Počinje projekat identifikacije lokacija za instalaciju solarnih i vjetroelektrana

    1 mesec pre 292 pregleda Izvor: me.ekapija.com

Kako bi se ubrzala tranzicija ka obnovljivim izvorima energije, te podržao proces dekarbonizacije energetskog sektora, Crna Gora započinje sa izradom „Montenegro Energy Growth and Acceleration“ (MEGA) nacionalne studije za identifikaciju lokacija s visokim razvojnim potencijalom i niskim ekološkim i društvenim konfliktom za razvoj solarnih i vjetroelektrana.

Izradu MEGA studije sprovode The Nature Conservancy (TNC) i Eko-tim u saradnji sa crnogorskim Ministarstvom energetike, koje će ujedno i koordinirati procesom izrade studije i obezbijediti institucionalnu podršku. Nacionalni projekat će primijeniti međunarodno priznatu „smart siting“ metodologiju koju je razvio TNC. Navedeni pristup će omogućiti identifikaciju područja za instalaciju solarnih i vjetroelektrana, koja neće imati sukob sa značajnim prirodnim, kulturno-istorijskim kao i društveno-ekonomskim vrijednostima, ili će ti sukobi biti minimalni.

– Projekat predstavlja nadogradnju pilot studije izrađene za teritoriju opštine Nikšić, koja je pokazala da je moguće na području samo jedne opštine proizvesti dovoljno energije za snabdijevanje oko 200 000 domaćinstava u Crnoj Gori, a pritom minimalno uticati na prirodu i ljude – saopšteno je.

Početak projekta ozvaničen je danas na održanom sastanku savjetodavnog odbora, uz podršku Ministarstva energetike i Agencije za investicije Crne Gore. Ovaj odbor sačinjen je od predstavnika relevantnih nacionalnih, regionalnih i međunarodnih institucija u oblasti energetike, prostornog planiranja, zaštite životne sredine i finansija, koji će tokom trajanja projekta davati smjernice i omogućiti da se potencijal studije iskoristi kroz implementaciju njenih rezultata u nacionalne politike.

– Uzimajući u obzir da je prepoznata kao žarište biodiverziteta, te ambiciozan cilj od 50% udjela energije iz obnovljivih izvora u ukupnoj finalnoj potrošnji energije do 2030. godine, Crna Gora mora povećati kapacitete solarne i vjetroenergije, uz očuvanje prirodnih i društvenih vrijednosti. Kao i slične analize koje TNC zajedno sa partnerima sprovodi u drugim zemljama u regionu, MEGA studija će omogućiti Crnoj Gori da odredi područja ubrzanog razvoja obnovljivih izvora energije (takozvanih RAAs), u skladu sa novom evropskom Direktivom o obnovljivim izvorima energije. Nakon transponovanja Direktive od strane Energetske zajednice, obaveza uspostavljanja RAAs će se primjenjivati i na Crnu Goru kao njenu članicu – navodi se u saopštenju.

Pored spoljnih stručnjaka, na izradi Studije će biti angažovani i eksperti iz relevatnih državnih institucija i kompanija, kao što su Agencija za zaštitu životne sredine, Ministarstvo prostornog planiranja, urbanizma i državne imovine, Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede i Crnogorski elektroprenosni sistem.

– Crna Gora je posvećena energetskim i klimatskim ciljevima i smanjenju zavisnosti od fosilnih goriva. Nacionalna studija će nam pomoći da strateški planiramo i ostvarimo diversifikovanu proizvodnju električne energije koja je ekološki i ekonomski održiva, a ujedno će to biti jedan od mehanizama pomoću kojeg ćemo ostvariti ciljeve do 2050. godine u smislu učešća naše zemlje u dostizanju klimatske neutralnosti – izjavila je Biljana Ivanović, državna sekretarka u Ministarstvu energetike.

Iskustvo TNC-ja sa pametnim mapiranjem pokazuje da razvoj obnovljivih izvora energije moze ići ruku pod ruku sa očuvanjem prirode i potreba lokalnih zajednica, kazao je Igor Vejnović, programski direktor za jugoistočnu Evropu međunarodne organizacije The Nature Conservancy.

– Ova metodologija pomaže u identifikaciji područja koja podržavaju održiv razvoj i ubrzavaju investicije. Potencijal za proizvodnju električne energije iz sunca i vjetra u Crnoj Gori je neupitan. Pristup koji ćemo koristiti u izradi MEGA nacionalne studije omogućiće nam da što preciznije odredimo potencijal obnovljivih izvora energije u megavatima, kao i da prepoznamo najoptimalnije lokacije gdje se elektrane mogu graditi, a da se ne narušavaju ničija prava. Uvjeren sam da je ovo pravi put koji može podržati Crnu Goru u zahtjevnom procesu energetske tranzicije – kazao je Vejnović.

Prema riječima izvršnog direktora Eko-tima Milija Čabarkape, za njih kao organizaciju koja intezivno prati pitanja dekarbonizacije elektro-energetskog sektora u Crnoj Gori, izrada nacionalne studije mapiranja niskokonfliktnih lokacija za solar i vjetar je od posebne važnosti, naročito što će čitav proces uživati institucionalnu podršku.

– Imajući u vidu da je proces dekarbonizacije, ne samo energetsko pitanje, već i socijalno i ekološko, vjerujemo da ćemo kroz ovakav pristup imati konkretne rezultate koji će pomoći Crnoj Gori da dekarbonizuje svoj energetski sektor, a da pri tome napravi minimalne uticaje na prirodu i ljude – kazao je Čabarkapa.