Operativni tim za borbu protiv nasilja u porodici i nasilja nad ženama oglasio se povodom slučaja nasilja nad smrtno stradalom B.P. u Podgorici, koju je bivši muž ubio 21. avgusta ove godine. Traže individualnu odgovornost za učinjene propuste nadležnih, budući da je 1. avgusta ubijena Biljana Pavićević prijavila prijetnje, ali tužilac se izjasnio da nema elemenata krivičnog djela, nakon čega mu je izrečena opomena i zabrana prilaska bivšoj supruzi. Već nakon 20 dana, bivši suprug, Miljan Bošković ju je izbo nožem na smrt.
U saopštenju se kaže da je juče Operativni tim održao sjednicu povodom slučaja nasilja u porodici, koje je za posledicu imao smrt 33-godišnje B.P.
„Nakon sprovedene analize institucionalno preduzetih mjera i radnji i uvida u spise predmeta, na osnovu do sada utvrđenih okolnosti, Tim izražava duboku zabrinutost zbog propusta u radu policije, tužilaštva i suda za prekršaje, koji su prethodili femicidu“, kaže se u saopštenju.
Naime, kako kažu, i pored činjenice da su ove institucije preduzele aktivnosti i radnje iz svoje nadležnosti, prema stanovištu ovog Tima, ni jedna od pomenutih institucija nije adekvatno procijenila rizik po oštećenu, nijesu obezbijedjeni dostupni svjedočki iskazi, niti je adekvatno vršena kontrola nad primjeniom zaštitne mjere.
„Tim je procijenio kao neadekvatno postupanje nadležnog tužioca, koji nije poštovao obavezujuće Uputstvo Vrhovnog državnog tužilaštva da se žrtva sasluša hitno, a najkasnije u roku od 72 sata od prijave nasilja. Naročito brine odluka Suda za prekršaje da okrivljenom izrekne opomenu, kao mjeru upozorenja, iako je u obrazloženju izrečene zaštitne mjere sud našao da postoji opasnost od ponavljanja nasilja. Operativni tim nalazi da izrečena sankcija nije bila adekvatna, niti odvraćajuća po učionioca nasilja. Operativni tim će o ovim svojim zapažanjima i zaključcima upoznati nadležne, te insistirati na utvrđivanju eventualne individualne odgovornosti za učinjene propuste, kako bi se spriječilo da do njih ponovo dodje“, navodi se u saopštenju.
Operativni tim, kako kažu, ne zanemaruje činjenicu da su konstatovani propusti djelimično nastali kao posledica nedovoljnih kadrovskih kapaciteta u policiji i tužilaštvu, pa stoga ukazuje na neophodnost da nadležni hitno obezbijede nedostajuće ljudske i druge resurse neophodne za uspostavljanje efikasnog sistema zaštite od nasilja.
„Tim će u pogledu unapređenja i razvijanja mehanizama za praćenje izrečenih zaštitnih mjera, uputiti inicijativu za izmjene i dopune važećih propisa u smislu omogućavanja elektronskog nadzora ovih mjera, po ugledu na mjere nadzora i mjere bezbjednosti u krivičnom postupku“, navodi se u saopštenju.
Pročitajte još