Oduzeto preko 110.000 komada pirotehnike, registrovane tri povrede

    3 dana pre 73 pregleda Izvor: rtcg.me

Zimske praznične dane u Crnoj Gori po lošem običaju karakterišu pucnji petardi i vatrometa.  U akciji „Petarda“ službenici policije do sada su oduzeli preko 110.000 komada pirotehničkih sredstava. Jedinice Zavoda za hitnu medicinsku pomoć od 1. decembra registrovale su tri povrede od kojih je jedna teža.

Nova godina, a priča opasna i stara. Ponavlja se kao na traci svake zime. Petarde i druga pirotehnička sredstva, pored neprijatnog zvuka i mirisa baruta, predstavljaju veliku opasnost kako za čovjeka, tako i za kućne ljubimce. Akcija petarda, koju uprava policije sprovodi u svim gradovima, daje dobre rezultate.

Pojačana kontrola prodajnih mjesta i vozila trajaće do 15. januara, kaže za naš Radio pomoćnik komandira za javni red i mir u Centru bezbjednosti Podgorica Aleksandar Talović.

“Pored policijskih službenika uključeni su i službenici Komunalne policije, komunalne inspekcije, tržišne inspekcije, takođe uključeni su i domovi zdravlja, Hitna pomoć. Ove godine policijski službenici i Odjeljenje bezbjednosti Podgorice zaplijenili su oko 25.000 komada pirotehničkih sredstava”, kazao je on. .

Talović ističe da hrabri što građani sve više sarađuju i prijavljuju prodaju i upotrebu pirotehničkih sredstava. Jedinice Zavoda za hitnu medicinsku pomoć od 1. decembra registrovale su tri povrede, kazala nam je Jelena Vukajlović, PR menadžerka Zavoda.

“Kod dva odrasla pacijenta i jednog djeteta. U jedinici hitne pomoći u Podgorici imali smo jednu lakšu povredu sluha, dok su u hitnoj pomoći na Cetinju konstatovane dvije povrede, od kojih je jedna teža povreda sluha i jedna opekotina prvog stepena”, kazala je Vukajlović.

Opekotine su najčešće povrede izazvane pirotehnikom, no nerijetko se dese i one teže, koje zahtijevaju traumatsku amputaciju pojedinih dijelova tijela, naglašava Vukajlović.

“Najčešće se ugrožavaju djeca i mladi. Zavod za hitnu medicinsku pomoć Crne Gore apeluje na građane, a naročito roditelje, da djeci ne dozvoljavaju upotrebu pirotehnike jer im na taj način mogu trajno uništiti život Upozoravamo da nestručno rukovanje pirotehničkim sredstvima može ostaviti trajne posljedice”, istakla je ona.

Pucanj petarda ili vatrometa posebno je stresan za djecu s autizmom, starije ljude i osobe sa srčanim tegobama, kućne ljubimce i ptice. Zbog toga pokažimo odgovornost, humanost i solidarnost, jer slaviti se može i bez rizika.