Foto: Pixabay –
Tramp je Zelenskom ponudio novi sporazum o preuzimanju kontrole nad mineralima.
SAD guraju sveobuhvatan novi sporazum o preuzimanju kontrole nad ključnim ukrajinskim mineralnim i energetskim resursima bez da zauzvrat Kijevu nude bilo kakve bezbjednosne garancije – što je značajna eskalacija ranijih zahtjeva.
Nacrt sporazuma, koji je u nedelju dostavljen Kijevu, a u njega je imao uvid Fajnenšel tajms, daleko prevazilazi prvobitni ekonomski sporazum postignut prošlog mjeseca. Sporazum je bio dio napora američkog predsjednika Donalda Trampa da okonča rusku invaziju na Ukrajinu i vrati milijarde dolara koje su SAD poslale Ukrajini u obliku vojne pomoći.
Sporazum bi obuhvatio sve mineralne resurse, uključujući naftu i gas, kao i ključne energetske objekte na cijeloj teritoriji Ukrajine.
Vašington zahtijeva da Ukrajina i SAD uspostave nadzorni savjet za upravljanje zajedničkim investicionim fondom, a prihod od ukrajinskih projekata nafte, gasa i rudarstva bi se podijelio između dvije zemlje. SAD bi imale prednost u savjetu, imenujući tri od pet članova, dajući mu pravo veta na sve odluke o fondovima.
U nacrtu se dalje navodi da će se „američki doprinos nakon potpune ruske invazije na Ukrajinu 2022. smatrati doprinosom partnerstvu“. Američki ministar finansija Skot Besent rekao je za Foks njuz u srijedu da vjeruje da bi sporazum mogao da bude potpisan već sledeće nedelje.
Ali tri visoka ukrajinska zvaničnika izjavila su za Fajnenšel tajms da je to malo vjerovatno. Jedan je predlog nazvao „nepravednim“, dok ga je drugi uporedio sa „pljačkom“. Treći je otkrio da je tim pravnih stručnjaka angažovan da pomogne vladi da analizira dokument i pripremi kontrapredlog.
Prva potpredsjednica Vlade i ministarka ekonomije Ukrajine Julija Sviridenko izjavila je da vlada „radi na tome da sporazum odražava sve naše interese i da bude u duhu strateškog partnerstva sa SAD“.
Prema novom predlogu, fond bi uključivao projekte koje sprovodi ukrajinska vlada, kao i projekte kompanija ili državnih organizacija koje je odobrio Kijev. Sporazum takođe uključuje infrastrukturu koja se odnosi na eksploataciju prirodnih resursa – kao što su putevi, željeznica, gasovodi, luke i postrojenja za preradu.
Prihodi od poslednjeg predloga bili bi direktno konvertovani u stranu valutu i poslati u inostranstvo, a Ukrajina bi bila odgovorna za nadoknadu u slučaju kašnjenja ili sporova. SAD bi dobijale autorske honorare od fonda prije Ukrajine, uz dodatnih 4 odsto premije, a takođe bi zadržale prioritetna prava na infrastrukturne projekte i pravo veta na prodaju resursa trećim licima.
Najnovija verzija sporazuma predstavlja presedan u savremenoj diplomatiji i međudržavnim odnosima, piše britanski The Telegraph. Donald Tramp, piše britanski list, „drži pištolj uperen u glavu Vladimira Zelenskog.“
„To je dokument o oduzimanju imovine“, rekao je Alan Rajli, stručnjak za energetsko pravo u Atlantskom savetu. „Nema garancija, nema bezbjednosnih klauzula, SAD ne daju ništa zauzvrat. Amerikanci mogu da se povuku iz sporazuma kad god žele, Ukrajinci ne mogu. Nikada ranije nisam vidio nešto ovako“, dodao je on.
Prema nacrtu, SAD bi imale pravo veta na prodaju ukrajinskih sirovina trećim zemljama – što bi, na primjer, moglo da znači zabranu izvoza rijetkih metala u Kinu, ali i ograničavanje izvoza u Evropu.
„Takav sporazum nije u skladu sa pravilima članstva u Evropskoj uniji – a možda je to upravo dio šireg plana. Sve više mi se čini da je prava namjera možda da se natjera Zelenskog da ga odbije“, kaže Rajli.
You must be logged in to post a comment.