Ombudsman utvrdio: SDT krivičnu prijavu u fioci držao preko dvije godine

    3 sata pre 116 pregleda Izvor: dan.co.me

Foto: PV Informer-

Neodlučivanjem Specijalnog državnog tužilaštva (SDT) po krivičnoj prijavi od 17. januara 2022. godine, povrijeđeno je pravo na obraćanje – odgovor iz člana 57 Ustava Crne Gore, a u vezi sa ispunjavanjem zahtjeva ažurnosti i razumne brzine postupanja po podnijetoj krivičnoj prijavi.

To je utvrdio zaštitnik ljudskih prava i sloboda koji je ispitivao navode podnositeljke pritužbe o nepostupanju i neodlučivanju SDT-a po njenoj krivičnoj prijavi od 17. januara 2022. godine, koju je podnijela protiv bivšeg direktora jedne rožajske osnovne škole, sumnjičeći ga za zloupotrebu službenog položaja dok je bio na toj funkciji.

SDT je u svom „radu“ na ovom predmetu od 24. januara 2022, kada mu je rožajsko tužilaštvo dostavilo predmet, dopisom od 17. marta 2022. zatražilo od Specijalnog policijskog odjeljenja (SPO) da za potrebe izviđaja prikupi potrebna obavještenja od prijavljenog lica na sve činjenice i navode podnijete krivične prijave i po potrebi pribavi potrebnu dokumentaciju, a dvije godine kasnije – 24. aprila ove godine uputilo je urgenciju SPO da postupi po njihovom dopisu iz 2022.

Podnositeljka krivične prijave, a potom i pritužbe ombudsmanu, slala je urgenije SDT-u 12. jula 2022. godine, tražeći da bude obaviještena o radnjama i mjerama koje su preduzete nakon dostavljanja krivične prijave od strane ODT-a Rožaje, a potom ponovo 11. novembra 2023. Iz SDT-a nisu odgovorili na njena obraćanja.

Nisu ispunjeni zahtjevi brzine, efikasnosti

Zaštitnik je utvrdio da u ovom slučaju, osim što nijesu ispunjeni zahtjevi brzine i efikasnosti, nije ispunjen ni zahtjev temeljnosti.

– U spisima predmeta ne postoji dokaz da je SDT u periodu od dvije godine, mjesec i sedam dana preduzimalo bilo koju drugu procesnu radnju osim one prethodno navedene pod tačkom 21 ovog mišljenja, da bi tek urgencijom od 24. aprila 2024. godine zatražilo da SPO postupi po aktu od 17. marta 2022. godine. U prilog pasivnom odnosu postupajućeg tužilaštva u odnosu na podnijetu krivičnu prijavu, zaštitnik konstatuje da u dostavljenom izjašnjenju od strane istog nijesu bliže navedeni razlozi zbog kojih u pomenutom vremenskom periodu nijesu preduzimane radnje prema SPO, a kako bi taj organ intenzivirao rad na konkretnom predmetu – ocijenjeno je u mišljenju. Zaštitnik cijeni da je obaveza SDT-a da promptno preduzme dalje procesne radnje radi što skorijeg okončanja postupka po predmetnoj krivičnoj prijavi, te da, kako je navedeno, informiše podnositeljku pritužbe o preduzetim radnjama.

Iz SPO su, kako se navodi u mišljenju, postupajući po aktu zaštitnika, dostavili izjašnjenje od 18. juna 2024. u kojem je navedeno da je u toku postupanje tog organa po zahtjevu SDT-a od 24. aprila ove godine.

– Pravo obraćanja zagarantovano Ustavom Crne Gore podrazumijeva pravo da se građanin obrati i pravo da blagovremeno dobije odgovor, što znači ne samo da se odluka donese već i da se podnosilac zahtjeva, u konkretnom slučaju krivične prijave, obavijesti o ishodu na zakonom propisan način, dok, sa druge strane, sama Konvencija ne garantuje i ne štiti pravo da se pokrene krivični postupak protiv određenog lica. S tim u vezi, zaštitnik ukazuje da je zakonom propisana obaveza rukovodioca državnog tužilaštva, odnosno državnog tužioca, kome je predmet dodijeljen u rad, da donese odluku u roku tri mjeseca od dana prijema predmeta, odnosno i to u složenim predmetima, najkasnije u roku od šest mjeseci od dana prijema predmeta, uz obavezu da o postupanju po krivičnoj prijavi obavijesti podnosioca krivične prijave – navodi se u mišljenju zamjenice zaštitnika Tatjane Radović Todorović.

SDT-u je preporučeno da u što kraćem roku obavijesti podnositeljku pritužbe o do sada preduzetim radnjama tog tužilaštva i da preduzme sve procesne mjere i radnje u cilju što skorijeg odlučivanja po krivičnoj prijavi od 17. januara 2022. godine.