Sve više divljih životinja u gradskoj sredini

    1 godina pre 1906 pregleda Izvor: PV Informer

Proteklih nekoliko godina u okviru gradskih mjesnih zajednica, posebno noću i ranim jutarnjim časovima primjećeno je prisustvo divljih životinja. Lisica sa naslovne fotografije je fotografisana prethodne noći u naselju Golubinja gdje je njeno prisustvo česta pojava, a primjećene su i u naselju Varoš, na rudničkoj kipi, brdu Stražica, dok se sa brda Pliješ spuštaju i na separaciju Rudnika uglja. Psi lutalice su u blizini marketa „Voli“ tjerale lisicu prema rudarskoj deponiji.

Prošle godine nekoliko dana iznad kuća u Ulici Narodne revolucije u Pljevljima svakodnevno kroz dvorišta mještana u potrazi za hranom je takođe primjećena lisica.

Iz Lovačkog društva nemaju zakonsku mogućnost za lov lisica u gradskoj sredini, a mogućnost hvatanja lisica puškama za omamljivanje i transport van grada nemaju ni u gradskom Azilu za pse.

Ipak najviše lisica ima u naselju Golubinja iznad kojeg počinje šumski predio i brdo Trlica. Spuštaju se u grad noću i obično se vide oko kontejnera za smeće. Kreću se između zgrada bez ikakve bojazni i čak ne bježe u susretu sa ljudima. Nekoliko lisica je pronađeno i kod gradske deponije smeća na Jagnjilu kao i nekoliko divljih svinja.

Prema riječima stručnjaka lisicama je ishrana iz smeća postao lak izvor hrane. Uz to u gradu je sve više napuštenih kuća u kojima se nastanjuju glodari, koji su osnovni izvor hrane lisica, kao i gradski golubovi i druge ptice čija su staništa u gradu.

U parku „Vodice“ su se odomaćile vidre, koje tokom noći love ribu u ribljaku. Na snimku video nadzora se vidi više njih, a jedna vidra je snimljena na obali Breznice kod Milet bašte.

U blizini vojnog logora u kasnim noćnim satima je primjećen jazavac, dok je prošle godine naseljem „Guke“ prošetao medved. Sve je više i gmizavaca u gradu, pa su povremeno iz Službe zaštite i spašavanja angažovani na hvatanju zmija.

Na obodima grada u blizini deponije smeća Jagnjilo pronađene su i uginule divlje svinje, a u gradu je pronađeno i nekoliko ranjenih srna. Tako je prošle godine u Kominima kod Pljevalja, mladi srndać potražio i našao mjesto za spas i oporavak od povreda.

Većina ovih životinja lovi u toku noći, pa su bliski susreti ljudi sa njima kasno tokom noći i ranim jutarnjim časovima veoma mogući. Neke od ovih životinja su se odomaćile u gradu, gdje imaju svoja legla u kojima spavaju tokom dana. Iako izbjegavaju ljude i njihove kućne ljubimce, opasnost od pojave bjesnila uvijek postoji, pa je reagovanje nadležnih organa uvijek neophodno, uz oprez prilikom susreta sa navedenim divljim životinjama.

Iz pljevaljskog lovačkog društva tvrde da gradska sredina ne spada u teritoriju koja je pod njihovom ingerencijom, te da im je zabranjena upotreba vatrenog oružja u gradu i jedino mogu da pretražuju teren i da petardama tjeraju divlje životinje iz grada. Intervencije u gradu kad su u pitanju izlasci na teren u vezi hvatanja divljih životinja, takođe nije u nadležnosti ni veterinarskih službi u gradu.

Iz lovačkog društva Pljevlja apeluju na građane da budu oprezni prilikom susreta sa divljim životinjama u gradu. Što se tiče nihovih zakonskih mogućnosti a na osnovu poziva građana da se u njihovim dvorištima nalaze divlje životinje one su veoma male.

Uprava za bezbjednost hrane, veterinu i fitosanitarne poslove – Ministarstvo polјoprivrede i ruralnog razvoja obično u jesen počinje sa kampanjom oralne vakcinacije lisica protiv bjesnila u Crnoj Gori.

Vakcinacija se sprovodi izbacivanjem vakcina u obliku oralnih mamaca iz aviona na području cijele zemlјe, osim u urbanim mjestima i vodenim površinama, prema usvojenom planu vakcinacije, a u zavisnosti od vremenskih uslova. U slučaju povoljnih vremenskih prilika, distribucija vakcina obično traje pet do sedam dana.