Osuđeno 78 silovatelja, većina kazni ispod godinu dana zatvora

    3 godine pre 377 pregleda Izvor: dan.co.me

U Crnoj Gori je od 2017. do kraja prošle godine izrečeno 78 osuđujućih presuda licima koja su počinila ili pokušala silovanje, dok je u istom periodu devet osumnjičenih oslobođeno optužbi za ta krivična djela, pokazuju podaci koji su dostavljeni iz Sudskog savjeta. Što se tiče kazni, podaci pokazuju da je većina ispod godinu dana i da su dugogodišnje kazne izuzetak u sudskoj praksi. U Sudskom savjetu kažu da je u navedenom periodu izrečena i jedna kazna od 15 godina zatvora, ali preciznije podatke nijesu mogli dostaviti.

Nevladin sektor godinama ukazuje na blagu kaznenu politiku prema silovateljima i počiniocima nasilja, a jedno istraživanje rađeno baš u periodu na koji se odnose podaci o osudama pokazalo je da seksualno nasilje prijavi tek svaka deseta žrtva. Istraživanje o seksualnom nasilju nad ženama i djecom u Crnoj Gori koje su uradile „Sigurna ženska kuća“, SOS telefon za žene i djecu žrtve nasilja Nikšić i NVO Prima pokazalo je da je 12 od 89 anketiranih doživjelo seksualno nasilje od strane osoba od povjerenja. U istraživanju je naglašeno da veoma mali broj slučajeva dobije sudski epilog, a samo tri žene koje su dale izjave svjedočile su i na sudu, te je jedan nasilnik kažnjen zatvorom, drugi novčanom kaznom od 150 eura, a treći je oslobođen. Kaznu zatvora za krivično djelo silovanje od dvije godine i šest mjeseci dobio je jedino počinilac u slučaju gdje je žrtva imala vidne fizičke povrede.

Da je situacija alarmantna i da se seksualno nasilje i ne shvata ozbiljno pokazalo je istraživanje koje je „Sigurna ženska kuća“ publikovala krajem prošle godine i koje je pokazalo da gotovo polovina muškaraca – čak 44,8 odsto ispitanika – smatra da ženama prija kada im kolege poklanjaju „seksualnu pažnju“. Prema tom istraživanju, svaki treći muškarac tvrdi da žene ponekad izmišljaju priče o seksualnom nasilju kako bi od poslodavca iznudile novac (34,5 odsto ispitanika).

Više od četvrtine ispitanika (26,2 odsto) vjeruje da žene koje kažu da su doživjele seksualno nasilje često izmišljaju ili pretjeruju sa tvrdnjama o zlostavljanju ili silovanju, kao i da su žrtve silovanja zapravo žene koje su imale seksualni odnos ali su se „predomislile“ nakon njega (25,4 odsto ispitanika).

– Svaki peti muškarac smatra da kada žene kažu ne one zapravo misle da – pokazalo je to istraživanje.

Gotovo petina ispitanika, 18,8 odsto, vjeruje da ukoliko je žena silovana najčešće je uradila nešto što je dovelo do toga. Da se za nasilje često okrivljuje žrtva pokazalo je i istraživanje koje je 2019. publikovao OEBS, u kojem je navedeno da se četvrtina žena (24 odsto) slaže da je žrtva nasilja često sama kriva za nasilje i da žene koje kažu da su zlostavljane često izmišljaju ili preuveličavaju tvrdnje o zlostavljanju ili silovanju (27 odsto). Takvi stavovi postoje i u zemljama Evropske unije, gdje je taj prosjek 15 odsto, odnosto toliko ispitanika smatra da nasilje često izaziva žrtva (od šest odsto u Holandiji do 58 odsto u Letoniji), a 19 odsto žena u EU smatra da žene preuveličavaju tvrdnje o zlostavljanju ili silovanju (u rasponu od sedam odsto u Švedskoj do 43 odsto na Malti).

Istraživanje OEBS-a za Crnu Goru je pokazalo da 42 odsto žena smatra da je nasilje u porodici privatna stvar i da ga treba rješavati unutar tog kruga, a ovi pogledi preovlađuju i kod žena preko 60 godina, kao i kod žena koje žive na sjeveru ili s djecom u domaćinstvu. Oni su takođe češće zastupljeni među ženama koje žive u ruralnim područjima (52 odsto) u odnosu na one koje žive u urbanim sredinama (37 odsto).