Izjava predsjednice Administrativnog odbora Jelene Nedović o tome da će to skupštinsko tijelo odlučivati o skidanju imuniteta poslaniku Marku Kovačeviću tek onda kada članovi vide optužni prijedlog je apsurdna, ocijenio je za Pobjedu advokat Veselin Radulović.
On je kazao da je zakon u ovom dijelu više nego jasan i da on podrazumjeva da se optužni prijedlog protiv lica koje ima poslanički imunitet može podnijeti jedino kada Skupština odluči da istom skine imunitet.
-Optužni akt nije podnešen i da bi se podnio prethodno je potrebno da se poslaniku Kovačeviću skine imunitet. Skupština nije nadležna da vrši kontrolu tužilaštva i njihovo obrazloženje uopšte nije prihvatljivo, kazao je Radulović.
Podsjećamo, Nedović je ranija kazala da je poslanicima „neophodno da vide optužni prijedlog“, te da se o skidanju imuniteta može govoriti tek kada se steknu uslovi.
To je pitanje baš „triki“, ako mogu tako da kažem. Jer pazite, šta ako se bude ukidao imunitet svaki put? Zašto ga onda Ustav daje? E, to je pravna dilema. Jer ustavodavac je upravo dao imunitet da bi štitio poslanika i ministra. Sa jedne strane, nije korektno ni obesmisliti institut imuniteta. Hoću da kažem, pravno – nije to tako jednostavno – kazala je Nedović za Pobjedu.
Povodom namjere Administrativnog odbora da prvo ostvari uvid u optužni prijedlog pa da onda razmatra skidanje imuniteta, iz Višeg državnog tužilaštva su Pobjedi nezvanično kazali da oni nijesu dobili nikakav dopis od strane Skupštine, te da će se u slučaju istog pismeno izjasniti.
Dodaju da nije praksa da bilo koje skupštinsko tijelo dovodi u pitanje zahtjev VDT-a o skidanju imuniteta i preispituje ga.
Podsjećamo, Više državno tužilaštvo u Podgorici tražilo je od Administrativnog odbora da ukine imunitet poslaniku Nove srpske demokratije Marku Kovačeviću, jer je protiv njega formiralo predmet zbog krivičnog djela izazivanje nacionalne, rasne i vjerske mržnje.
Kovačević je na obilježavanju 166 godina od Bitke na Grahovu kazao, obraćajući se, kako je rekao, „bivšim vlastodršcima i njihovim pulenima“, da će „s onima koji neće da budu kao braća, nego da liče na Turke, postupati kao prema Turcima“. Kada je pozvan na saslušanje zbog takvih izjava, Kovačević se pozvao na imunitet koji ima kao poslanik, a nakon toga novinarima kazao da „nije nikoga vrijeđao, niti je kome prijetio“.
Radulović inicijativu VDT vidi kao predsulov za optužni prijedlog jer, kako kaže, očigledno su procijenili da ima dovoljno materijala za optužnicu.
-Dakle, nije prihvatljivo obrazloženje Skupštine da čekaju optužni prijedlog. Imunitet predstavlja smetnju za tužilaštvo i ukoliko ga Kovaečvič zadrži, VDT tu smetnju mora poštovati, navodi Radulović.
On je kazao da Skupština od VDT-a može da zatraži neka pojašenjenja o tome šta se predsjedniku Opštine Nikšić konkretno stavlja na teret.
Kovačević bi mogao izgubiti imunitet ako se odrekne poslaničke funkcije
Agencija za sprečavanje korupcije (ASK) nedavno je poništila raniju odluku te institucije po kojoj čelnici Opština istovremeno mogu obavljati poslaničku funkciju.
To znači da će poslanici koji su ujedno i čelni ljudi Opština, kao što je slučaj sa Markom Kovačevićem i Dušanom Raičevićem morati da se odreknu jedne od te dvije funkcije.
Konkretno, Kovačević bi mogao da izgubi poslanički imunitet ukoliko bi odlučio da ostane prvi čovjek Nikšića, jer bi po automatizmu prestao da bude poslanik u Parlamentu.
Sjednica zakazana, zahtjev ostao kod Mandića
Shodno članu 58 Poslovnika Skupštine Crne Gore, zahtjev za odobrenje da se pokrene krivični postupak i zahtjev za odobrenje da se odredi pritvor poslaniku nadležni organ dostavlja predsjedniku Skupštine.
Predmetni zahtjev predsjednik Skupštine upućuje Administrativnom odboru – precizirali su za Pobjedu iz parlamentarne pres službe.
Sa druge strane, Skupština je danas medijima poslala saopštenje najave održvanja sjednice Administrativnog odbora za srijedu 9. oktobar.
Među tačkama dnevnog reda nema izjašnjenja o zahtjevu Višeg državnog tužilaštva za skidanje imuniteta Kovačeviću.
Pročitajte još