Ove godine 10 odsto više zelene energije

    5 godina pre 604 pregleda Izvor: cdm.me

Proizvodni objekti pušteni u rad u posljednje tri godine generisaće u ovoj oko deset odsto nove, zelene energije, bez grama emisije gasova sa efektom staklene bašte, navodi se u ovogodišnjem Programu rada Vlade.

Na taj način, kako se dodaje, Crna Gora se kandiduje za mjesto neprikosnovenog lidera energetske tranzicije u Jugoistočnoj Evropi, potvrđujući reputaciju poželjne investicione destinacije.

“U 2020. godini očekuje se nastavak investicija u sektoru energetike, sa akcentom na vjetroelektrane, solarne elektrane i energetsku efikasnost”, ukazuje se u Vladinom dokumentu.

Električnu energiju iz obnovljivih izvora, pored dvije velike hidorelektrane “Piva i Perućica” trenutno proizvodi 14 malih hidroelektrana koje, prema podacima Regulatorne agencije za energetiku, imaju povlašćeni status.

On je utvrđen i za tri solarne elektrane, kao i za vjetroelektrane Krnovo i Možura.

Crnu Goru očekuje i izgradnja vjetroelektrana Gvozd i Brajići, kao i radovi na solarnoj elektrani na Briskoj gori u Ulcinju.

U novembru prošle godine pušten je u funkciju i podmorski energetski kabl koji našu zemlju povezuje sa Italijom.

“Povezivanje Crne Gore i Italije podmorskim kablom jedan je od najvećih projekata u prenosnoj mreži u Evropi, već premašuje finansijske projekcije, a zemlju sa evropske energetske margine čvrsto pozicionira na mjesto povezivanja tržišta Balkana i Zapadne Evrope”, konstatovano je u dokumentu.

U Vladinom programu se navodi i da je planirani rok za završetak radova na prioritetnoj dionici auto-puta Bar-Boljare 30. septembar, što je, prilikom spajanja mosta Moračica u oktobru prošle godine, najavio i premijer Duško Marković.

“Kada je riječ o prvim kilometrima auto-puta u Crnoj Gori, na potezu od Smokovca do Mateševa, ukupan procenat izvedenih radova do sada je oko 86 odsto, a planirani završetak radova na ovoj dionici je 30. septembar 2020. godine. Ministarstvo saobraćaja i pomorstva preduzima aktivnosti na stvaranju preduslova za početak realizacije i ostalih dionica ovog projekta, prioritetno dionice Mateševo Andrijevica, koja osim što je detaljnim prostornim planom auto-puta Bar-Boljare definisana kao dio II etape realizacije, istovremeno predstavlja i logičan, građevinski i funkcionalan nastavak tekuće investicije”, istaknuto je u Vladinom programu.

Kako se dodaje, u toku je izrada idejnih projekata i elaborata procjene uticaja na životnu sredinu i društvo za dionicu Mateševo Andrijevica i dionicu Smokovac Farmaci, kao i nove Studije opravdanosti za čitav auto-put Bar-Boljare, čija priprema bi trebalo da bude okončana do kraja ove godine.

Kada je riječ o turizmu i održivom razvoju, u fokusu prioriteta za ovu godinu biće poslovi izrade i donošenja Prostornog

plana Crne Gore, kao i poslovi na izradi Plana generalne regulacije kojim će se u potpunosti planski definisati cjelokupna teritorija naše zemlje. “Takođe, za 2020. godinu pripremiće se i IV faza projekta Hiljadu plus za koju su obezbijeđena sredstva za još oko 400 korisnika”, predviđeno je Planom.

Konstatovano je da je u posljednje tri godine otvoreno 100 novih hotela.

“Iako su u prethodnom periodu značajna sredstva uložena u izgradnju hotelskih kapaciteta na jugu države, mnogi od njih se još uvijek fazno realizuju, dok se intenzivno radi na izgradnji hotelskih kapaciteta i ski centara na sjeveru države”, istaknuto je u dokumentu koji je Vlada nedavno usvojila.

Vlada je do sada na Listu razvojnih projekata u oblasti turizma uvrstila izgradnju kondo hotela “Kolašin Resort & Spa” i “Breza” u Kolašinu i “Durmitor Hotel and Villas” na Žabljaku, dok će se u primorskom dijelu graditi hotel “Kraljičina plaža”.

Ukupna ulaganja iznose 123,3 miliona eura, čijom realizacijom će biti otvoreno 519 novih radnih mjesta.