Perić: U CG apsurdna situacija – na političkim pozicijama eksperti, a na ekspertskim političari

    4 godine pre 594 pregleda Izvor: rtcg.me

Vlada Crne Gore, koliko god rovita, preguraće ovu krizu i političari će naći neki zajednički interes, smatra profesor književnosti i analitičar Srđan Perić. Međutim, kako je istakao, ključno je pitanje da li je građanima danas bolje u odnosu na prije mjesec i da li će im za pola godine biti bolje u odnosu na današnji dan.

Predsjednik Vlade Zdravko Krivokapić zatražio je razrješenje ministra pravde, ljudskih i manjinskih prava Vladimira Leposavića, zbog njegovog negiranja genocida u Srebrenici, u parlamentu 26. marta, i dovođenja u pitanje legitimiteta međunarodnih sudova koji su izrekli presude za taj zločin.

„U Crnoj Gori se, nažalost, pitanje Srebrenice politizuje. S jedne strane tu je udvaranje desnici, s druge srane sad se za neke vrijednosti zalažu ljudi koji baštine poltiku koja je bila dio ambijenta koji je doprinio tom zločinu“, kazao je Perić, gostujući u Jutarnjem programu TVCG.

Prema njegovim rijelima, imamo situaciju gdje ne možemo da izađemo iz začaranog kruga tema na koje bi trebalo da smo civilizacijski dali odgovor i da idemo naprijed.

„S druge strane, Vlada se na početku obavezala da će poštovati međunarodne odluke i obaveze i premijer i ministar su to znali“, napominje Perić.

„Pošto se ovdje vrlo lako odričemo međunarodnog prava, treba da znamo da male zemlje na svojoj strani imaju samo pravo i pravdu i na nju se mogu pozivati, a nemaju silu. Velike sile mogu da kažu imamo naoružanje i snažnu ekonomiju i na taj način da se bore i zaštite svoje interese. Onog trenutka kada se mala zajednica odrekne međunarodnog prava, ne znam koji drugi vid zaštite ima“, dodao je.

Kako je kazao, Vlada ima ideološki vrlo raznorodne subjekte i, kao svuda u svijetu, svako se bori za što više moći i uticaja kako bi realizovali svoj program.

„Međutim, mislim da kod nas nemamo borbu za program već za pozicioniranje“, ocijenio je Perić.

Kazao da su kompromisi bili bolni za sve strane u vladajućoj koaliciji i sada se pokazuje koliko su bili bolni.

„Ne može uvijek biti opravdanje strah od povratka stare vlasti. Prethodna vlast jeste bila koruprtivna i ostavila ozbiljne probleme, ali plašim se da će ova vlast, ako nastavi ovakvo, profilisati kao nesposobna“, rekao je Perić.

Razumljivo i očekivano je, kako je naveo, da tranzicija vlasti nije laka, međutim, kako je istakao, ne dobijamo novi kvalitet u susret novim situacijama koje su nepredvidive.

„Ranije je bilo nezamislivo da poslanik iz vladajuće koalicije kritikuje vladu, nije bilo očekivano da imamo heterogene stavove kada su u pitanju vladajuče koalicije. Iako to djeluje kao da smeta, sve je to u suštini demokratija i to bi trebalo da otvori vrata pluralizmu mišljenja. To je nešto što donosi priomjena vlasti i što se toga tiče ja nijesam zabrinut“, kazao je Perić.

Rekao je da je efikasnost eksperata u Vladi izostala, da nije iznijeta vizija, a s druge strane imamo apsurdnu situacju da su na političkim pozicijama eksperti a na ekspertskim pozicijama imate delegirane političke kadrove.

On je naveo da su političke stranke su dio demokratije i da se ne mogu isključite iz svakog koraka donošenja odluka.

Napominje i da ne treba očekivati da se u kratkom periodu dogovde veliki obrti.

„Nijesam spreman da svu odgovornost za sadašnje stanje u države svalim isključivo na sadašnju vlast, jer balasti koje je ostavila prethodna vlast su teški i duboki, veliki je broj problema, ali treba insistirati od nove vlasti da konačno izađe sa nekom vizijom kako da izađeno iz velikih problema koje imamo. Imamo sada problem budžeta, 55 hiljada nezaposlenih, Crnu Goru je za 25 godina napustilo oko 140 hiljada ljudi, i morate da date odgovor kako riješiti te probleme“, naglasio je Perić.