Zbog blage zime i nepromjenjene cijene drveta na panju, nema poskupljenja ogrevnog drveta za građane

    2 godine pre 1059 pregleda Izvor: PV Informer

Iako još traje sezona grijanja u Pljevljima, zbog blage zime mnogim domaćinstvima koja se pored uglja greju i na drva nije potrebno nabavka dodatnih drva do kraja grejne sezone, pa se stvaraju zalihe drva kod prodavaca ogrevnog drveta. Cijena cijepanih drva je i dalje 50 eura po metru. U ponudi su bukovo, hrastovo i grabovo drvo. Ovih dana ponuda je značajno veća od potražnje.

U formiranju cijene ogrevnog drveta u najvećoj mjeri utiču cijene lišćara u dubećem stanju i cijene goriva. Ako se zna da se cijena drveta u dubećem stanju nije mjenjala i da su cijene goriva dosta stabilne za proteklih godinu dana, onda je uz blagu zimu sve to skupa imalo uticaj na formiranje cijene ogrevnog drveta. Pored toga poznato je da mnoga domaćinstva u Pljevljima koriste značajne količine komadnog uglja za grijanje svojih stanova,a preko hiljadu domaćinstava koriste pelet kao energent, što sve ukupno smanjuje potražnju ogrevnog drveta.

Prema informacijama dostupnim sa sajta „globalpetrolprices.com“ za period od 12 decembra 2022. godine do 20. marta 2023. godine, prosječna cijena benzina u tom periodu u Crnoj Gori je 1.46 (Euro), sa minimumom 1.40 (Euro) dana 9. januara 2023. godine i maksimumom 1.57 (Euro) dana 13. marta 2023. godine. Poređenja radi, prosečna cena benzina u svetu u tom periodu je 1.69 Euro.

U prošloj godini prije početka grejne sezone najviše zahvaljujući povećanju cijena uglja i peleta, cijena ogrevnog drveta je povećana sa 35 na 50 eura. Predviđanja su da će cijena ogrevnog drveta ostati nepromjenjena u periodu van sezone grijanja, očekuje se pojeftinjenje i uglja u periodu van sezone,dok je nezahvalno prognozirati da li će doći do povećanja cijena energenata za novu grejnu sezonu, jer na to će svako uticati inflatorna kretanja na tržištu kapitala i eventualne značajne promjene cijene goriva.

Vlada Crne Gore je zbog teške ekološke situacije u Pljevljima tokom grejne sezone najavila mogućnost zabrane korišćenja uglja u maloprodaji u Pljevljima, dok su ekolozi na sastanku sa predstavnicima Vlade tražili osnivanje državnog preduzeća koje bi se bavilo eksploatacijom i prodajom ogrevnog drveta za građane Pljevalja, kao alternativu za korišćenje uglja za grijanje stanova.

U Pljevljima se prodajom ogrevnog drveta bave privatnici i na taj način država gubi, jer bi sa registracijom preduzeća koja se bave prodajom ogrevnog drveta korist imala i država.

Poslovi oko realizacije prve faze toplifikacije Pljevalja kao i mogućnost ugradnje solarnih panela za naselja iznad grada koja su tokom čitavog dana izložena sunčevoj svjetlosti, mogućnost ugradnje toplotnih pumpi kao i obezbjeđenje energetske efikasnosti na mnogim zgradama za kolektivni smještaj građana i individualnim domaćinstvima, svakako će u narednom periodu smanjiti potražnju za ogrevnim drvetom i ugljem i na taj način značajno poboljšati ekološku situaciju u gradu.