Odlukom da se projekat izmještanja toka rijeke Ćehotine proglasi projektom od javnog interesa spriječeno dalje prolongiranje početka izvođenja radova

    5 meseci pre 576 pregleda Izvor: PV Informer

Odlukom Vlade Crne Gore da se projekat izmještanja toka rijeke Ćehotine proglasi projektom od javnog interesa otvorena su vrata za realizaciju projekta izmještanja rijeke Ćehotine koji je počeo 2019. godine,a po ranijim planovima trebao biti realizovan do kraja 2024.godine,ali je sasvim jasno da će završetak izmještanja Ćehotine biti značajno prolongiran. Procjene su da bi cijeli posao trebalo da košta oko 20 miliona eura.

Izmještanje rijeke Ćehotine je prioritet sa kojim će se u narednom periodu prioritetno baviti menadžment Rudnika uglja Pljevlja u saradnji sa državnim organima, da bi se mogla nastaviti stabilna eksploatacija uglja u površinskom kopu Potrlica i omogućila stabilna isporuka uglja za TE Pljevlja. Hitnost realizacije tog projekta bitna je ne samo zbog funkcionisanja energetskog sistema, nego i bezbjednosti zaposlenih.

Projekat izmještanja korita rijeke Ćehotine koji je bitan za dalje nesmetano fukcionisanje Rudnika uglja Pljevlja, trebalo je da počne na proljeće, pa je odlukom da se projekat izmještanja toka rijeke Ćehotine proglasi projektom od javnog interesa spriječeno dalje prolongiranje početka izvođenja radova.

Idejnim rješenjem u okviru Dopunskog rudarskog projekta eksploatacije uglja na površinskom kopu Potrlica – Pljevlja za period od 2020. do 2025. godine, planirano je da se u skladu sa dinamikom radova na odlagalištu i stvaranjem uslova na koridoru, građevinski radovi izvode iz dva smjera: od brane „Durutovići“, nizvodno, prema tački ulaska na unutrašnje odlagalište i od uliva u postojeće korito na lokalitetu Cementara.

Po projektu rok za završenje radova je 18 mjeseci što je veoma kratak period za realizaciju poslova. Do 1 jula 2025. godine je rok da se sa rudarskim radovima udje u stvaranje otkrivke uglja na područje sadašnjeg toka rijeke Ćehotine.Prolongiranje rokova bi dovelo do velikih gubitaka.

Izmještanje rijeke Ćehotine se vršiti kroz površinski kop „Potrlica“ na koti 760 metara nadmorske visine. Vodonepropusni kanal planiran je kroz odlagališni prostor u ukupnoj dužini od približno 2,9 kilometara, od pozicije brane „Durutovići“ do donjeg mosta na Ćehotini.

Sekretarijat za uređenje prostora opštine Pljevlja izdao je Rudniku uglja Pljevlja urbanističko-tehničke uslove za izradu vodonepropusnog kanala za vraćanje rijeke Ćehotine, duž koridora svog približno prirodnog toka.