Veliki broj crnogorskih sudija je u prošloj i prvoj polovini ove godine napustio funkciju usled sticanja prava na starosnu penziju ili im je funkcija prestala na lični zahtjev. Sudski savjet je tokom prošle godine donio pet odluka o prestanku sudijske funkcije po osnovu sticanja uslova na starosnu penziju i isto toliko odluka kojim se konstatuje prestanak mandata na lični zahtjev.
Poslednjeg dana prošle godine, nakon puna tri mandata, na lični zahtjev nevoljno je pošla i predsjednica Vrhovnog suda Vesna Medenica, kao i njene kolege iz osnovnih sudova u Kotoru i Plavu i sudije osnovnih sudova u Rožajama i Nikšiću.
– U istom periodu, Sudski savjet donio je dvije odluke kojima je konstatovao prestanak sudijske funkcije predsjedniku Osnovnog suda na Cetinju i sudiji Osnovnog suda u Podgorici zbog prelaska na drugu funkciju – saopšteno je „Danu“ iz Sudskog savjeta.
Prema podacima koji su nam dostavljeni, od januara do 16.aprila ove godine, Savjet je donio 13 odluka o prestanku sudijske funkcije zbog ispunjavanja uslova na starosnu penziju, osam odluka kojim se konstatuje prestanak mandata na lični zahtjev i jedna odluku o prestanku funkcije zbog smrti sudije.
Prema podacima koje je krajem prošle godine objavila Akcija za ljudska prava, čak 30 sudija u Crnoj Gori je ispunilo uslove za starosnu penziju, pa im je sudijska funkcija morala prestati na osnovu člana 121 Ustava i člana 105 Zakona o Sudskom savjetu i sudijama.
– Među njima su 23 sudija o kojima su predsjednici sudova uredno izvijestili Sudski savjet, koji je dužan da konstatuje prestanak funkcije, ali i predsjednica Vrhovnog suda i još šest sudija tog suda, o čijem ispunjavanju uslova za penziju Sudski savjet nije obaviješten. Isto tako, funkcija je morala da prestane i Ivici Stankoviću, vršiocu dužnosti vrhovnog državnog tužioca, kao i najmanje sedam drugih tužilaca, iako rukovodioci državnih tužilaštava o tome nijesu obavijestili Tužilački savjet, kojim je Stanković predsjedavao – ukazali su iz HRA.
Sudski savjet odbio je da proglasi prestanak funkcije svim sudijama dok Ustavni sud ne odluči o njihovoj inicijativi za ocjenu ustavnosti Zakona o penzijskom i invalidskom osiguranju koji propisuje uslove za penziju.
– O državnim tužiocima kojima je takođe morala prestati funkcija niko od rukovodilaca državnih tužilaštava u kojima su oni zaposleni nije obavijestio Tužilački savjet, iako su, na osnovu Zakona o državnom tužilaštvu, bili dužni da tako postupe – naveli su iz HRA.
Ustavni sud ukinuo rok
Ustavni sud se ovim povodom nije oglašavao. Taj sud, kako saznajemo, nema rok u kome je dužan da postupa, jer je prošle godine sam sebi ukinuo vrijeme od 18 mjeseci za postupanje u predmetima koji je bio propisan Zakonom o Ustavnim sudu.
Iz HRA su ranije ukazali da su, na osnovu Ustava i važećih zakona, svima funkcije morale da prestanu jer to nalaže pravni poredak, a da bi Ustavni sud, eventualno, mogao naknadno da ih vrati na funkcije ako bi konstatovao da je zakon koji je propisao uslove za penziju bio neustavan.
Pročitajte još