Pepić: Ako smo protiv DPS-a, onda moramo da budemo i protiv njihovog sistema; Razić: Stanje u državi zabrinjavajuće

    7 sati pre 67 pregleda Izvor: gradski.me

Građanski aktivista i analitičar Dževdet Pepić kazao je u emisiji „Pressing“ da se u Crnoj Gori i dalje radi po sistemu „država, to sam ja, poslije mene potop“. „Ako smo protiv DPS-a, onda moramo da budemo i protiv njihovog sistema“, poručuje Pepić. Advokatica Andrijana Razić navodi da je stanje u državi zabrinjavajuće i da su mnogi problemi izašli na vidjelo.

„Moramo konačno da priznamo da su se partijske organizacije pretvorile u klasično branjenje ličnih interesa. Imamo selektivni pristup primjene pravde i ponašamo se u skladu onoga kako nam odgovara. Čovjek u Crnoj Gori mora da bude neozbiljan da bi mogao na ozbiljan način da se bavi ovakvom situacijom. Jedino rješenje u Crnoj Gori su otvorene izborne liste“, kazao je Pepić.

Problem je, kako kaže, što svi, a naročito političari shvataju državu kao imovinu.

„Mi se uvijek vrtimo u krug. U svakom pitanju smo selektivni. Biranje članova Ustavnog suda je bilo poražavajuće, to je bilo prebrojavanje nacionalnih i vjerskih krvnih zrnaca. Armenko važi da pripada jednom dijelu, a Đuranović drugom, što je žalosno. I sudije biramo na naše i vaše. Ovdje je u pitanju očuvanje političkih funkcija“, istakao je Pepić.

Upozorava da je najveći problem društva što „ne znamo svoj posao“.

„Sudstvo je treća grana vlasti i ono bi trebalo da bude nezavisno od svega. Sve što smo uradili u pravosuđu i bezbjednosnom sektoru nije bilo dobro. Umjesto da pomognemo sudstvu, mi ga dodatno urušavamo. Nismo dozvolili ljudima da rade svoj posao, već želimo da nas slušaju. Ovo je stvarno ‘ustavni (o)puč’. Ljudi se kod nas bave politikom zbog moći, a zbog toga se i dešava da nam pomorac bude na čelu ANB-a. Moramo da shvatimo da će loš naš uništiti i vaše i naše. Političari pričaju o moralu i poštenju a zaposlili su cijelu rodbinu i prijatelje“, kazao je Pepić.

Prema njegovim riječima, promjene u Crnoj Gori nisu dale prave rezultate, te da su građani očekivali otklon od rada nekadašnjeg režima.

„Problem je što svi govore da neće sa DPS-om, a niko se ne odriče od onog sistema koji koristi DPS. Želimo da budemo građansko društvo, a mjerimo krvna zrnca. Na ovakav način se ne vodi država. Radimo po sistemu ‘država, to sam ja, poslije mene potop’, što je pogubno. Ako smo protiv DPS-a, onda moramo da budemo i protiv njihovog sistema“, istakao je Pepić.

Komentarišući najavljeni susret premijera i predsjednika države, Pepić navodi da oni moraju da sarađuju zbog funkcija koje obavljaju.

„Kod obojice je proradila sujeta – ko će da bude glavni u pokretu. Sjećamo se kako bilo na izborima u Podgorici, Budvi… Sukob je nastao u kronizmu. Premalo je stolica, a previše zainteresovanih. Oni moraju da shvate da nisu Milojko Spajić i Jakov Milatović, već premijer i predsjednik države, da treba da sarađuju zbog građana. Nas previše vodi sujeta, a što je još gore i pohlepa“, kazao je Pepić.

Navodi da će u Glavnom gradu moguće i doći do dogovora, ali da to neće biti dugotrajno rješenje.

Advokatica Andrijana Razić smatra da je stanje u državi zabrinjavajuće, a da su političari uspjeli dodatno da unište zemlju.

„Vrlo je moguće da se javnost dovodi u zabludu po brojnim pitanjima. Često čujemo razne besmislice od političara. Ne bih se upuštala previše detaljno oko situacije sa Ustavnim sudom, jer je previše politike umiješano u cijeli slučaj. Političari su toliko osilili da više pojedine stvari i ne rade ispod žita, kao što se nekad radilo, već jednostavno misle da mogu da rade šta hoće i da ih ne ograničavaju ni Ustav ni zakoni. Funkcioneri ne poznaju zakone, niti znaju koje su im ingerencije“, kazala je Razić.

Ističe da Crna Gora odavno nema političku elitu.

Razić navodi da je potpuno skandalozna odluka da se na čelu ANB-a postavi čovjek koji je završio Višu pomorsku školu.

„Mislim da se sva politika koja se vodi u našoj državi ‘kuva’ negdje drugo i nama samo servira. To su samo jedni sprovodnici direktiva i naredbi koje dobijaju sa strane. Potpuno mi je jasno da to nisu državni interesi i onda srljaju u svojim odlukama. Sve ovo što se radi je tendeciozno. Svjesni smo u kakvom smo sistemu živjeli i zbog toga smo nezadovoljni što nismo dobili adekvatne promjene“, navela je Razić.

Ističe da je ne zanima da li će doći do dogovora oko formiranja vlasti u Glavnom gradu, imajući u vidu da se na državnom nivou, kako kaže, dešavaju loše stvari.

„Ovo što se dešava na državnom nivou svima nam toliko kroji sudbinu, da su lokalne stvari toliko marginalne i trivijalne da uopšte njima ne treba ni da se bavimo. Pričamo o sastanku premijera i predsjednika države kao treba da se desi neka apokalipsa. To bi trebalo na svakodnevnom nivou da se dešava. Imamo dva čovjeka koji nam vode državu, a ne umiju da sakriju lične nesuglasice i da to mimo očiju javnosti rješavaju, već to rade sve transparentno i pred građanima. Srlja se iz grđeg u grđe i bojim se da ćemo štetu teško moći da popravimo“, kazala je Razić.