Pljevljak Darko Šarić (50), koje je osuđen na 15 godina zatvora zbog šverca kokaina, a potom je ta presuda ukinuta zbog kršenja procedure, mogao bi novi sudski postupak da sačeka na slobodi. Makar tako misli njegov branilački tim koji je krenuo u pravnu ofanzivu. Oni su zatražili da mu pritvor ili bude potpuno ukinut ili da bude zamijenjen kućnim pritvorom.
U zahtjevu, koji je podnio njegov tim branilaca, navode da se Šarić već sedam i po godina nalazi u pritvoru i pozivaju se na stavove i praksu Evropskog suda za ljudska prava u Strazburu, prema kojima njihov klijent iza rešetaka ne može da bude duže od pet godina, piše Kurir.rs/Objektiv.
Šarić se nedavno požalio svojim advokatima, kojima je rekao da je svjestan da se ne poštuju njegova osnovna ljudska prava – navodi izvor blizak odbrani.
Zašto je ukinuta presuda Šariću?
Vrhovni kasacioni sud ukinuo je pravosnažnu presudu Darku Šariću i ostalim osuđenima za šverc kokaina i vratio predmet Apelacionom sudu u Beogradu na ponovno odlučivanje.
Ovom odlukom VKS je usvojio vanredni pravni lek – zahtjev za zaštitu zakonitosti, koji su branioci Darka Šarića podnijeli tražeći ukidanje pravosnažne presude.
Drugostepena presuda je ukinuta, jer su u sastavu petočlanog veća Apelacionog suda koje je odlučivalo o žalbama na prvostepenu presudu učestvovalo dvoje sudija koje su prethodno odlučivale o produženju pritvora Šariću.
Konstatujući da Specijalni sud u Beogradu više od dvije i po godine nije preispitivao da li je Šarićevo zadržavanje u pritvoru zakonito i nužno, branioci ističu da on ima pravo da zatraži da se brani sa slobode ili zamjenu pritvora blažom mjerom, zabranom napuštanja stana, na šta ga Evropska konvencija o ljudskim pravima, Ustav i Zakon o krivičnom postupku ovlašćuju.
Darko Šarić se skoro sedam i po godina nalazi u pritvoru, što predstavlja skoro polovinu maksimalne zakonom propisane kazne. U prethodnom toku postupka pritvor je po službenoj dužnosti ispitivan na svakih 60 dana, a sada to nije učinjeno ni nakon isteka 960 dana! Sud je u obavezi da tokom cijelog postupka preispituje razloge za pritvor.
Dosad je neviđeno u sudskoj praksi da ovoliko dugo traje pritvor sa istim obrazloženjem koje se ponavlja sve ove godine. Sud je postupio suprotno zakonu kada je u formi beleške bez obrazloženja odgovorio na predlog za ukidanje pritvora jednog od branilaca – ističe se u zahtjevu.
Pritvor nije kazna
Trebalo bi poći od pravne prirode i svrhe pritvora, činjenice da se radi o najtežoj meri za obezbeđenje prisustva okrivljenog, a ne kazni, i da postoji obaveza suda da se trajanje pritvora mora svesti na najkraće neophodno vrijeme i obaveza da se postupa sa naročitom hitnošću ako se okrivljeni nalazi u pritvoru. Osim toga, po stavu Evropskog suda za ljudska prava, pritvor zbog opasnosti od ponavljanja krivičnog dela može se određivati samo do izricanja presude.
Po stavovima Evropskog suda za ljudska prava, ne može biti riječ o pritvoru, već o lišenju slobode na osnovu presude. Tome treba dodati i izričiti stav Evropskog suda da svi razlozi, koji su bili prisutni za određivanje pritvora, ne mogu biti opravdanje za pritvor koji traje duže od pet godina ‒ piše u zahtjevu Šarićevih advokata Radoslava Baćovića, Danila Šarića i Dalibora Katančevića u koji je Objektiv imao uvid.
Šarićevi branioci kažu da je njihov klijent u pritvoru predugo, imajući u vidu domaću i stranu sudsku praksu.
Podsjetimo, Vrhovni kasacioni sud je 22. aprila ukinuo presudu Apelacionog suda u Beogradu i predmet je vraćen na ponovno odlučivanje. Šarić se dobrovoljno predao srpskim vlastima 18 .marta 2014. godine jer mu je, kako je isticao više puta, “obećano fer i pošteno suđenje”.
Pročitajte još