Veliki broj ljudi dok radi ne razmišlja o visini penzije i iznosu primanja tokom penzionerskih dana.
Takođe, poslodavci su proteklih decenija nerijetko izbjegavali uplaćivanje doprinosa, ili su uplaćivali manje doprinosa nego što je bila zarada zaposlenog, pa mnogi od njih kada se primakne odlazak u penziju shvate da im u tom periodu nisu uplaćivani doprinosi ili da su osiguravani na manji iznos zarade. Uz to, u Crnoj Gori je dosta dugo bila uobičajeno da su radnici bili osiguravani na niži iznos, a dio plate primali na ruke, što je znatno smanjeno primjenom programa „Evropa sad 1 i 2“, kojima su povećani iznosi osnovnih zarada, a time i iznos na koji se radnici osiguravaju.
Podgoričanka S.R., koja se obratila našoj redakciji, bila je neprijatno iznenađena kad je ovih dana dobila rješenje za odlazak u penziju nakon skoro četrdeset godina radnog staža. Naročito što je iznos duplo manji od plate koju je primala kao prosvjetni radnik.
– U penziju sam pošla 25. decembra sa punim radnim stažom i dobila sam penziju u iznosu od 512 eura. Zaista sam doživjela šok, jer je iznos penzije manji od polovine plate koju sam primala – kazala nam je ta Podgoričanka.
Obratila se Fondu penzijsko-invalidskog osiguranja, kako bi joj objasnili kako je izračunat iznos njene penzije.
Kako je dodala, u Fondu PIO nisu znali da joj objasne kako su dobili pojedine stavke i iznos njene penzije, a službenica Fonda koja je obrađivala njen predmet posavjetovala joj je da podnese žalbu, što je ona i uradila ove sedmice.
– Želim da budući penzioneri znaju da će im penzije u odnosu na plate biti manje, po mojoj procjeni, do 30 odsto. Penzioneri koji su ostvarili pun radni staž izjednačeni su sa onima koji su radili 15 godina, tako da je moja penzija samo 62 eura veća od najniže zagarantovane penzije. Da li je to zdravorazumski – pita ona.
Sačekaće odgovor Fonda PIO, a onda ima namjeru da angažuje advokata i stručnjaka ekonomske struke i tako dođe do pravog odgovora.
U želji da dođemo do pravog odgovora, obratili smo se Fondu PIO.
Kako nam je objašnjeno iz njihove stručne službe, zbog Zakona o zaštiti podataka o ličnosti, nisu mogli da nam dostave obračun penzije S.R. (koja je „Danu“ ustupila svoje rješenje o penziji), ali tvrde da je njena penzija obračunata po zakonu koji je u primjeni od 1. januara. 2004, kojim je uveden novi način obračuna visine penzije primjenom bodovnog principa.
Kako navode, do 2030. godine iz obračuna visine penzija isključuju se zarade iz četvrtine perioda staža koje su za osiguranika najnepovoljnije (u koje ulaze i godine najveće inflacije, 1992. i 1993).
Formulom do iznosa
Visina starosne penzije izračunava se množenjem lični bodova osiguranika sa vrijednošću penzije za jedan lični bod na dan ostvarivanja prava (P=LB x VPLB). Lični bodovi se utvrđuju množenjem ličnog koeficijenta i njegovog penzijskog staža (LB=LK x PS).
Lični koeficijent utvrđuje se tako što se zbir godišnjih ličnih koeficijenata podijeli sa razdobljem za koje su obračunati.
– Visina starosne penzije izračunava se tako što se lični bodovi osiguranika pomnože sa vrijednošću penzije za jedan lični bod na dan ostvarivanja prava (P=LB x VPLB) – pojašnjavaju iz Fonda PIO.
Vrijednost penzije za jedan lični bod usklađuje se od 1. januara, 1. maja i 1. septembra tekuće godine.
– Ako osiguranik ima 40 godina staža osiguranja na dan 1.12. 2024. godine, lični koeficijent mu iznosi 1,2; vrijednost penzije za jedan lični bod od 1.9 2024. iznosi 10,59208 eura, a penzija se izračunava formulom: Penzija = 1,2 (LB) x 10,59208 (VPLB) = 508,41 eura – objašnjavaju iz Stručne službe Fonda PIO.
Pročitajte još