Perić: Najkvalitetniji zbog političke pripadnosti diskriminisani

    3 godine pre 421 pregleda Izvor: pobjeda.me

Politička korupcija je u Crnoj Gori ukorijenjena praksa koja se, bez obzira na smjenu vlasti potvrdila kao dubok problem, smatra politički analitičar Srđan Perić i upozorava da ta pojava dvostruko urušava zajednicu, i etički i funkcionalno.

Perić je u razgovoru za Pobjedu podsjetio da je instrument političke korupcije koristila i prethodna vlast u Crnoj Gori, ali i naglasio da taj problem zapravo ima mnogo dublju genezu.

– Klijentelističkih praksi se može naći i prije Demokratske partije socijalista. To je problem koji se jasno može locirati u našoj zajednici čak i u XIX vijeku. Ipak, DPS je uspio da tu praksu usavrši na nikad ranije viđen način. Cio sistem je bio podređen projektu „siguran glas“, a partijska zapošljavanja i namještenja su bila samo puki instrument u njemu – kaže Perić.

Nova vladajuća struktura, formirana nakon parlamentarnih izbora 2020. godine je, dodaje on, umjesto da napravi otklon, takvu praksu zapravo prigrlila.

– Svakako da za godinu dana ne možete imati partijskih zapošljavanja i postavljenja u obimu u kojem je jedna partija sa svojim partnerima to radila u 30 godina, ali početak nije obećavajući. Istina je i da su neki kvalitetni ljudi zbog političke pripadnosti ili čak zbog toga što nijesu bili pripadnici vladajućih partija bili diskriminisani, a koji mogu biti vrlo korisni za razvoj društva i dobro bi bilo da

konačno mogu biti integrisani u sistem javne uprave. Govorim o ljudima sa kompetencijama, te ličnim i profesionalnim integritetom – naveo je Perić.

Politička korupcije će predstavljati prijetnju efikasnosti cijlog sistema u Crnoj Gori sve dok je, kako objašnjava Perić, naš ekonomski ambijent takav da je mnogo povoljnije i pogodnije raditi u državnoj upravi ili državnom preduzeću, nego li preduzimati inicijative u privredi.

– Opet, da bi ekonomija mogla da se „razmaše” partitokratija treba da bude suspregnuta, a kako nam to teško ide, vrtimo se u krug. Ujedno, ova praksa podriva i ideju pravednosti u društvu, jer nema pravde u tome da, recimo, najbolji student mora da bježi iz zemlje, a onom koji ide očito lakšim putem da je dovoljno da se učlani u partiju i čeka svoj red – kaže Perić.

Za crnogorsko društvo bi, dodaje on, bilo korisno da razumije da partitokratija ne samo da onemogućava put ka prosperitetu, već narušava i temelje zajednice.

Zato bi, ističe Perić, valjalo praviti hrabre političke poteze u odbacivanju te paradigme.

– Koji onom ko bi krenuo tim putem izvjesno ne donose uskopartijsku korist, ali koji ozdravljuju ukupne odnose u društvu. Dok god se to ne počne dešavati, imaćemo politikantstvo u njegovom najrazornijem obliku i destrukciju ključnih vrijednosti na kojima bismo trebali da opstanemo kao zajednica, a to su sloboda i pravda – naveo je Perić.

Naglašava i kako bismo se, da bi riješili neki probem, prvo trebali suočiti sa njegovom uzrokom. A u tom smislu bi prije svega političku korupciju morali da razumijemo kao ponašanje koje urušava zajednicu.

– Jer najsposobniji najčešće neće dolaziti na najodgovornije pozicije, oni neće biti motivisani da ostaju u državi, a drugi sistemi ih rado prihvataju. Tako političko iskrivljenje dvostruko urušava zajednicu, i etički i funkcionalno. Moguće da je manje važno kako ćemo klasifikovati ovu pojavu od toga da je razumijemo kao štetnu i napravimo otklon od nje – zaključio je Perić. 

ASK u nizu slučajeva utvrdila ugrožavanje javnog interesa


Agencija za sprečavanje korupcije je u skladu sa svojim ovlašćenjima u nizu slučajeva utvrdila da su pojedini državni organi ugrozili javni interes nezakonitim postavljenjima, zapošljavanjem ili dodjelom stipendija i u skladu sa tim dala preporuke za otklanjanje korupcijskih rizika, saopšteno je Pobjedi iz te agencije.

– Agencija je krajem decembra 2020. godine donijela mišljenje na Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o državnim službenicima i namještenicima, identifikujući norme koje mogu stvoriti zakonodavni prostor za sistemsku korupciju – navedeno je iz Agencije.

Podsjetili su i kako su u kampanji za parlamentarne izbore 2020. godine izdali 231 upozorenje zbog nedostavljanja potpune dokumentacije o zapošljavanju, te da su Ministarstvu javne uprave, kao nadležnom organu za inspekciju rada, na dalje postupanje uputili dokumentaciju o zapošljavanju u šest organa vlasti.

– Agencija za sprečavanje će nastaviti da dosljedno afirmiše poštovanje etičkih vrijednosti i principa dobrog upravljanja, doprinoseći jačanju integriteta javne uprave – naveli su iz te institucije.