Nakon dva incidenta s pripadnicima vehabističkog pokreta u Srbiji, jednog krajem juna, a drugog tokom ovog mjeseca, pojačane su bezbjednosne i obavještajne aktivnosti prema pristalicama ovog radikalnog pokreta i u našoj državi. Ta saznanja su za “Dan” potvrdili i iz Uprave policije.
“Shodno nacionalnim prioritetima i nadležnostima Sektora za borbu protiv kriminala, preduzimaju se preventivne, proaktivne i obavještajne mjere i radnje u odnosu na kriminalne aktivnosti svih lica, uključujući i pristalice vehabističkog pokreta”, naveli su iz Uprave policije u odgovoru na pitanje da li su na području Crne Gore od početka ljeta registrovane pojačane aktivnosti pristalica vehabističkog pokreta, imajući u vidu nekoliko incidentnih situacija u Srbiji.
Policija i Agencija za nacionalnu bezbjednost (ANB), inače, sprovode redovne kontrole i vrše prismotru nad osobama koje su pristalice pomenutog pokreta, kako bi preduprijedile eventualne rizike po unutrašnju i nacionalnu bezbjednost države.
Kako je ranije upozoreno u izveštaju o procjeni opasnosti od teškog i organizovanog kriminala u Crnoj Gori (SOCTA), protok vremena je uslovio povećanje broja pristalica ovog radikalnog pokreta, prvenstveno usled spoljnog uticaja, odnosno kontinuiranog propagandnog djelovanja radikalnih vjerskih propovjednika, grupa i pojedinaca.
Važnu ulogu u ovom procesu odigrale su i moderne komunikacione i informacione tehnologije.
“U Crnoj Gori, osim pojedinaca, i dalje postoji nekoliko selefijskih grupa, koje su na različitim nivoima radikalizacije, a posebno zabrinjava prisustvo povratnika – boraca sa stranih ratišta i pristalica terorističkih organizacija poput ISIL-a/DAEŠ-a”, navodi se u jednom od izvještaja SOCTA.
Miloš Salahudin Žujović (25), koji je 29. juna ove godine samostrijelom ranio policajca ispred izraelske ambasade u Beogradu, nakon čega je likvidiran, bio je oženjen djevojkom iz Plava, koja je i saslušavana nakon terorističkog akta u Beogradu.
Žujović, koji je po prelasku u islam uzeo ime Salahudin, zakleo se na odanost vođi terorističke grupe takozvane “Islamske države” Abu Hafsu al-Hašimiju al-Kurejšiju.
Nakon terorističkog napada u Beogradu, ministar unutrašnjih poslova Srbije Ivica Dačić je kazao da se traga za ljudima sa kojima je napadač bio u kontaktu.
“On je iz Mladenovca i promijenio je vjeru, prešao je u islam, promijenio ime u Salahudin i prešao u Novi Pazar”, rekao je Dačić.
On je potom pokazao fotografiju supruge osumnjičenog za napad kod ambasade, pojasnivši da je fotografija nastala u martu u Odjeljenju za strance.
“Riječ je o fotografiji koja je nastala u našoj upravi za strance u martu ove godine. On je doveo ženu iz Crne Gore, iz Plava, Besa se zove. Doveo je da je prijavi u upravu za strance”, pojasnio je tom prilikom Dačić.
Žujović je radio kao dostavljač hrane, ali je po prelasku u Novi Pazar prestao da se bavi time i priključio se vehabijskom pokretu.
“Inače, otac mu se zove Zoran, on je Miloš. Ne želim da bacimo ljagu na našu braću muslimane, tj Bošnjake. Ovdje je riječ o Srbima koji su konvertiti”, naglasio je tada Dačić, dodajući da su na nekim lokacijama koje su pretresene pronađeni predmeti koji se dovode u vezu s terorističkom grupom “Islamska država”.
Specijalna antiteroristička jedinica (SAJ) ubila je 18. avgusta na teritoriji Novog Pazara Senada Ramovića (51), zvanog Becan, pripadnika vehabijskog pokreta, koji je, kako je saopšteno, pucao na policiju prilikom akcije hapšenja.
Poslije napada u Beogradu 29. juna, pretreseno je više lokacija u Novom Pazaru gdje je Miloš (Salahudin) Žujović živio sa suprugom i djecom. Stan u Novom Pazaru, u kojem je nađeno oružje i zastave “Islamske države”, kako su objavili beogradski mediji, pripadao je upravo Ramoviću. Sumnjalo se da je Ramović poslije napada na policajca u Beogradu i ubistva Žujovića pobjegao na Kosovo i Metohiju, gdje ima saradnike iz vehabijskog pokreta.
Senad Ramović je zbog terorizma bio osuđen na trinaest i po godina zatvora, a najveći dio robije proveo je u strogoj izolaciji, u posebnom dijelu požarevačkog zatvora Zabela.
Ramović je uhapšen 2007. poslije žestokog oružanog obračuna sa policajcima u selu Trnava kod Novog Pazara. Tada je uhapšeno još 14 njegovih saradnika. Teretili su se za planiranje ubistva tadašnjeg muftije Muamera Zukorlića, kao i za pripremu terorističkih napada u Beogradu i Novom Pazaru.
Okupljaju se u Plavu, Rožajama, Baru…
Radikalni vehabistički pokret, po svemu sudeći, ima dosta pristalica u Crnoj Gori. Međutim, kako tvrdi dobro obaviješteni izvor Dana iz bezbjednosnog sektora, u našoj državi nijesu registrovani regrutni centri, već samo manje ili veće grupe koje sarađuju s istomišljenicima u regionu. Jedno vrijeme su se ljeti okupljali u Plavu, na poluostrvu, u blizini mjesta gdje se rijeka Ljuča uliva u Plavsko jezero. Poslednjih godina nije primijećeno njihovo pojačano prisustvo na tom prostoru, a prema nekim tvrdnjama, centar okupljanja se iz Plava preselio u Rožaje, a i Bar se smatra jakim uporištem pristalica vehabizma.
Pročitajte još