Osumnjičeni da su „Vektra Boku“ oštetili za još 650.000 eura

    3 godine pre 602 pregleda Izvor: pobjeda.me

Specijalno državno tužilastvo proširilo je istragu u odnosu na biznismena Dragana Brkovića, njegove sinove Borisa i Bojana, te izvršnog direktora kompanije „Vektra“ Milića Popovića zbog sumnje da su prilikom privatizacije i reorganizacije preduzeće HTP „Boka“ oštetili za još 650.000 eura, saznaje Pobjeda.

Brkovići i Popović su uhapšeni krajem avgusta nakon čega je Specijalno državno tužilaštvo protiv njih pokrenulo istragu zbog štete od 7 miliona eura koje su, kako se osnovano sumnja, malverzacijama nanijeli „Vektra Boki“ (privatizovana HTP „Boka)“ u toku 2018 i 2019. godine.

U međuvremenu su istražitelji, u istrazi koja se vodi, prikupili nove podatke i dokaze koji ukazuju na sumnju da postoji još inkriminisanih radnji Brkovića i Popovića.

U istrazi je utvrđeno da su okrivljeni u ovom slučaju imovinu nekadašnje HTP „Boke“ prodali zakonito, ali su mimo zakona trošili novac koji je dobijen od prodaje vrijednih nekretnina tog preduzeća.

Prema informacijama Pobjede, istražitelji su kontrolom dokumentacije našli tri ugovora kojima su Brkovići i Popović nenamjenski trošili novac od prodaje autobuske stanice u vlasništvu „Vektra Boke“, dijela imovine poslovnog prostora ,,Služba računovostva“ i dijela poslovnog prostora nekadašnje HTP „Boke“ u Toploj.

Okrivljeni Dragan Brković je kao izvršni direktor „Vektre Montenegro“ krajem oktobra 2017. godine, novcem „Vektra Boke“ dobijenim prodajom autobuske stanice, plaćao poreske obaveze „Vektre Montenegro“ i „Vektre Investments“ u ukupnom iznosu od oko 360.000 eura. 

U februaru 2018. Dragan Brković je kao predsjednik Odbora direktora, zajedno sa sinom Bojanom i Popovićem kao članovima, donio odluku da „Vektra Boka“ od sredstava dobijenih prodajom ,Službe računovostva na ime pozajmice prenese „Vektri Optel“ iz Pljevalja 65.000 eura koje nikada nijesu vraćne.

Po istom scenariju, sredinom novembra 2019. Dragan Brković, njegov sin Bojan i Popović donose odluku da se 230.000 eura koje je „Vektra Boka“ dobila od prodaje nekretnine u Toploj pozajmi kompaniji „Vektra investments“, kojom rukovodi Boris Brković, sa rokom vraćanja do 1. februara 2022. godine.

Iz SDT-a su ranije poručili da se na ovome neće stati i da će nastaviti da istražuju poslovanje „Vekta Boke“ od momenta njene privatizacije i sa njom povezanih preduzeća iz Vektra grupe u vlasništvu porodice Brković.

Na pres konferenciji SDT-a, prije deset dana, saopšteno je da je uporedo sa krivičnim postupkom pokrenuta i finansijka istraga u ovom slučaju.

HTP „Boku“ je 2007. godine privatizovala „Vektra Montenegro“, koja je u vlasništvu biznismena Dragana Brkovića.

„Vektri Montenegro“ je tada prodatao 59 odsto državnih akcija u HTP „Boka“ za 22,2 miliona eura, uz najavu investiranja od najmanje 50 miliona.

Bivši radnici „Vektra Boke“ su podnijeli krivične prijave protiv kompletnog menadžmenta, a od Vrhovnog državnog tužilaštva i specijalnog tužioca Milivoja Katnića su tražili da ispitaju privatizaciju bivšeg HTP „Boka“ i sudbinu 60 miliona eura položene garancije u privatizaciju tog preduzeća.

Predstavnik bivših radnika Đorđe Rajak kazao je ranije da radnicima nije povezano 800 godina radnog staža, da mnogim radnicima nedostaje 14-15 godina staža zbog čega mnogi ne mogu u penziju ili zbog toga primaju privremene od oko 140 eura mjesečno.

Brković je u aprilu ove godine na sjednici Komisije za kontrolu privatizacije rekao da radnicima duguje još oko pola miliona eura i da garantuje da će taj novac dobiti, dok druge dugove on ne priznaje jer ih nema u dokumentima stečajne uprave.

Tvrdio je da ga je Vlada prevarila 2007. godine kada je kupovao HTP „Boku“, jer su bili sakriveni podaci o gubicima, radnim sporovima, dugovima i restituciji.

Brković je najavio tužbu protiv države za obeštećenje od više od 50 miliona eura, ukoliko mu se ne omogući investiranje.

On i izvršni direktor „Vektra Boke“ Milić Popović kazali su da tokom tenderske procedure nije bilo podataka koje su naknadno otkrili. Kako su tvrdili, radi se o prikrivenom gubitku od 26 miliona eura, radnim sporovima vrijednim 3,5 miliona eura, 27 miliona eura neusaglašenog kapitala, problemima restitucije nad imovinom vrijednom 15 miliona eura i poreskom dugu od 557 hiljada eura.

– To je najveći promašaj u mojoj 48-godišnjoj poslovnoj karijeri. A zašto? Zato jer sam vjerovao državi i institucijama sistema – kazao je Brković

Dragan Brković je u Specijalnom državnom tužilaštvu saslušavan i početkom ove godine, i to zbog sumnje da je nezakonito trošio novac koji je njegova firma dobila od kredita iz Abu Dabi fonda, što je negirao.