Pljevlja: U azilu za pse nema epidemije parvovirusa, ali se preduzimaju mjere opreza

    7 meseci pre 534 pregleda Izvor: PV Informer

Zbog pojave parvovirusa u podgoričkom skloništu za napuštene i izgubljene kućne ljubimce na Vrelima Ribničkim u kome je do sad uginulo 13 štenadi, a 7 zaraženo, redakcija portala je razgovarala sa direktorom Komunalnih usluga u Pljevljima u okviru čijeg poslovanja radi i azil za pse.

Mile Bujišić, direktor lokalnog preduzeća „Komunalne usluge“ tvrdi da u pljevaljskom azilu za pse nema oboljelih pasa od parvovirusa i da se u saradnji sa veterinarima sprovode sve neophodne mjere da ne dođe do pojave epidemije.

U skladu sa informacijama da su parvovirus u podgoričko sklonište za napuštene i izgubljene kućne ljubimce donijeli pristigli štenci sa podgoričkih ulica, a koji nisu ranije vakcinisani, odlučeno je da se u pljevaljskom azilu preventivno pristigli psi odvajaju u posebne boksove, uz obaveznu vakcinaciju i nadzor veterinarske službe.

Iz Uprave za veterinu ističu da je neophodan adekvatan karantinski objekat i odvojeni smještaj životinja za koje se posumnja da su bolesne.

I ostali vlasnici domaćih životinja koji imaju štence, bi trebali da na vrijeme izvrše vakcinaciju svojih kućnih ljubimaca, da bi rizik od pojave parvovirusa sveli na minimum.

Parvovirus je veoma zarazna virusna bolest koja pogađa pse svih rasa, uzrasta i veličina,a koja napada digestivni sistem psa, izazivajući tešku dijareju (proliv), povraćanje,profuzne krvave dijareje i dehidrataciju pasa.Virus se izlučuje iz organizma zaraženog psa izmetom, i u spoljašnjoj sredini može da preživi mesecima.Virus oslabi imuni sistem pasa, što pogoduje razvijanju i oportunističkih crevnih bakterija poput E. coli, Salmonele, Cl. Perfigens, koje dodatno pogoršavaju kliničke simptome obolelog psa i često dovedu do smrtnih posledica.

Parvovirus se uspešno drži pod kontrolom vakcinacijom štenaca starih 6 nedeljapolivalentnom vakcinom protiv zaraznih bolesti ( parvovirus, štenećak, infektivni hepatitis, parainfluenca i leptospitoza), i ponovljenim “booster” dozama jos dva puta u razmaku od 3 nedelje. Vakcinacija ne garantuje da se bolest neće razviti, već svodi ovaj rizik na minimum, a ukoliko se bolest i razvije, javlja se u mnogo lakšem kliničkom obliku.