Ozloglašeni balkanski zatvori i priče sa robije: Od Spuža, Idrizova i Zabele do misterije „Isusovače“

    4 godine pre 846 pregleda Izvor: dan.co.me

„Gvozdeni mali okovi, koji na prvi pogled izgledaju bezazleno, postavljeni su u male prostorije u podrumu samice. Muke u `isusovači` bile su neizdržive“, navodili su mediji opisujući priče iz prošlosti o izdržavanju robije u Zenici

Među balkanskim zatvorenicima kruže razne priče sa robije. U mnogima od njih spominju se ozloglašene zatvorske ćelije. Tako za neke balkanske zatvore vezuju se priče o visokom stepenu korupcije, strogom nadzoru gdje su postavljene specijalne kamere i mjere kažnjavanja, od kojih su neke ukinute jer su nedozvoljene. Pored Zabele, Idrizova i Gline, među pričama o ozloglašenim zatvorima našao se i spuški ZIKS. Izvan njegovih zidina odjeknule su priče i članci o sukobima među zatvorenicima. A unutar dvorišta ovog zatvora dogodila se i likvidacija.

Zatvor u Spužu, prema slobodnim pričama onih koji su osjetili robiju među njegovim zidinama, važi za najozloglašeniji u Crnoj Gori.  O tome govore i brojne priče i novinarski članci o sukobima među robijašima. Akteri tih dešavanja bili su čak i visokopozicionirani članovi i vođe crnogorskih klanova. A u dvorištu ovog zatvora počinjeno je i ubistvo. U incidentu koji se dogodio 2016. godine došlo je do obračuna pripadnika kotorskih klanova. Tada je zatvorenik J.J. sasuo vrelo ulje po licu i tijelu zatvoreniku Igoru Božoviću koji važi za visokopozicioniranog člana „kavačkog klana“. Dalibor Đurić ubijen je hicem iz snajpera u septembru 2016. dok je vježbao u spoljnoj teretani poluotvorenog odjeljenja u zatvoru u Spužu. Đurić je navodno bio blizak „škaljarskom klanu“, a počinilac i naručilac ove likvidacije još nisu poznati. Pored toga, zatvorski službenici spriječili su veći broj sukoba i pokušaja unošenja zabranjenih predmeta.

Jedan dio zatvora „Zabela“ kod Požarevca, poznatiji kao „Alkatraz“, služi da u njemu izdržavaju kaznu osuđenici pred Specijalnim sudom za organizovani kriminal i ratne zločine. To je razlog zašto su tu mjere bezbjednosti  na najvišem nivou. Sedmi paviljon je, prema pričama sa robije, najstroži zatvor u Srbiji. Njegove robijaše  od slobode dijeli poseban zid koji je osiguran kamerama i stražarskim kućicama. Takođe, unutar čitavog zatvora postavljene su kamere.

Krivično popravna ustanova „Glina“ poznata je po vrlo strogim kaznama za one koji ne poštuju pravila. U ovom hrvatskom zatvoru, prema pisanjima medija, postoje posebne „gumene sobe“ u kojima su smješteni najgori prestupnici. Onaj koga odvedu u zloglasnu sobu kažnjava se drastično. Jedan od primjera jesu nagle promjene temperature vazduha. Međutim, i dalje je nepozanto da li je ovo zaista istinita priča.

Među ozloglašenima našao se i zatvor „Idrizovo“, koji se nalazi u Makedoniji. On je bio predmet istraživanja Odbora za sprečavanje torture Savjeta Evrope. Savjet je ranije u svom izvještaju osudio nehumane uslove u ovom zatvoru, koje je uključivalo i držanje zatvorenika u lancima, kao i visok stepen korupcije među čuvarima i upravnicima. Stručnjaci Evropske organizacije za zaštitu ljudskih prava naveli su da su zatvorenici izloženi batinanju, kako čuvara, tako i ostalih robijaša, a uslove u kojima borave ocijenili su kao „bijedne“.

Zatvor u Zenici otvoren je još za vrijeme Austrougarske. Prema pisanjima tamošnjih medija, u Zenici i dalje postoji najsurovija sprava za mučenje, koja se ne koristi.

– Gvozdeni mali okovi, koji na prvi pogled izgledaju bezazleno, postavljeni su u male prostorije u podrumu samice. Muke u „isusovači“ bile su neizdržive. Osuđenik je morao čučnuti, provući ruke između nogu i uhvatiti se prstima za pete. Stražari bi mu potom ruke i noge vezali za alke. Ubrzo bi se javila jaka bol u stomaku i zglobovima. Zatim bi naišao jak pritisak krvi u lice, oči i usta. Kad bi se učinilo da ne može biti gore, stravična bol zaparala bi kičmu. I tada su ljudi uglavnom gubili svijest. Ovo mučenje, koje su nazivali „vješanje na tlu“, skoro niko nije mogao izdržati duže od 20 minuta – navodili su mediji opisujući priče iz prošlosti o izdržavanju robije u ovom zatvoru. Ovaj način kažnjavanja u savremenoj istoriji ovog zatvora se NE KORISTI.