Pet savjeta koji će vam pomoći da postanete bolji vozači

    1 godina pre 482 pregleda Izvor: dnevno.me

Kada je vožnja u pitanju, čak i oni najiskusniji se ponekad opuste, izgube koncentraciju i čine stvari koje nikako ne bi trebali raditi tokom vožnje.

Razgovor na mobilnom telefonu, uživanje u hrani tokom vožnje ili traženje CD-a mogu vas u najboljem slučaju koštati popravke savijenog lima, ali, posljedice mogu biti i mnogo gore.

Vraćanjem na osnove vožnje došlo se do pet načina čijom primjenom svako od nas može postati bolji vozač.

Uvijek razmišljaj na način da će svi oko tebe pogriješiti

Dok se ne uvjeriš u suprotno, razmišljaj o drugima kao o nepažljivim vozačima koji nemaju pojma o vožnji. To će ti pomoći da uvijek budeš na oprezu, voziš defanzivnijim stilom i unaprijed predvidiš neke od situacija koje bi se mogle dogoditi u sljedećim trenucima.

Čak i prilikom prolaska raskrsnicom na zeleno svijetlo, uvijek pripazi na potencijalnog „kamikazu“ koji bi mogao proći kroz crveno, kao i nagle promjene voznih traka kad voziš auto-putem. Koliko god čudno zvučalo, ovo je možda najbolji savjet kako postati bolji vozač.

Otvori oči

U svakom trenutku budi svjestan okoline, biciklista, drugih vozila koja te okružuju ili djece koja se igraju uz cestu. Nije bitno samo pratiti ono što se događa ispred tebe, već i vozila koja ti dolaze s boka ili iza.

Nemoj se usredsrediti samo na vozilo ispred sebe, jer saobraćaj se odvija i ispred njega, a posmatranjem situacija koje se događaju ispred možeš se unaprijed pripremiti na određene opasnosti. Uz to bitno je uvijek pratiti znakove i upozorenja, što neiskusnim vozačima ponekad može biti teško za uskladiti, ali s vremenom i s dovoljnim brojem kilometara „u nogama“, te stvari će postati najprirodnija stvar.

Uvijek drži dovoljan razmak među vozilima

Ako ispred sebe primijetiš potencijalnu opasnost, prikoči na vrijeme s čime ćeš ostaviti više vremena i mjesta da se sigurno zaustaviš, ali i pružiti vozilima iza sebe dovoljno vremena i prostora da se sigurno zaustave.

Tokom vožnje, u svakom trenutku je bitno održavati dovoljan razmak između svog i vozila ispred, a bitno je da imaš na umu da s pogoršanjem uslova na putu treba povećati i bezbjednosni razmak među vozilima.

Vježbaj u „kontrolisanim“ uslovima

Najgora stvar je što nas autoškole ne pripremaju za mnoge situacije koje bi nas mogle snaći na putu, ali to ne znači da se za neke od njih ne možete pripremiti sami. Parking prekriven snijegom idealno je mjesto za učenje tehnika vožnje u klizavim uslovima i načina kako ponovo pridobiti kontrolu nad vozilom koje je izmaklo kontroli.

Još jedna mogućnost je i pohađanje škole sigurne vožnje, no za to ćeš morati izdvojiti i određenu svotu novca.

Nikad nemoj voziti umoran

Ako ikad primijetite da vas počinje svladavati umor, preporučujemo da istog trena stanete sa strane i odmorite, jer uvijek je bolje kasniti nego negdje izletjeti s puta.

Problem je što se umorni vozači teško koncentrišu, manje prate okolinu, a samo vrijeem reakcije se značajno produžava. Dodatan problem je što mnogi u tim situacijama još više žure stići na željenu destinaciju, pa su posljedice izlijetanja često vrlo teške, pišu Automobili.hr.