Okončan disciplinski postupak protiv šest medicinskih sestara KCCG

    3 dana pre 194 pregleda Izvor: vijesti.me

Šest medicinskih sestara Klinike za ginekologije i akušerstvo Kliničkog centra Crne Gore (KCCG) oslobođene su odgovornosti da su u julu ove godine u sistem unosile lažne podatke u vezi sa troškovima porođaja Mirande Castanedo Stanković, čija se porodica mjesecima žalila na visinu računa i pogrešno fakturisanje.

Uprava KCCG pokrenula je u septembru disciplinski postupak, optužujući medicinske sestre da su iz nehata i pogrešnim unošenjem šifara u sistem Heliant, koje se odnose na usluge utrošene količine hrane za bebe “aptamil”, gumiranog platna, staklenih flašica i jednog lijeka postupale nesavjesno i nemarno.

Tokom postupka koji je okončan prije nekoliko dana utvrđeno je da nisu počinile težu povredu radne dužnosti. Uprava je teretila i jednu od zaposlenih da je unijela u sistem KCCG i pogrešne podatke zbog kojih je porodici Stanković na račun porođaja fakturisan i lijek “xepilon” koji koriste odrasli pacijenti sa šizofrenijom.

“Vijesti” su ranije objavile da je tek rođena beba u KCCG za tri dana potrošila oko 600 eura – pojela je više od tri kilograma hrane za bebe “aptamil”, potrošila četiri staklene flašice, 26 pakovanja rukavica sa po 200 komada, 50 metara gumiranog platna i da to proizlazi iz fakture, odnosno računa koji je ustanova dostavila porodici po izlasku majke i djeteta iz Klinike za ginekologiju krajem jula.

Porodica je početkom avgusta uložila prigovor na taj račun, te pokrenula postupak pred Zaštitnikom prava pacijenata. Troškovi porođaja i boravka za majku i bebu Stanković u julu ove godine iznosili su oko 3.000 eura, s obzirom na to da majka djeteta, Peruanka, još nema crnogorsko državljanstvo, dok je otac privremeno ostao bez zdravstvenog osiguranja zbog spora sa bivšim poslodavcem.

Međutim, kada je pri izlasku iz bolnice porodici uručen račun, bili su šokirani jer je beba prema fakturi potrošila nešto više od 600 eura. Prema dokumentaciji u koju su “Vijesti” imale uvid, ukupni troškovi za KCCG iznosili su 2.791,41 euro. Navodi se da su potrošena četiri pakovanja od po 800 grama hrane za bebe “aptamil”, četiri staklene flašice Chicco od 150 mililitara, 50 metara gumiranog platna, 12 komada pakovanja nesterilnih rukavica sa po 200 komada…

“U postupku ispitivanja okolnosti ovog slučaja je utvrđeno da količine ‘aptamila’, flašica za ‘aptamil’, susp. ‘xeplion’ od 0,75 ml/1,5 ml i gumiranog platna, iako su, između ostalog, navedene kao utrošene, nijesu obračunate i samim tim nijesu ni naplaćene. Takođe je utvrđeno da je ukupan iznos računa viši i iznosi 3.486,50 eura. Radi poređenja, kompletna usluga u ovom slučaju, od prijema do izlaska iz bolnice, za crnogorskog osiguranika iznosila bi 1.394,6 eura”, navodi se u odgovoru KCCG.

Iz te ustanove u septembru su odgovorili da su pokrenuli postupak utvrđivanja odgovornosti protiv zaposlenih i izvinili se porodici koja je uložila prigovor zbog propusta, te pojasnili da novi račun iznosi 3.486,50 eura umjesto 2.791,41 euro. Pojasnili su da stranci koji dolaze iz država s kojima Crna Gora nema sporazum, zdravstvene usluge plaćaju dva i po puta više od crnogorskih osiguranika, shodno cjenovniku Fonda za zdravstveno osiguranje.

Načelnik Klinike za ginekologiju KCCG Goran Lazarević kazao je da je ustanovljeno da je došlo do propusta u upisivanju potrošnog materijala prilikom fakturisanja računa, pojasnivši da je u razgovoru sa medicinskim osobljem shvatio da oni, na primjer, ne dobijaju 50 metara gumiranog platna već jedan puta 0,5.

“Kad su ukucavali te usluge i taj potrošni materijal, ukucali su dva, računajući da je to dva puta ta mjera 0,5 puta jedan. Došlo je do greške”, tvrdio je Lazarević.

Tokom diciplinskog postupka, prema odlukama u koje su “Vijesti” imale uvid, medicinske sestre i svjedoci potvrdili su da informacioni sistem Heliant nije prilagođen njihovim potrebama, da je obuka kadra bila površna i da nijesu mogle mijenjati setove postavljene u tom sistemu i unešene količine. Na probleme sa informacionim sistemom KCCG ukazala je u izvještaju o napretku Crne Gore i Evropska komisija. U izvještaju o napretku konstatovano da je u julu prošle godine pušten u rad novi IT sistem KCCG, ustanove koja pruža dvije trećine svih medicinskih usluga u Crnoj Gori, kako bi se poboljšala dostupnost i kvalitet zdravstvenih usluga za pacijente.

“Međutim, sistem nije u potpunosti funkcionalan, a određeni aspekti stvaraju izazove za ljekare i pacijente”, navodi se u izvještaju.

U postupku ispitivanja okolnosti ovog slučaja je utvrđeno da količine “aptamila”, flašica za “aptamil”, susp. “xeplion” od 0,75 ml/1,5 ml i gumiranog platna, iako su, između ostalog, navedene kao utrošene, nijesu obračunate i samim tim nijesu ni naplaćene. Takođe je utvrđeno da je ukupan iznos računa viši i iznosi 3.486,50 eura. Radi poređenja, kompletna usluga u ovom slučaju, od prijema do izlaska iz bolnice, za crnogorskog osiguranika iznosila bi 1.394,6 eura”, tvrdili su ranije iz KCCG, pa poveli diciplinski postupak protiv medicinskog osoblja.