Одржана дијалошка трибина „Искушења коцкања и игара на срећу“ (ВИДЕО)

    7 meseci pre 337 pregleda Izvor: Митрополија

У уторак, 30. априла ове године одржана је дијалошка трибина на тему „Искушења коцкања и игара на срећу“, у сали парохијског дома цркве Светог Ђорђа под Горицом.

На ову актуелну тему говорили су: мр Момо Копривица, потпредсједник Владе Црне Горе; др Илија Вукчевић, правник и бивши директор Управе за игре на срећу; др Љубинко Калуђеровић, психијатар и Звездан Шуњевић, грађански активиста. Модератор дијалога био је свештеник Гојко Перовић.

Потпредсједник Владе говорио је о предвиђеном и скором доношењу новог закона из ове области који би требало да још боље регулише рад коцкарница, да интегрише позитиван утицај свих друштвених чинилаца у један напредни систем, који ће смањити негативне и деструктивне утицаје стварања болести зависности, искоришћавања туђе невоље, зеленашења, стварања суицидалних стања и сл. Указао је на потребу да се пасивизира утицај криминалних кланова у овој друштвеној појави, а да се повећа активни утицај државе.

Др Илија Вукчевић је говорио о могућим конкретним рјешењима која би најприје смањила утицај коцкања и његову доступност код малољетних лица, затим ограничила медијски размахану промоцију кладионица и сличних објеката, а објаснио је и зашто није добро рјешење потпуно укидање или забрана игара на срећу.

Др Љубинко Калуђеровић је имао ријеч о болестима зависности међу којима коцкање узима све већи простор у односу на сличне болести изазване хемијским опијатима. Нагласио је како пред нама стоји универзални проблем човјека од кад знамо за људско постојање, али и објаснио како се он сад повећава развојем технике и већом доступношћу могућности за учешће у тим играма. И он се, заједно са претходним говорницима заложио за повећање старосне границе која забрањује млађим особама учешће у коцкању, са 18 на 21 годину, као и за унапређење надзора које би имале овлашћене институције.

На крају, г. Звездан Шуњевић, грађански активиста, приближио је многобројној публици искуство изласка из стања зависности, указао на важност потпоре породице и ближе околине ономе који је запао у такво деструктивно стање.

Модератор трибине о. Гојко Перовић истакао је како Црква непрестано ради на превенцији и савјетовању вјерника упозоравајући на гријех превелике зависности од коцкања, гријех зеленашења тј. каматашења, који је за коцку очигледно врло везан, а подсјетио је присутне и на чињеницу да је Црква врло активна у процесу ресоцијализације оних који се боре да изађу из стања болести зависности.