Jučerašnje ročište po tužbi kompanije BB hidro, koja je u suvlasništvu Blaža Đukanovića i Ivana Burzanovića, protiv države zbog nerealizovane izgradnje mHE Slatina odloženo je, jer su zastupnici obje strane uputili primjedbe na nalaz finansijske vještakinje Borke Boričić.
Boričić je trebalo da utvrdi koliko je ova kompanija uložila u projekat i koliku bi dobit ostvarila da je ugovor realizovan. BB Hidro traži da sud utvrdi da je ugovor o koncesiji raskinut, dok su za preciziranje štete i izmakle dobiti čekali ovaj nalaz kako bi odredili visinu tužbenog zahtjeva.
Optužuju Vladu da nije pokazala volju da se ugovor realizuje, dodajući da je do kašnjenja došlo zbog čekanja na planski dokument i propusta prilikom rješavanja imovinskopravnih odnosa. Navode da je država na osnovu inicijative političkih partija prekinula postupak odobravanja izgradnje mHE, „radi omogućavanja pojedinim licima prikupljanja političkih poena“ i vođenja političke borbe protiv njih, iako su u svemu postupali savjesno. Država s druge strane odbacuje odgovornost, tvrdeći da nije bilo nezakonitog i nepravilnog postupanja njenih organa.
Prethodno su u ovom postupku saslušani direktor BB Hidro Ivan Burzanović i inžinjeri Bojan i Ljubiša Bošković koji su bili zaduženi za glavni projekat i reviziju.
Ljubiša Bošković tvrdi da je investitor bio ažuran i hirurški precizan, jer im je bilo u interesu da proceduru sprovedu ispravno i što prije. Burzanović je naveo da su vlasnicima zemljišta isplatili novac za eksproprijaciju, ali da nijedna od 27 parcela nije prešla u njihovo vlasništvo.
Bojan Bošković je kazao da su institucije zakazale, jer je probijen rok za izradu lokalne studije lokacije (LSL), koja je umjesto za tri mjeseca, urađena nakon duže od godinu. To je bilo potrebno jer nije bilo planskih dokumenata, zbog čega je Ministarstvo, kako bi izdalo UT uslove, naložilo izradu LSL. Odužio se, kako je naveo Bošković, i postupak eksproprijacije, bez čega nijesu mogli završiti ni glavni projekat.
Naveo je da je BB hidro radi izrade projekta potpisao ugovor i platio avans kompaniji Andritz Hidro kako bi se obezbijedili podaci o opremi koja je trebalo da bude montirana. Vlada je inicijalno donijela odluku kojom nijesu bile obuhvaćene sve parcele, pa su čekali novu. Kompanija je platila novac za eksproprijaciju, a na tim parcelama je bila upisana zabilježba o koncesiji, što su oni smatrali završenim imovinskim pitanjima, nakon čega je urađen glavni projekat, čija je revizija paralelno rađena.
U saznanju je, kako je naveo Bošković, da je BB hidro nakon što je predao prijavu građenja sa zakašnjenjem dobio zapisnik inspekcije u kom je navedeno da je tehnička dokumentacija ispravna, ali da se ne može dozvoliti gradnja, jer je Vlada stopirala izgradnju. Tvrdi da nijesu registrovali bilo kakve propuste investitora, niti kašnjenja, te da su uredno izvršavali sve obaveze. Kašnjenja je bilo jedino kod obaveza državnih organa. Sutkinja Privrednog suda Marija Adžić će spise predmeta dostaviti Boričić kako bi se izjasnila na primjedbe obje strane, a iduće ročište zakazano je za polovinu septembra.
Pročitajte još