Ovo je osam savjeta za provjeru sigurnosti automobila prije putovanja

    1 godina pre 463 pregleda Izvor: dnevno.me

Dosta vremena provodimo razmišljajući o putovanju ili godišnjim odmorima.

Željen nivo sigurnosti vašeg automobila često nije u skladu sa stvarnim stanjem, stoga preporuke za provjeru sigurnosti prije puta nikako nisu naodmet.

Savjeti prije putovanja koje navodimo smanjiće vanredne situacije na putu.

Tečnost u automobilu

Provjerite tečnost automobila. Provjerite nivo ulja u motoru, vodu, ulje za kočnice, tečnost za vjetrobransko staklo. Sve navedeno vrlo je važno kako bi izbjegli nepotreban kvar.

Takođe, vrlo važno je provjeriti nivo tečnosti kvačila i ulje servo-upravljača.

Ako za nešto od navedenog niste sigurni, ili ne znate gdje se nalazi, provjerite u priručniku za vaš automobil kako biste mogli vidjeti gdje se tačno nalaze i pravovremeno dodati ili zamijeniti odgovarajuću tečnost.

Pritisak u gumama

Provjerite pritisak vazduha u gumama. Iako bi on trebao biti upisan u priručniku automobila, postoji naljepnica na dijelu gdje se zatvaraju vozačeva vrata pa vrlo lako možete provjeriti tu informaciju. Pritisak koji je naznačen za pojedini dio automobila ne smije biti prekoračen.

Takođe, ne zaboravite provjeriti pritisak u rezervnoj gumi, odnosno je li ispravna. Često zanemarena, ali značajna provjera koja će u pravo vrijeme spasiti situaciju.

Ulje u motoru

Ako dolazi redovna izmjena ulja, učinite to prije puta. Duži put će odraditi dodatan pritisak na vaš automobil, stoga dodavanje ulja na vlastitu odgovornost možda i nije najsretnije rješenje jer tek promjena cijelog ulja miče mulj koji se stvori tokom rada motora.

Vjerovatno nećete primijetiti, no dodavanjem ulja s vremenom samo pogoršavate situaciju, jer ulje djeluje kao novo, no gusti mulj koji se stvara unutar motora i dalje će ostati na zidovima. Svakako promjenom ulja, mijenjajte i uljni filter.

Kvalitet gume

Provjerite kvalitet guma. Svakako provjerite utore i koliko su gume potrošene. Duža putovanja iziskuju veću potrošnju stoga budite sigurni koliko su vaše gume istrošene, kako prilikom zagrijavanja ne bi došlo do pucanja ili tolike istrošenosti koja bi vas mogla stajati glave jer automobil neće stati na vrijeme prilikom kočenja.

Filter vazduha

Provjerite filter vazduha u vašem automobilu. Izdašno snabdijevanje čistog vazduha u motoru poboljšava performanse i učinkovitost vozila. Često zaboravljena stavka jeste i vazduh u kabini automobila, a filter se rijetko provjerava na servisu.

Iako možda manje bitan faktor za kvalitet motora, veoma je važan što se tiče nečistoća kako bi vazduh u automobilu bio čist, a vožnja ugodnija.

Čistoća automobila

Budite ažurni po pitanju čistoće automobila. U najmanju ruku, očistite staklene površine na vašem automobilu kako bi osigurali najbolju vidljivost. Takođe, važan faktor u održavanju čistoće staklenih površina su brisači, zato provjerite metlice brisača i zamijenite ih ako je potrebno kako bi put bio ugodniji i bezbrižniji.

Svjetla

Svakako provjerite svjetla i ostale signalne funkcije na vašem automobilu. Neke od tih funkcija nećete moći odraditi sami pa zamolite prijatelja ili poznanika da vam kaže funkcioniše li sve kako treba.

Sjednite u automobil i uključite sve. Zamijenite sijalice po potrebi. Budite sigurni da su vam rezervne lampice uvijek u automobilu. Naodmet neće biti ni provjera poravnanja prednjih svjetala, što je od velike važnosti za vidljivost noću, pogotovo na neosvijetljenim cestama.

Oprema za hitne slučajeve

Pobrinite se da imate svu opremu za hitne slučajeve te da sve radi ispravno. Pod širi pojam hitne opreme možemo podrazumijevati navigaciju, rezervnu gumu (alternativno kit za probušenu gumu, iako to nije idealno), svjetiljku, odvijač, kliješta i prilagodljivi ključ. 

Također, medicinski set za hitne slučajeve, aparat za gašenje požara koji će poslužiti u najgorem slučaju. Obavezno nosite reflektirajući prsluk u vanrednim situacijama, prilikom zadržavanja pored ceste ili na njoj.