Otkupna cijena junetine najniža u regionu

    6 godina pre 671 pregleda Izvor: tvpljevlja.me

Prodaja tovne junadi na području oštine Pljevlja je već počela, ali stočari strahuju da će ove jeseni bilježiti samo gubitke jer su, kako tvrde, otkupne cijene jako niske. Prema riječima predsjednika Unije stočara sjevera Milka Živkovića, otkupne cijene tovne junadi su tokom proljeća i ljeta bile dva eura, a poslednjih dana su pale, prvo na 1,9, a sada i na 1,8 eura po kilogramu žive mjere. Živković kaže da klaničari diktiraju cijene i prosto „ucjenjuju“ stočare.

  • Praksa iz prethodnih godina se nastavlja. Klaničari pred sezonu otkupa tovne junadi obaraju cijene. Stočari svoju zaradu svode na visinu premije koju daje država i lokalna uprava, a to je po grlu 260 eura ukoliko imate od tri do pet grla. Na ovaj način ta premije odlaze u ruke klaničara. Živa mjera junetine u Crnoj Gori je najniža u okruženju, a to je, prema mom mišljenju, posledica nepostojanja iskrene politike prema selu.

Na primjer, u Srbiji se kilogram žive mjere junetine kreće od 2,2 do 2,4 eura. Vlada Srbije je sklopila ugovor sa Turskom oko izvoza junećeg mesa i stoga su cijene žive stoke porasle. U Crnoj Gori nema sličnih poteza, već je dato klaničarima da bez ikakve konkurencije vrše otkup – kaže Živković.

On je pojasnio da samo nekoliko klaničara ima pravo da izda račun na osnovu kog se može naplatiti premija od lokalne uprave i države, što klaničarima dodatno omogućava povlašćen položaj.

  1. Ako ne želiš da prodaš tim klaničarima tovna grla, onda nećeš dobiti premiju. S druge strane, ako stekneš pravo na premiju, onda si prodao stoku po nižoj cijeni – pojašnjava Živković i dodaje da ako situacija bude kao prošle godine, cijena će ići i do 1,6 eura po kologramu žive mjere, što stočarima uopšte nije isplativo.

Tokom prošle jeseni niske otkupne cijene i jako slaba potražnja učinili su da mnogi stočari tov junadi produže do proljeća. U tim okolnostima izgubljena je dobit, jer su tovna grla potrošila velike količine stočne hrane. Stočari se plaše da se i ove godine ne ponovi ista situacija, da junad prodaju na proljeće ili kasno u zimu.

Kada je u pitanju pomoć države, ona se svodi na davanje premije po grlu od 160 eura, dok lokalna uprava daje 100 eura, što je ukupno 260 eura. Opština Pljevlja ipak ima ograničenje i daje premiju stočarima ako posjeduju najmanje tri i najviše pet bikova. Stočari koji imaju dva ili šest i više bikova gube pravo na premiju od 100 eura.

Tržište diktira uslove

Klaničari i ove kao i prošle godine tvrde da se cijene slobodno formiraju na tržištu. S druge strane, u mesarama cijena mesa nije snižena već se juneća rebra, kao najjeftinije juneće meso, prodaju oko 4,5 eura po kilogramu. Znači samo su stočari koji proizvode i građani koji kupuju meso na gubitku.