Opština Žabljak kao koordinator na projektu Šuma za odmor: “Šumski turizam u prekograničnom području između Srbije i Crne Gore” u saradnji sa partnerskim organizacijama Centrom za zaštitu i proučavanje ptica iz Podgorice, Društvom za zaštitu i proučavanje ptica Srbije i Rezervatom Uvac iz Republike Srbije, sprovodi projekat, u okviru Programa prekogranične saradnje Srbija-Crna Gora 2014-2020.Ugovor za sufinansiranje sredstvima Evropske unije potpisan je sa Ministarstvom finansija Republike Srbije – Sektorom za ugovaranje i finansiranje programa iz sredstava Evropske unije.
Ukupna vrijednost projekta je 249.354,08 €, od čega Evropska Unija kofinansira 85% od ukupne vrijednosti, dok partneri sufinansiraju ostalih 15%.
Realizacija projekat je započeta 1. oktobra 2024. godine i trajaće 24 mjeseca.
Odobravanjem ovog projekta, Evropska unija je prepoznala značaj šumskog turizma kao inovativnog modela razvoja koji doprinosi očuvanju prirodnih resursa, unapređenju kvaliteta života u ruralnim zajednicama i stvaranju održivih turističkih proizvoda.
Projekat For.REST se temelji na istraživanjima koja potvrđuju izuzetne fiziološke i psihološke benefite boravka u šumama, uključujući smanjenje stresa i povećanje opšteg blagostanja. Prekogranično područje Srbije i Crne Gore, sa četiri nacionalna parka i 15 zaštićenih prirodnih područja, idealno je za razvoj šumskog turizma. Uprkos prirodnim bogatstvima, ovom regionu nedostaju atraktivne turističke ponude i razvijena infrastruktura, što projekat For.REST ima za cilj da promijeni.
Projekat donosi inovativne aktivnosti koje imaju za cilj unapređenje turističke ponude i podršku lokalnim zajednicama. Aktivnosti su usmjerene na valorizaciju prirodnih resursa i kreiranje jedinstvenih doživljaja za domaće i strane posjetioce, a koje uključuju:
- Procjenu turističkih potencijala šuma – Mapiranje i procjenu bezbjednosti, pristupačnosti i potencijala šumskih staza u 4 opštine – Sjenica, Plužine, Žabljak i Bajina Bašta.
- Razvoj itinerera za šumski turizam – Kreiranje modernih višedestinacionih turističkih ruta u saradnji sa lokalnim zajednicama.
- Obuku vodiča za šumski i birdwatching turizam – Trening za pružanje specijalizovanih tura, sa fokusom na birdwatching i šumske terapije.
- Jačanje kapaciteta lokalnih vodiča i mladih – Edukacija o održivom turizmu i mogućnost dobijanja vodičkih licenci.
- Postavljanje lake infrastrukture – Unapređenje šumskih staza i postavljanje solarnih klupa, informativnih tabli i posmatračnica za ptice – Žabljak i Uvac.
- Promociju putem brendiranja i društvenih mreža – Razvijanje brenda „Forest Experience“ i organizacija novinarske ture za promociju regije.
- Organizaciju događaja „Šumska terapija i rekreacija“ – Promotivni događaji za podizanje svijesti o šumskom turizmu u Žabljaku.
Ovaj projekat ima potencijal da značajno unaprijedi životni standard preko 43.030 stanovnika pogranične oblasti Srbije i 7.430 stanovnika Crne Gore kroz razvoj turističkih proizvoda koji promovišu prirodu i zdravlje. Takođe, najmanje 85.100 posjetilaca godišnje, uključujući domaće i međunarodne turiste, imaće priliku da uživa u inovativnim iskustvima šumskog turizma.
Projekat okuplja partnere iz Republike Srbije i Crne Gore i doprinosi očuvanju prirodnog nasljeđa, promociji održivog turizma i unapređenju kvaliteta života lokalnih zajednica.
Pročitajte još