PES pravnim apsurdom čuva „neustavnu“ zastupnicu države pred sudom u Strazburu

    2 sata pre 96 pregleda Izvor: vijesti.me

Vladajući Pokret Evropa sad (PES) namjerava da zastupnici Crne Gore pred Evropskom sudom za ljudska prava u Strazburu Katarini Peković omogući ostanak na toj funkciji iako je Ustavni sud prije skoro pet mjeseca proglasio neustavnom uredbu po kojoj je ona stupila na poziciju.

To proizilazi iz Predloga zakona o zastupniku Crna Gore pred Evropskom sudom za ljudska prava, koji se poziva na neustavnu Uredbu o zastupniku. Predlog zakona potpisao je Vasilije Čarapić u ime kluba poslanika PES-a.

“Zastupnik Cme Gore pred Evropskim sudom za ljudska prava izabran u skladu sa Uredbom o zastupniku Crne Gore pred Evropskim sudom za ljudska prava (Službeni list Crne Gore br. 56/06 i 79/06 i Službeni list br. 4/08, 81/08, 28/14, 36/14 i 121/23), nastavlja s radom do isteka mandata na koji je izabran”, piše u članu 18 Predloga zakona koji je na dnevnom redu sjednice Skupštine koja je počela u utorak.

Iz PES-a ovu odredbu, u kojoj se pozivaju na neustavnu uredbu, pravdaju time da su predlog zakona pisali prije odluke Ustavnog suda.

Ta institucija je 27. juna donijela odluku o ukidanju Uredbe o zastupniku Crne Gore pred Evropskim sudom, istog dana je PES predao zakon u skupštinsku proceduru.

“Ovaj zakon smo pisali nekoliko mjeseci, a u proceduru predali 27. juna ove godine, i u tom trenutku nije postojala odluka Ustavnog suda kojom se ranija Uredba o zastupniku ukida. Pozdravljamo odluku suda da ukine ovu Uredbu, jer je i po našoj procjeni ona bila neustavna, zbog čega smo i predložili da se ova materija riješi zakonom. Do momenta slanja ovih odgovora, nismo upoznati da li je odluka Ustavnog suda stupila na snagu, a odmah po utvrđivanju te činjenice razmotrićemo da li da uputimo tehnički amandman na osnovni predlog zakona kojim bi adresirali takvu okolnost”, rekli su “Vijestima” iz poslaničkog kluba PES-a.

Odluka Ustavnog suda objavljena je u Službenom listu 22. jula, što znači da je na snazi već skoro četiri mjeseca.

Ta institucija je Uredbu o zastupniku poništila dva dana nakon presude Upravnog suda, koji je utvrdio da je Vlada nezakonito razriješila Valentinu Pavličić s funkcije zastupnice pred Evropskim sudom.

Ona je razriješena početkom februara, nakon što je Vlada u decembru izmijenila Uredbu o zastupniku, ograničavajući njegov mandat na najviše dva puta po četiri godine. Prelaznim i završnim odredbama Uredbe predviđeno je bilo da mandat Pavličić prestaje danom izbora novog zastupnika. Za njenu nasljednicu na funkciji Vlada je izabrala Katarinu Peković, na predlog bivšeg ministra pravde Andreja Milovića.

Pavličić je nakon odluke Upravnog suda “Vijestima” rekla da je stanje vraćeno na početak.

“Upravo zbog stvorenog ‘pravnog galimatijasa’ i postupanja pojedinaca iz Ministarstva pravde nedostojnih funkcija koje su im pripale, sad u pravnom sistemu Crne Gore egzistiraju dva zastupnika. Mišljenja sam da se time poslala pogrešna poruka budućim partnerima u evropskoj zajednici i sasvim sam sigurna da ovo nije put ka trasiranju vladavine prava kao kamena temeljca demokratskog društva”, kazala je tada Pavličić.

Međutim, Vlada ovim povodom ništa nije preduzela, pa je Peković nastavila da obavlja funkciju.

Izmjenu sporne Uredbe takođe je predložio Milović.

Katarina Peković
Katarina Pekovićfoto: Centar za obuku u sudstvu i tužilaštvu

Zastupnika sad predlaže generalni sekretar

Predlogom zakona predviđeno je i da zastupnika i njegovog zamjenika imenuje i razrješava Vlada, na osnovu javnog poziva, na predlog generalnog sekretara Vlade.

Javni poziv za imenovanje zastupnika i zamjenika zastupnika, prema predlogu, raspisuje Generalni sekretarijat Vlade, a generalni sekretar formira komisiju koja će obaviti intervju s kandidatima.

“Nakon obavljenog intervjua, generalni sekretar, na osnovu izveštaja komisije, sačinjava predlog za imenovanje zastupnika, odnosno zamjenika zastupnika, koji dostavlja Vladi”, piše u predlogu.

Na osnovu sada nevažeće Uredbe, Ministarstvo pravde je raspisivalo javni poziv za imenovanje zastupnika i zamjenika, a ministar pravde je obavljao intervju s kandidatima.

“Nakon obavljenog intervjua, ministar nadležan za poslove pravosuđa sačinjava predlog za imenovanje zastupnika, odnosno zamjenika zastupnika, koji dostavlja Vladi”, navedeno je u Uredbi.

Pravnik s kojim su “Vijesti” nezvanično razgovarale, kazao je da je funkcija zastupnika diplomatska i za imenovanje nekoga na tu poziciju ne može biti nadležan Generalni sekretarijat Vlade iako Kancelarija zastupnika u formalnom smislu funkcioniše u sastavu Generalnog sekretetarijata. Kako navodi, imenovanje zastupnika treba da predloži ministar pravde ili potpredsjednik Vlade za politički sistem, navodeći primjer Hrvatske gdje zastupnika predlaže premijer.

“Vijesti” su Ministarstvo pravde pitale kako aktuelna zastupnica Katarina Peković obavlja posao od državnog interesa a pravni osnov po kojem je postavljena je poništen, da li ima zloupotrebe u tome i otvara li to dodatnu mogućnost za tužbe protiv države. Pitanje je bilo i koji je motiv da se Ministarstvu pravde iz nadležnosti uzme predlaganje pozicije zastupnika i dodijeli generalnom sekretaru, te postoji li to u uporednoj praksi.

Na pitanje koji je motiv da se Ministarstvu pravde iz nadležnosti uzme predlaganje pozicije zastupnika, iz PES-a su odgovorili da donošenje posebnog zakona omogućava postavljanje pravila i procedura koje će regulisati postupak zastupanja pred Evropskim sudom i institucionalizovati kancelariju zastupnika, čime se, tvrde povećavaju pravna sigurnost i transparentnost.

“Praksa oko toga ko imenuje zastupnika nije ujednačena, a mi smo sljedbenici teorije da je zastupnik ‘Vladin agent’ pa shodno tome dali smo i predlog da zastupnika imenuje predsjednik Vlade u skladu s procedurom koju sprovodi njegova stručna služba”, rekli su iz PES-a.

PES: Dosadašnje rješenje bilo neusklađeno s Ustavom

Iz PES-a su, odgovarajući na pitanje da li je Predlog zakona dobio saglasnost i pozitivno mišljenje Venecijanske ili Evropske komisije, rekli da se predloženo zakonsko rješenje oslanja na dosadašnju praksu u radu zastupnika i da nije bilo potrebe za traženjem eksternog mišljenja.

“Oslonili smo se na sopstveno istraživanje budući da je ova materija u najvećoj mjeri uniformno regulisana među evropskim zemljama”, kazali su.

Kako su dodali, cilj Predloga zakona je potreba sistemskog uređenja institucije koja bi bila odgovorna za zastupanje, komunikaciju sa Evropskim sudom i koordinaciju svih aktivnosti u vezi sa zastupanjem države.

“Dosadašnje rješenje, po kom se rad zastupnika regulisao Uredbom, pokazao je materijalne nedostatke i, po našoj procjeni, neusklađenost sa Ustavom Crne Gore, što je potvrdio i sami Ustavni sud kada je ovu Uredbu ukinuo ne mnogo nakon što smo predali u proceduru ovaj zakon”, naveli su iz PES-a.