Na zahtjev Redakcije „PV Informer-a“ uz konstataciju da je tokom oktobra 2019. godine, uočeno povremeno povećanje koncentracije sumpor dioksida, pretežno u popodnevnim časovima (od 12h do 17h) gdje u pojedinim danima, satne vrijednosti prelaze graničnu jednočasovnu srednju vrijednost od 350 µg /m3 pa čak i prag upozoravanja od 500 ug/m3, oglasila se nadležna Agencija za zaštitu prirode i životne sredine Crne Gore.
Odgovor Agencije prenosimo u cjelini:
Pregledom nevalidiranih izmjerenih satnih koncentracija sumpor dioksida na stanicama Pljevlja – Gagovića imanje i Gradina, tokom oktobra tekuće godine, uočava se povremeno povećanje koncentracije ovog polutanta, pretežno u popodnevnim časovima (od 12h do 17h) gdje u pojedinim danima, satne vrijednosti prelaze graničnu jednočasovnu srednju vrijednost od 350 µg /m3 pa čak i prag upozoravanja od 500 ug/m3, dok su srednje dnevne koncentracije ispod granične dnevne srednje vrijednosti od 125 ug /m3. Trajanje prekoračenja praga upozoravanja do sada je bilo najduže dva uzastopna sata, tako da nije dostignut prag obavještavanja za ovaj polutant od 3 uzastopna sata u skadu sa Prilogom 8 Uredbe o utvrđivanju vrsta zagađujućih materija, graničnih vrijednosti i drugih standarda kvaliteta vazduha. (Sl.CG. 25/12).
Kako je poznato, sve emisije sumpor dioksida koje nastaju tokom rada TE Pljevlja idu direktno u atmosferu, kao i ostali polutanti koji su produkti sagorijevanja uglja. U zavisnosti od efikasnosti elektrostatskog filtera, u atmosferu se emituje i određena količina praškastih čestica. Upravo je ovo razlog za neophodnost realizacije ekološke rekonstrukcije TE Pljevlja, koja predviđa, između ostalog, i ugradnu sistema za odsumporavanje. Cilj je da se emisije zagađujućih materija svedu ispod graničnih dozvoljenih vrijednosti.
Do tada, kvalitet vazduha u pljevaljskoj kotlini najviše zavisi od meteoroloških uslova. Iako je lijepo vrijeme tokom oktobra odložilo početak sezone grijanja, mirno i tiho vrijeme uslovljava preraspodjelu zagađujućih materija koje emituje TE Pljevlja u niže slojeve atmospfere, tako da povremeno dolazi do skoka koncentracije sumpor dioksida. U komunikaciji smo sa predstavnicima Opštine Pljevlja, i nije nam poznato da je tokom prethodnog perioda bilo akcidentnih situacija koje bi uslovile pomenutu pojavu.
Agencija nastavlja sa kontinuiranim monitoringom kvaliteta vazduha i sve podatke koje ima stavlja u funkciju informisanja svih građana i zainteresovanih strana, u realnom vremenu, ne samo sa mjernih stanica u Pljevljima, već u okviru kompletne Državne mreže za praćenje kvaliteta vazduha.
Pročitajte još