države u kolektivnim sportovima.
Međutim, da bi naša država mogla da nastavi borbu za dobijanje organizacije Evropskog prvenstva 2028. godine, neophodno je riješiti infrastrukturne probleme i to kroz dobijanje zatvorenog olimpijskog bazena. S tim u vezi, najidealnija je opcija natkrivanja postojećeg olimpijskog bazena koji se nalazi u sastavu SC „Morača“, čime bi se dobio sportski kompleks koji bi mogao da zadovolji kriterijume za organizaciju velikih međunarodnih takmičenja. Takođe, dobili bismo sportski objekat koji bi bio funkcionalan svih 12 mjeseci u godini, a ne samo tri mjeseca, kao što je do sada bio slučaj.
Osim natkrivanja, potrebno je odraditi i proširenje kapaciteta odnosno dogradnju pratećih prostorija (tribina, svlačionica, prostora za medije, konferencijske i VIP sale, ostava). Benefiti koje bi naša država mogla da dobije organizacijom jednog ovakvog takmičenja su brojni. Osim promocije države na globalnoj mapi, kao i promocije i podsticanja razvoja sporta i zdravog načina života, nezaobilazni su i ekonomski benefiti koje bi Glavni grad Podgorica i država ostvarili organizacijom ovakvo prestižnih takmičenja, kroz podsticaj turizmu, povećanje broja posjetilaca i povećanje potrošnje. Osim za potrebe organizacije navedenog takmičenja, natkrivanjem olimpijskog bazena u značajnoj mjeri bi se unaprijedili infrastrukturni uslovi koji bi imali za cilj razvoj i unapređenje vodenih sportova i nakon organizacije Evropskog prvenstva, kao i zadovoljenje potreba sportista i građana koji će koristiti usluge bazena.
Ministarstvo sporta i mladih je iniciralo aktivnosti u cilju pripreme za izgradnju nacionalnog fudbalskog stadiona. S tim u vezi, u saradnji sa Ministarstvom prostornog planiranja, urbanizma i državne imovine i Glavnim gradom započeti su koraci ka odabiru odgovarajuće lokacije. Riječ je o sportskom objektu koji će biti projektovan za odigravanje utakmica najvišeg nivoa takmičenja.
Izgradnja sportsko-rekreativnog centra u Kotoru već duže godina nalazi se u kapitalnom budžetu. Aktivnosti na realizaciji projekta sprovodi JU Resursni centar za sluh i govor i Agencija za izgradnju i uređenje Kotora, a sufinansira Vlada Crne Gore, posredstvom Uprave za kapitalne projekte. Opština Kotor je angažovala Građevinski fakultet koji će nakon izrade stručne analize predložiti najoptimalnija rješenja za dalju sudbinu ovog objekta.
ZA SPORTSKU INFRASTRUKTURU PREKO 700.000 EURA
Kada je riječ o realizaciji projekata iz tekućeg budžeta, Ministarstvo sporta i mladih je podržalo realizaciju ukupno 53 projekata koji se odnose na izgradnju, rekonstrukciju, adaptaciju i opremanje sportskih objekata, u ukupnom iznosu od 732.699,51 eura.
Realizacijom navedenih projekata u značajnoj mjeri su unaprijeđeni uslovi za bavljenje sportom i sportsko-rekreativnim aktivnostima. Podrška je opredijeljena kako za projekte koji imaju za cilj unapređenje školske sportske infrastrukture, tako i za projekte koji su na raspolaganju za korišćenje profesionalnim sportistima i rekreativcima.
Ne mala sredstva Ministarstvo je opredijelilo za poboljšanje uslova u školskim ustanovama za bavljenje sportom. U glavnom gradu je sa 38.167,54 eura pomognuta adaptacija sportske infrastrukture u JU Resursni centar za djecu i mlade, kao 1.920,6 eura za poboljšanje sportskih uslova u OŠ „Branko Radulović“ u Komanima. Za adaptaciju košarkaškog terena u Studentskom parku u Podgorici opredijeljeno je 32.869,5 eura, a za osposobljavanje fiskulturne sale OŠ „Drago Milović“ u Tivtu 29.705,5 eura, dok je radove na adaptaciji fiskulturne sale u OŠ „Dašo Pavičić“ u Herceg Novom Ministarstvo pomoglo sa 40.981,49 eura. Prilično novca izdvojeno je za školske projekte u opštini Berane. Za adaptaciju multifunkcionalnog sportskog terena u dvorištu OŠ „Vuk Karadžić“ izdvojeno je 39.997,76 eura, a otvorenog sportskog terena u dvorištu OŠ „Polica“ 12.683,22 eura, za adaptaciju košarkaškog terena u OŠ „Lubnice“ izdvojeno je 27.717,5 eura, dok je za sportske terene u OŠ „Radomir Mitrović“ u Budimlji opredijeljeno 43.861,66 eura, dok je za sanaciju otvorenog terena u dvorištu OŠ „Petar Dedović“ u Murinu izdvojeno je 642,49 eura, a za građevinske radove u fiskulturnoj sali Srednje stručne škole u Bijelom Polju 48,370 eura.
Nabavka rekvizita i sportske opreme za potrebe 29 obrazovnih i javnih institucija i mjesnih zajednica širom Crne Gore, u ukupnom iznosu od 74.015,3 eura. Oprema i rekviziti isporučeni su i stavljeni u funkciju. Sportska oprema i rekviziti su donirali sljedećim korisnicima: OŠ „Ilija Kišić“ Zelenika, Herceg Novi, OŠ „Braća Ribar“ Zaton, Bijelo Polje, OŠ „Braća Bulajić“, Vilusi, Nikšić, MZ Kralje, Andrijevica, Obrazovni centar Plužine, OŠ „Boško Radulović“ Komani, Podgorica, OŠ „Petar Dedović“ Murino, Plav, OŠ „Krsto Radojević“ Tomaševo, Bijelo Polje, OŠ „18. oktobar“ Bioči, Podgorica, OŠ „Đoko Prelević“ Ubli, Podgorica, SMŠ „Branko Zogović“ Berane, OŠ „Milosav Koljenšić“ Danilovgrad, Gimnazija „Miloje Dobrašinović“ Bijelo Polje, MZ Štitari, Berane, OŠ „Pavle Žižić“ Njegnjevo, Bijelo Polje, OŠ „Pavle Rovinski“ Podgorica, OŠ „Vlado Milić“ Podgorica, KIC Zeta, SMŠ Andrijevica, OŠ „Milovan Jelić“ Bijelo Polje, OŠ „9. maj“ Bijelo Polje, Dom učenika i studenata Berane, OŠ „Njegoš“ Spuž, Danilovgrad, OŠ „Savo Pejanović“ Podgorica, SEŠ „Mirko Vešović“ Podgorica, SMŠ „25. maj“ Tuzi, OŠ „Boro Vukmirović“ Cetinje, OŠ „Šunjo Pešikan“ Cetinje, OŠ „Jagoš Kontić“ Nikšić.
BOLJI USLOVI ZA PROFESIONALCE I REKREATIVCE
Kada je riječ o projektima koji su u funkciji rekreativnog sporta i zadovoljenja potreba sportsko-rekreativnih aktivnosti zainteresovanih građana, sa posebnim akcentom na djecu i mlade, riječ je o sljedećim projektima koji su završeni ili su u završnoj fazi realizacije: završena je adaptacija terena za basket u naselju Pažići u Danilovgradu, vrijednost odobrenih sredstava za ove namjene 12.342 eura, dok je za rekonstruisanje terena za mali fudbal u Plužinama izdvojeno 29.575 eura, a u Ozrinićima kod Nikšića 20.412,7 eura. Izgradnju košarkaškog terena u Mjesnoj zajednici Trebjesa kod Nikšića Ministarstvo je pomoglo sa 27.000 eura, a košarkaških terena u Novom Selu kod Danilovgrada sa 35.000 eura. Sa 2.838,2 eura Ministarstvo je pomoglo ograđivanje sportskog igrališta u Lipovu kod Kolašina, dok sa 22.399,65 eura Ministarstsvo sporta i mladih učestvuje u izgradnji teniskih terena u Gusinju.
Kada govorimo o projektima koji su u funkciji unapređenja profesionalnog sporta, Ministarstvo sporta i mladih je sa 9.583 eura pomoglo nabavku sjedišta na tribinama SC u Cetinju, sa 45.738 eura finansirana je izgradnja tribina na igralištu FK „Orijen“ u Zelenici kod Herceg Novog. U rekonstrukciju dvorana u Kolašinu, odnosno u Pljevljima Ministarstvo je opredijelilo 38.000 i 41.000 eura, a za sportske terene u Spiču kod Bara 30.000 eura. U adaptaciju košarkaškog terena u Centru za sport i rekreaciju u Pljevljima Ministarstvo je uložilo 27.878,4 eura.
Rekordna podrška za sportske saveze
Drugi važan segment podrške odnosi se na nacionalne sportske saveze. Na ovogodišnjem konkursu Ministarstva, čak 44 nacionalna sportska saveza dobila su sredstva za realizaciju svojih programa i inicijativa u iznosu od 6,5 miliona eura – što predstavlja rekordnu investiciju u crnogorski sport.
Značajno unapređenje sredstava za finansiranje redovnih programa sportskih organizacija predstavlja jasnu poruku o odnosu Vlade Crne Gore i resornog Ministarstva sporta i mladih prema sportu i prema uspjesima naših sportista, ali i našoj jasnoj namjeri da uložimo dodatni napor da stvorimo bolje preduslove i povoljniji ambijent za razvoj sporta.
Pažnja perspektivnim sportistima
Mladi sportisti koji ostvaruju uspjehe na evropskim i svjetskim prvenstvima predstavljaju ogroman potencijal za budućnost crnogorskog sporta.
Trenutno, preko 50 sportista ima utvrđen status perspektivnog sportiste, što im omogućava pravo na jednogodišnju stipendiju. Ove stipendije pružaju sigurnost i stabilnost mladim sportistima, a Ministarstvo sporta i mladih želi da na adekvatan način skrene pažnju na značajne rezultate ostvarene u mlađim kategorijama i pokaže da država Crna Gora brine o svojim sportskim potencijalima.
( Ministarstvo sporta i mladih )
Pročitajte još