Iz Ministarstva prosvjete je saopšteno da je od početka ove godine podnijeto 2.519 zahtjeva za izdavanje, priznavanje inostrane obrazovne isprave sa visokom školom i 2.501 za priznavanje isprava osnovnog i srednjeg obrazovanja. Iz ministarstva ističu da su u ovoj i poršloj godini odbili četiri zahtjeva za priznavanje obrazovnih isprava. Objašnjavaju da se u postupku priznavanja inostranih obrazovnih isprava o stečenom nivou obrazovanja u svrhu zapošljavanja ne vrši „nostrifikacija“, odnosno detaljno upoređivanje nastavnih planova i programa, već se formalno potvrđuje stečeni stručni naziv, odnosno naziv kvalifikacije i nivo obrazovanja, bez obaveze polaganja dopunskih ispita.
Po krivičnoj prijavi Alternative Crna Gora, Osnovno državno tužilaštvo u Pljevljima izuzelo je i provjerava dokumentaciju 54 medicinska radnika iz Opšte bolnice, Doma zdravlja, Doma starih i vrtića za koje se sumnja da rade sa lažnim diplomama. Nedavno je i ministar zdravlja Dragoslav Šćekić kazao da je svim zdravstvenim ustanovama naložio da mu dostave informacije o dosijeima medicinskih radnika koji su se prekvalifikovali, sa podacima gdje su i kada završili srednju medicinsku školu ili fakultet, kako bi se utvrdilo ko ima lažne diplome. Najavili su i da će tražiti da se tim problemom pozabavi Ministarstvo prosvjete.
Na pitanje koliko je prošle i ove godine utvrđeno lažnih diploma i podnijeto prijava zbog falsifikovanja tih dokumenata, iz ministarstva navode da su od početka godine donijeli jedno rješenje o odbijanju zahtjeva za priznavanje inostrane obrazovne isprave.
– Nije podnijeta nijedna krivična prijava zbog sumnje u falsifikat obrazovne isprave. Tokom 2021. godine donijeta su tri rješenja o odbijanju zahtjeva za priznavanje inostrane obrazovne isprave. Broj podnijetih zahtjeva za priznavanje inostrane obrazovne isprave radi zapošljavanja u Crnoj Gori od početka 2022. godine do danas ukupno iznosi 2.519, od čega je oko 518 zahtjeva za priznavanje inostranih obrazovnih isprava stečenih iz okruženja (region), dok je 2.001 zahtjev za priznavanje inostranih obrazovnih isprava iz ostalih zemalja. Ovo se odnosi na priznavanje inistranih obrazovnih isprava nivoa visokog obrazovanja. Kada su u pitanju diplome koje se tiču osnovnog i srednjeg obrazovanja, podnijet je 2.501 zahtjev, od čega 2.243 iz inostranstva, a 258 iz zemalja regiona. U postupku priznavanja inostrane obrazovne isprave određene okolnosti utiču na dužinu trajanja upravnog postupka, odnosno na njegovu efikasnost. Naime, prilikom priznavanja inostranih obrazovnih isprava radi zapošljavanja, ministarstvo je dužno da donese rješenje po zahtjevu za priznavanje isprave u roku od 30 dana od podnošenja zahtjeva. Međutim, u pojedinim predmetima taj rok je znatno duži od propisanog iz razloga što odgovore od strane ustanove na kojoj je stečena obrazovna isprava, kao i od Ministarstva vanjskih poslova, u većini slučajeva, čekamo duže vremena, ponekad i više mjeseci – kazali su iz ministarstva.
Upitani da li planiraju izmjene Zakona o priznavanju inostranih obrazovnih isprava i šta treba mijenjati, s obzirom na činjenicu da se iz država regiona godinama uvoze diplome sumnjivog kvaliteta, ističu da su izmjene Zakona o priznavanju inostranih obrazovnih isprava planirane programom rada Vlade za ovu godinu.
– Tim izmjenama i dopunama želimo da na najbolji način zaustavimo „uvoz“ obrazovnih isprava koje ne zadovoljavaju tržište rada a osnovni cilj nam je da mlade ljude usmjerimo da se upisuju na ustanove koje su se pokazale kvalitetnim i čiji kadar je tražen na tržištu rada. U postupku priznavanja isprave donosi se rješenje na osnovu kojeg se priznata kvalifikacija upisuje u radnu knjižicu. U većini zemalja procedura priznavanja kvalifikacija nije strogo propisana zakonima već je, na neki način, prepušteno tržištu rada, odnosno procjeni poslodavaca. U konačnom, na samim poslodavcima je da na osnovu iskustva cijene određene kvalifikacije te da na osnovu istog zapošljavaju nosioce diploma – objašnjavju iz ministarstva.
Procedure…
Na pitanje da li razmatrati uvođenje strožih mehanizama za kontrolu ulaska diploma na naše tržište rada, kažu da je evidentno da je svake godine broj zahtjeva za priznavanjem inostranih obrazovnih isprava u svrhu zapošljavanja sve veći.
– U postupku priznavanja inostrane obrazovne isprave u svrhu zapošljavanja može se utvrđivati, odnosno cijeniti: da li je ustanova koja je izdala diplomu priznata, odnosno akreditovana od strane nadležnog organa u zemlji u kojoj je stečena obrazovna isprava; sistem obrazovanja u zemlji u kojoj je stečena inostrana obrazovna isprava; trajanje i nivo, odnosno stepen obrazovanja bez upoređivanja obrazovnog, odnosno studijskog programa; vjerodostojnost obrazovne isprave; kao i druge okolnosti od značaja za priznavanje isprave radi zapošljavanja – kažu iz ministarstva.
You must be logged in to post a comment.