Paketom mjera obuhvaćeno više od 100.000 ljudi, pomoći će da preživimo prvi kvartal

    4 godine pre 778 pregleda Izvor: cdm.me

Vlade Crne Gore, na jučerašnjoj sjednici, donijela je novi paket pomoći privredi i građanima, a mjere su usmjerene na podršku održavanja nivoa zaposlenosti, pospješivanje likvidnosti, povećanje broja turista, stabilnosti poljoprivrede kao i podršku ranjivim kategorijama stanovništva.

Ministar finansija i socijalnog staranja Milojko Spajić podsjetio je sa kakvim se sve problemima susrela Vlada nakon što je stupila na dužnost.

“Imali smo ogroman pad BDP-a, fiskalni deficit iznad deset odsto. Imamo sliku koja je jako teška. Međutim, uprkos toj slici izašli smo na tržište u pravom trenutku i dobili injekciju koju koristimo”, kazao je Spajić.

Prema njegovim riječima, da je Crna Gora izašla na tržište u januaru bila bi gora situacija za emisiju obveznica.

Ministar ekonomskog razvoja Jakov Milatović kazao je da je paket kriznog karaktera.

“Ovo je paket koji će nam pomoći da, da tako kažem, preživimo prvi kvartal”, navodi Milatović.

Ističe da je paketom obuhvaćeno više od 100.000 ljudi.

Šta predviđa paket mjera

Penzioneri koji imaju primanja manja od 222 eura, dobiće po 50, a nezaposleni sa evidencije Zavoda po 100 eura.

Na pomoć mogu računati i korisnici materijalnog obezbjeđenja i lične invalidnine.

Novina su i turistički vaučeri koji će se moći koristiti do 30. juna, umjesto, kako je ranije javljeno, do 30. maja.

Pomoć se ne može dodijeliti korisnicima koji su već imali poteškoća u poslovanju na dan 31. decembra 2019. godine.

Takođe, kada su u pitanju subvencije zarada preduzeća, ona je ostvariva samo za one kompanije koje nijesu smanjile broj zaposlenih u odnosu na decembar 2020. godine.

“Odobrava se produženje mogućnosti dobijanja subvencije po zahtjevu poslodavca na zarade za januar, februar i mart 2021. godine. Iznos subvencije u ovom periodu određuje se na način da se opredjeljuje iznos srazmjeran ostvarenoj zaradi u decembru 2020. godine i to u iznosu od 100 odsto na iznos minimalne bruto zarade”, navodi se u dokumentu.

Isti iznos subvencije opredjeljuje se i za zarade zaposlenih koji su bili u karantinu i izolaciji.

Poslodavci koji zasnuju radni odnos do 31. decembra 2021. godine na neodređeno vrijeme sa osobom koja se nalazi na Zavodu za zapošljavanje duže od tri mjeseca, oslobađaju se obaveza plaćanja poreza na dohodak i doprinosa za penzijsko i invalidsko osiguranje.

“Jedini uslov koji poslodavac treba da ispuni je da je navedenim zapošljavanjem povećao broj zaposlenih u odnosu na dan 31. decembar 2020. godine. Poslodavac će biti oslobađen obaveze plaćanj a navedenih poreza i doprinosa za zarade, maksimalno do iznosa prosječne bruto zarade u Crnoj Gori u prethodnoj godini, na sljedeći način: 90 odsto poreza i doprinosa za zarade isplaćene u 2021. godini, 60 odsto u 2022. i 30 odsto u 2023. godini”, ističe se.

Jedna od mjera podrške je i jednokratna finansijska pomoć za uvođenje sistema elektronske fiskalizacije u iznosu od 100 eura i odnosi se na poreske obveznike koji privrednu djelatnost obavljaju u nekoj od ugroženih djelatnosti i koji su izmirili sve poreze i doprinose na dohodak koji su bili dospjeli za plaćanje na dan 30. septembrar 2020. godine ili redovno izmiruju reprogramirane obaveze.

“Ova vrsta podrške je namijenjena korisnicima koj i uspostave sistem elektronske fiskalizacije zaključno sa 31. martom 2021. godine”, kaže se u dokumentu.

Takođe, jedna od novina je i da preduzetnici koji ne ostvare promet veći od 30.000 eura, ne moraju da se registruju za plaćanje PDV-a.

U cilju umanjenja negativnih ekonomskih efekata izazvanih pandemijom COVID-19, umanjiće se za 50 odsto ugovorene godišnje naknade za korišćenje morskog dobra za 2021. godinu.