Ovo je lista najjačih bolova, a nisu porođajni

    3 godine pre 833 pregleda Izvor: antenam.net

Britanska Nacionalna zdravstvena služba napravila je listu najjačih bolova koje čovjek može osjetiti – a porođaj nije među njima.

Iako su bol i tolerancija na isti svakako subjektivni i zavisi od osobe do osobe i kako ga podnosi, naučnici ipak tvrde da postoji lista objektivno najgorih bolova koje neko može doživjeti. Bolovi su navedeni nasumično, a ne po jačini, tako da jedino što zaista baš zapada za oko je što porođaja nema na ovoj listi.

Dakle, po britanskim naučnicima, ovako izgleda ta lista:

Klaster glavobolje

Klaster glavobolje su nesnosni napadi histaminske glavobolje u jednoj strani glave, prije svega u području oka i sljepoočnice, a uglavnom se javljaju periodično u toku godine – bilo da je dolazak proljeća ili jeseni u pitanju.

Herpes zoster

Herpes zoster je posljedica ponovne aktivacije varicella-zoster virusa, pri čemu na koži jedne strane lica ili tijela izbijaju bolni plikovi. Kad se čovjek prvi put inficira tim virusom, nastaju varičele (ovčije boginje ili vodene kozice ), što se uglavnom dešava u djetinjstvu. Ovo je infekcija za koju je tipično to da počinje opštim osjećajem slabosti koje je praćeno blago povišenom temperaturom te peckanjem i bolovima na jednoj strani tijela. Za nekoliko dana, na istom dijelu tijela, uzduž zahvaćenog nerva, pojavljuje se osip te izbijaju mali, tečnošću ispunjeni plikovi.

Adhezivni kapsulitis („blokada“ ramena)

Ovo je najčešći uzrok boli i ukočenosti ramena u ljudi. Bol i ukočenost mogu trajati i dvije ili tri godine prije nego što spontano nestanu, a u ranoj fazi to stanje može biti jako bolno.

Lom kostiju

Prelom kostiju nastaje usljed dejstva sila na kost jače od njene čvrstoće, dolazi do prekida kontinuiteta koštanog tkiva kao i do prevazilaženja granica njegove prirodne elastičnosti.

Srčani udar

Infarkt miokarda ili srčani udar je nekroza (odumiranje) dijela srčanog mišića zbog potpunog prestanka dotoka krvi u zahvaćeni dio srčanog mišića. Glavni simptomi infarkta su bol u grudima, koji može biti tipičan anginozni, u vidu stezanja iza grudne kosti, uz postepeno pojačavanje sa širenjem prema lijevoj ruci, donjoj vilici i stomaku.

Kompleksni regionalni bolni sindrom

Kompleksni regionalni bolni sindrom (engl. complex regional pain syndrome – CRPS) stanje je trajnog i često onesposobljavajućeg bola koji zahvata jednu regiju (najčešće ruku). Često se javlja nakon traume koja se težinom ne poklapa s nivoom bola. Stariji naziv za ovo stanje hroničnog bola s pridruženim motoričkim i autonomnim simptomima jeste refleksna simpatička distrofija ili kauzalgija.

Diskus hernija

Diskus hernija je povreda međupršljenskog diska kičmenog stuba, koja nastaje kao posljedica prolapsa (hernijacije) i prodora želatinoznog jezgra međupršljenskog diska u međupršljenske otvore (lat. foramina intervertebrales) gdje vrši pritisak na korijen spinalnih živaca, a ponekad i centralno u spinalni kanal i prostor u kome se nalazi kičmena moždina. Time dolazi do pojave jakog bola, trnaca, slabosti zahvaćene noge, a u najtežim slučajevima i do poremećaja mokrenja i pražnjenja stolice.

Fibromijalgija

Fibromijalgia je hronični poremećaj čija je karakteristika široko rasprostranjen mišićno-skeletni bol praćen zamorom, poremećajem sna, memorije i promenama raspoloženja. To nije autoimuno, niti zapaljensko oboljenje, a naučnici vjeruju da fibromijalgija pojačava bolne senzacije tako što utiče na način na koji vaš mozak obrađuje signale bola. Simptomi ponekad počinju posle fizičke traume, operacija, infekcije ili značajnog psihološkog stresa. Od nje boluje 4% populacije. Fibromijalgija smanjuje radnu sposobnost i bitno utiče na kvalitet života i na raspoloženje.

Bol nakon operacije

Intervencije umjerene fizičke traume mogu prouzrokovati značajan bol nakon operacije.

Čir na želucu

Najčešći simptom je bol koji je uglavnom ravnomjeran i tup. Javlja se i nestaje u razmacima od nekoliko dana pa do nekoliko nedjelja. Kod čira na dvanaestopalačnom crijevu se javlja par sati nakon jela ili usred noći na prazan želudac, a prestaje unosom hrane. Kod čira na želucu bol se obično pojačava nakon uzimanja hrane.

Akutni pankreatitis

To je akutni upalni proces pankreasa. Nastaje naglo i za njega je karakteristična pojava jakih bolova. Bolovi se najčešće šire poput pojasa oko gornjeg dela abdomena.

Giht

Giht je oblik upalnog artritisa koji se razvija kod nekih ljudi koji imaju visok nivo mokraćne kiseline u krvi. Ova kiselina može formirati igličaste kristale u zglobu i izazvati iznenadne, teške epizode bola, osjetljivosti, crvenila, toplote i oticanja.

Endometrioza

Endometrioza je benigna bolest kod žena, kod koje se mali komadi endometrijuma, unutrašnjeg tkiva materice, mogu pronaći izvan materice, gdje im inače nije mjesto. Najčešće se ti komadi endometrijuma nalaze na trbušnoj maramici zidova male karlice, jajniku, kada formiraju takozvane čokoladneciste, na jajovodu, mokraćnoj bješici, crijevima, ali i na udaljenim organima, recimo na plućima, pa čak i oku.

Neuralgija trigeminusa

Neuralgija N. trigeminusa, poznata i kao tic douloureux, hroničan je bol koji se javlja u području koje inervira peti moždani živac (N. trigeminus), jedan od živaca s najvećim područjem inervacije. TN je oblik neuropatskog bola (bol koji je povezan s povredom ili oštećenjem nerva).

Upala slijepog crijeva

Slijepo crijevo je dio debelog crijeva na mjestu gdje se uliva tanko crijevo. Kad se kaže da je neko imao upalu slijepog crijeva, misli se na akutnu upalu ili apendicitis.

Kamen u bubregu

Urinarni kamen je čvrsta stuktura koja nastaje sedimentacijom određenih materija u urinu. Kamen počinje da se stvara kada je premašen proizvod rastvorljivosti i proizvod stvaranja kristala koji je karakterističan za materiju ponaosob. Kamenje možemo podijeliti na formirane, odnosno kamen u užem smislu riječi i neformirane koji se ne vide golim okom, već samo laboratorijskim pregledom urina, a koji se popularno nazivaju ‘pijeskom’.

Išijas

Išijas je snažan, oštar bol u donjem dijelu leđa koji se širi prema nozi kroz glutealnu regiju, ponekad sve do prstiju.

Migrena

Migrena je funkcijska vaskularna paroksizmalna glavobolja koja se javlja periodično i obično kada zahvata polovinu glave govorimo o hemikraniji. Bol je često praćena mučninom, povraćanjem i poremećajem vida. Prije napada često se javlja aura (predsignal prije pravog migrenskog napada).

Artritis

Reumatoidni artritis je hronično zapaljensko reumatsko oboljenje koje prije svega zahvata zglobove ali ne rijetko i unutrašnje organe, nervni sistem i kožu. Spada u grupu tzv. sistemskih bolesti vezivnog tkiva. To se manifestuje bolovima, ukočenošću, deformacijama i poremećajem funkcije zahvaćenih zglobova.

Srpasta anemija

Anemija srpastih ćelija je nasljedni oblik anemije – stanje u kojem ne postoji dovoljno zdravih crvenih krvnih zrnaca (eritrocita) za nošenje adekvatne količine kiseonika u tijelu.