Stranke manjinskih naroda u Crnoj Gori posvećene su radu na formiranju najavljene manjinske Vlade i daće joj svoju podršku. To je za ADRIA televiziju potvrdio Adel Omeragić, portparol Bošnjačke stranke. On je naglasio da je manjinska Vlada najbolje rješenje političke situacije u ovom trenutku.
Omeragić je podsjetio da stranke nacionalnih manjina komuniciraju u kontinuitetu i da su razgovorom došli do odluke da podrže koncept manjinske Vlade.
Kada su u pitanju rokovi, kaže Omeragić, inicijativa je pripremljena, a protokol predviđa da se proces završi u narednom periodu.
„U prethodnom periodu imali smo i razgovore sa predstavnicima GP URA i otprilike podržali onaj zahtjev koji je i bio zahtjev BS nakon parlamentarnih izbora, a to je da je za rješenje političke krize, u kojoj se Crna Gora nalazi već duži period, najbolje formiranje manjinske vlade. Tehnička Vlada, vlada u tehničkom mandatu, prosto ima ograničene mogućnosti i ne može donositi krupne odluke u narednom periodu. Stoga, Crnoj Gori je što hitnije potrebno da dobije novu Vladu, da dobije stabilnu političku većinu“, ocjenjuje.
Na pitanje ADRIA TV da li su izbori krajnje rješenje za političku krizu, portparol Bošnjačke stranke odgovora da od izbora niko ne bježi i da će manjinska Vlada u oročenom trajanju upravo pripremiti teren za dalje političke procese.
„Ključna razlika između manjinske i tehničke vlade je da je manjinska vlada već odredila prioritete u radu za narednih godinu dana. Svi smo svjesni da bi ta vlada bila oročena na određeni vremenski period, vjerovatno je to period od godinu dana, i ona bi imala fiksirane programske ciljeve koji bi se pred njom našli. Dakle, kratak je vremenski period, dok s druge strane, kad je riječ o tehničkoj vladi, mi znamo da bi se zastupljenost u tehničkoj vladi vršila na način koliko koji poslanički klub ima poslanika u parlamentu i plašim se da ne bi svi klubovi imali ista razmišljanja o nekim ključnim pitanjima“, dodaje.
Omeragić naglašava da Crna Gora nema vremena da izgubi još jedan period na eksperiment, već da treba krenuti u aktivno odblokiranje institucija, posebno pravosudnog sistema. Ustavni sud je praktično bez kvoruma za rad, a značajni pravosudni organi ostali su bez čelnika, odbor za sveobuhvatnu reformu izbornog zakonodavstva se ne sastaje duži period. Sve to, zaključuje portparol Bošnjačke stranke, razlog je da se teži političkom rješenju.
Pročitajte još