Po izjavama nadležnih,novih drvoreda u pljevaljskoj glavnoj ulici će ipak biti

    5 godina pre 104 pregleda Izvor: PV Informer

Iako je predhodnih dana u pojedinim medijima objavljena informacija da će u glavnoj pljevaljskoj ulici u dijelu od opštine Pljevlja pa do Zelengore umjesto novih drvoreda biti postavljene betonske žardinjere, Direktor Direkcije za razvoj i izgradnju Nenad Rubežić kazao je za portal PV Informer da će novog drvoreda sigurno biti pored zida Husein pašine dzamije,Regine i sa druge strane ulice u pravcu hotela Pljevlja.

Samo je pitanje da li će rukovodstvo opštine da bi umanjilo troškove pokušati da traži sponzorstvo za nabavku sadnica od pljevljaka koji posjeduju rasadnike u Crnoj Gori, što se i ranije dešavalo.

Redakcija PV Informera je u ponedeljak uputila elektronskim putem u kabinet novog predsjednika opštine pitanja u vezi ove teme koja veoma interesuje gradjane Pljevalja ali do pisanja ovog teksta u srijedu nismo dobili odgovor.

U medjuvremenu smo dobili reagovanje u vezi aktuelne teme iz Ekoloških pokreta, „Breznica“ iz Pljevalja i „Ozon“ iz Nikšića kao i od predsjednika gradske Mjesne zajednice „Golubinja,“dipl.ing.pejzažne arhitekture i hortikulture iz Pljevalja Vasa Kneževića.

Direktor Ekološkog društva „Breznica“ iz Pljevalja Milorad Mitrović tvrdi da je za poslednjih pet godina u gradu posječeno više od 100 stabala. On tvrdi da se u Pljevljima sve pretvara u beton na uštrb zelenila. Kao poseban primjer ističe period gradnje podzemne garaže i rekonstrukcije Trga 13. jula, koji su rađeni prije 2014. godine.

Mitrović navodi da su u pojedinim ulicama zasađena nova stabla, ali da ima lokacija gdje to nije urađeno

-Sada na tom trgu imamo jedanu veliku betonsku površinu, a posječeno je pedeset stabala. Lipe i druga stabla posječena su i u ulicama Vuka Karadžića, Tršovoj i Boška Buhe.

Pozivam novoizabranog predsjednika opštine Igora Golubovića da dosadašnju praksu prekine i da naloži da se u čitavoj ulici Kralja Petra, ipak zasade lipe ili neka druga stabla. Ukoliko nova lokalna uprava nastavi sa dosadašnjom praksom onda je najbolje da u centru grada postave plastična stabla i ptice, pa neka uz pomoć ozvučenja puštaju već snimljeni i montirani cvrkut ptica. To bi uz ovaj silni beton i granitne ploče bila najbolja kombinacija , saopštio je Mitrović.

Direktor Ekološkog pokreta „Ozon“ iz Nikšića, Aleksandar Perović je apelovao na gradjane Pljevalja i čelnike lokalne uprave da se aktivno uključe u zaštitu životne sredine, a koja je ispod svakog zakonskog i ekološkog minimuma. „Aktivnim angažovanjem odbranite pravo na ono što vam po Ustavu Crne Gore i domaćim i međunarodnim zakonima o zdravoj životnoj sredini pripada.

Jasno je da betonske posude i dekorativno bilje ne može zamijeniti posječene lipe, isto kao što je potpuno jasno da ukoliko onima koji vrše lokalnu upravu bude dopušteno da rade šta hoće, ne možemo se ni nadati ničem boljem. Građani imaju moć da se izbore za zdravu životnu sredinu, a to je u Pljevljima potrebnije nego igdje u Crnoj Gori, pa im želim da pronađu motiv u sebi za tu borbu, što prije to bolje.

Zbog svega toga prirodno je pravo svih pljevljaka i građanska dužnost da se izbore da se novi drvoredi u glavnoj pljevaljskoj ulici vrate na mjesto gdje su kao simbol grada postojali decenijama unazad“.

Predsjednik gradske Mjesne zajednice „Golubinja,“dipl.ing.pejzažne arhitekture i hortikulture iz Pljevalja Vaso Knežević u svom reagovanju navodi .“ “Bio sam član tima za izradu projektnog zadatka za izradu Glavnog projekta Rekonstrukcije ulice Kralja Petra I i Tršove ulice, i kao inženjer pejzažne arhitekture sam bio zadužen za drvorede, između ostalog. Sugerisao sam da drvored u glavnojj ulici bude po središnjoj osi ulice, sa okolnim većim žardinjerama (sadnim jamama) oko kojih bi ujedno bile i klupe, a isto tako da po sredini ulice bude i osvjetljenje koje bi bilo dvostrano (da osvjetljava i lijevu i desnu stranu ulice). I tako je i ušlo u projektni zadatak. Međutim, projektantu je to zasmetalo jer je imao nimalo originalno rešenje (copy paste rešenje), tj. rešenje kao da je glavna ulica saobraćajnica a ne gradsko šetalište (glavni projektant je bio inženjer građevine za saobraćajnice). Projektant je šetalište zamislio da drvoredi budu kao što su bili i prije rekonstrukcije, a po sredini ulice instalacije/infrastruktura, i nimalo se taj projektant nije pozabavio dušom ovoga grada niti nekim arhitektonskim rešenjima koja bi razbila monotonost same ulice. Tadašnja Direkcija za izgradnju i razvoj Opštine Pljevlja je izašla u susret projektantu i izmjenila projektni zadatak, bez moje saglasnosti kao jednog od članova radnog tima, a na uštrb gradskog šetališta i građana, po mojem viđenju. E sada, očigledno nema prostora za zelenilo ni kako je projektant planirao, jer je vršena malo „adaptacija“ a malo “rekonstrukcija”, po sistemu „ad hoc“. Ovo sve govorim samo da bi pokazao kako se u Pljevljima „cijeni“ multidisciplinarni tim kada su u pitanju planovi i projekti, i kako su pljevaljski inžinjeri najviše školovani po sistemu ironične pjesme Ramba Amadeusa „Beton, beton, samo beton, beton nama treba…“, a za drvo ako ostane mjesta. U Pljevljima ova pjesma nije ironija…“

Ono što je sigurno je činjenica da u Pljevljima, jednom od najzagadjenijih evropskih gradova, sadnja što više zelenila u gradskoj sredini predstavlja pluća grada i koliko toliko umanjuje katostrofalnu ekološku i zdravstvenu situaciju u gradu.Čelnici lokalne uprave pored odgovornosti prema vlastitim gradjanima i zakonskim obavezama za zaštitu životne sredine i zdravlja ljudi istovremeno imaju obavezu u vezi ispunjavanja poglavlja 27 za pristup Crne Gore Evropskoj uniji jer je ovo poglavlje izuzetno važno da bi država konačno bila primljena u veliku porodicu evropskih naroda.