Podnesena prijava protiv osoblja Hitne pomoći zbog nesavjesnog liječenja

    5 godina pre 1026 pregleda Izvor: cdm.me

Porodica preminule Huriši Emini i Prava Crna Gora podnijeli su Osnovnom državnom tužilaštvu u Podgorici krivičnu prijavu protiv medicinskog osoblja Zavoda za hitnu medicinsku pomoć zbog sumnje da su počinili krivično djelo nesavjesno pružanje ljekarske pomoći. U krivičnoj prijavi, u koju je Dan imao uvid, ističe se da je ekipa Zavoda za hitnu pomoć 18. oktobra 2019. godine odbila da pruži medicinsku pomoć Huriši Emini, koja je bila u teškom stanju i na samrti. Ona je preminula dan kasnije.

“Ovakim postupanjem medicinski radnici Zavoda za hitnu pomoć ostvarili su obilježja krivičnih djela nesavjesno pružanje ljekarske pomoći iz čl. 290 i neukazivanje pomoći iz čl. 292 Krivičnog zakonika Crne Gore. Predlažemo da vrhovni državni tužilac na osnovu snimka koji prilažemo pokrene krivični postupak i formira predmet protiv radnika ZHMPCG. Zdravstveni radnici, ponašajući se drsko i bez ikakve ljudske i medicinske etike, nijesu htjeli da uđu u prostoriju u kojoj se nalazila Huriša Emini, navodeći da joj zbog neprijatnog mirisa prostorije neće pružiti medicinsku pomoć – iako se radilo o životno ugroženoj pacijentkinji, koja je dan nakon toga, 19.10.2019. godine, preminula – što je zabilježeno na video-snimcima koje smo priložili kao dokazno sredstvo uz krivičnu prijavu”, piše u krivičnoj prijavi.

Suprug preminule Huriše Nedžat Emini poručio je da porodica neće odustati dok se ovaj slučaj do kraja ne ispita.

“Pamtiću taj dan cijelog života. Mogli su da joj ukažu pomoć, a ne da umire sa bolovima. Nadam se da će institucije koje su nadležne reagovati na ovaj slučaj jer ovo se danas desilo meni, a sjutra se može desiti bilo kojem građaninu”, kazao je Emini, koji je zahvalio Pravoj Crnoj Gori na velikoj podršci.

Direktor Zavoda za hitnu medicinsku pomoć Saša Stefanović kazao je za Dan da podržavaju namjeru da istražni organi utvrde istinu u pomenutom slučaju, uz napomenu da ta ustanova nema zakonskog osnova da pokrenu disciplinski postupak protiv doktorice koja je odbila da pruži medicinsku pomoć Hureši Emini jer više ne radi u toj ustanovi. On je rekao da je ta doktorica dobila specijalizaicju u drugoj zdravstvenoj ustanovi.

“Komisija ZHMPCG će utvrditi šta se dogodilo. Uvijek smo na strani pacijenata i pridružujemo se gonjenju. Tehničari ne smiju da daju injekciju bez dozvole doktorke koja vodi ekipu, a ona je neopravdano odbila da uđe u prostoriju i pomogne ženi kojoj smo pomagali i do 10 puta dnevno”,  kazao je Stefanović.

Predsjednica Mladih Prave Aleksandra Deletić ocijenila je da, uprkos odličnim ljekarima, koji su prije svega dobri ljudi, naš zdravstveni sistem nije ni približno dobar.

“Razlog su zapošljavanje preko veze, nepoštovanje protokola i nestručnost. Primjer toga je, očigledno, i slučaj porodice Emini, gdje smo, umjesto znanja i odgovornosti, imali nemar i bezobrazluk. S obzirom da se radi o ozbiljnom slučaju, apelujemo na tužilaštvo da što prije pokrene istragu i detaljno ispita sve okolnosti, a mi iz Prave Crne Gore bićemo istrajni u borbi da se ovaj slučaj rasvijetli do kraja”,  saopštila je Deletićeva.