Krizni medicinski štab jutros je odlučio da od sjutra bude dozvoljen rad svih hirurških odjeljenja u svim bolnicama u Crnoj Gori – saopštio je na konferenciji za medije Nacionalnog koordinacionog tijela za zarazne bolesti pomoćnik direktora Kliničkog centra Crne Gore Nemanja Radojević.
– Svi pacijenti koji imaju zakazane hirurške interevencije mogu to od sjutra uraditi sa priloženim negativnim PCR testom ne starijim od 48 sati. Hitne hirurške intervencije nijednog trenutka nisu obustavljene – rekao je Radojević.
Bolnica u Risnu, kako je dodao, ostaje samo bolnica za neurohirurške pacijente.
Okupljanja
Pomoćnik direktora Instituta za javno zdravlje Senad Begić je odgovarajući na pitanje zbog čega je sinoć bilo blokada u saobraćaju u Podgorici, odnosno kako komentariše to što je iz Uprave policija saopšteno da to čine kako bi spriječili širenje koronavirusava kazao da to nije pitanje za instituciju koju predstavlja.
Ponovio je stav da svako masovno okupljanje predstavlja epidemiološki rizik, te da u Institutu ne prave razliku između vrste okupljanja – da li se radi o koncertu ili bilo kom drugu skupu.
– Institut nema ingerencije da dozvoljava ili zabranjuje. Mi propisujemo mjere i brinemo o zdravlju građana – ponovio je Begić.
Misli da svi treba da se zapitamo da li i zbog čega se ovako ponašamo i gdje je nestao strah od korone.
– Korona je nikad prisutnija ne samo u Crnoj Gori nego i u cijelom regionu i to ne smije niko da zaboravi – kategoričan je Begić.
Na konstataciju novinara da policajci ne nose zaštitne maske a da za to kažnjavaju građane pomoćnik direktora IJZ kazao je da ne može govoriti u ime drugih institucija.
– Ako budete prilikom boravka i dolaska u Institutu primijetili da neko od naših zaposlenih ne nosi maske molim da mi se javite odmah i mi ćemo to riješiti. Pitajte me za zaposlene u Institutu, pod uslovom da vidite da neko ne nosi masku, a za ostale Institut nije ni majka ni maćeha i ne može ići od jednog do drugog da moli da nose maske – kazao je Begić.
Popuštanje mjera
Na pitanje da li će NKT-u predložiti da ukine testove za građane iz Srbije, uzimajući u obzir epidemiološku situaciju u toj zemlji, Begić je rekao da je proces kreiranja liste zemalja na crvenoj, žutoj i zelenoj listi kontinuiran proces.
– Nužno ne znaći da će se ići samo u smjeru popuštanja mjera za odrđene zemlje, nego je vrlo moguće da će doći do pooštravanja mjera za ulazak u Crnu Goru za neke države. To je goruće pitanje s aspekta normalnog funkcionisanja građana. Porodični odnosi i vrijednosti su nešto na čemu svako društvo treba da počiva. Ako trend pada obolijevanja bude nastavljen u regionu moguće je da će uskoro doći do popuštanje određenih mjera – rekao je Begić.
Radna grupa IJZ je poslala radnu verziju preporuka za održavanje nastave Ministarstvu prosvjete.
– Radi se o dokumentu koji zahtijeva široku konsultaciju. Dug je put za definisanje onoga što će škola morati da implementiraju tako da se smanji rizik od obolijevanja koronavirusom na minimum – naveo je Begić.
Odluka za odlaganje početka školske godine je, prema njegovim riječima, bila mudra.
– Najlakše je reći: „Spremni smo, ajmo svi u škole“. Primjera je puno u Evropi i u svijetu. Berlin je danas zatvorio ogroman broj škola kada je primijećeno da je povećan broj oboljelih među djecom i uopšte u populaciji. Za očekivati je da sve što se sada dešava na terenu rezultuje sredinom septembra povećanjem broja oboljelih. Škole su rasadnik infekcija i spram toga treba se odnositi sa dužnim poštovanjem. U Crnoj Gori ima više od 130.000 djece u obrazovnom sistemu – naglasio je Begić.
U institucionalnim karantininima trenutno, kako je naveo, nema nijedne osobe, dok je u samoizolaciji 1.537 osoba.
Liječenje
Na pitanje da li osjećaju odgovornost zato što građani osjećaju sve manje straha od korone Begić je rekao da zna kako se on ponaša, njegova porodica, te kakav je stav IJZ po ovom pitanju.
– Volio bih kada bi većina imala takav stav jer je to jedini način da zaštitimo sebe i svoju okolinuv- kategoričan je Begić.
Radojević je dodao da je odgovornost od starta prenešena na pojedince.
– Pojedinac je odgovoran da li će smanjiti rizik od obolijevanja na način što će nositi masku i držati distancu. Smatrali smo da crnogorsko društvo ima dovoljno svijesti da na odgovoran način djeluje. Da li će to biti dovoljno vidjećemo, ali rizik postoji i moramo živjeti sa njim – kazao je on.
Radojević je naveo da je na bolničkom liječenju 105 pacijenata, od čega 17 u KCCG, 10 u barskoj bolnici, 30 u beranskoj, 34 u nikšićkoj, dva u Brezoviku, tri u Kodri, 10 u Pljevljima, dok u Rožajama nema oboljelih.
Od 17 pacijenata u KCCG devet je na Infektivnoj klinici, četiri u Poluintezivnoj jedinici i tri na Intenzivnoj.
Od 10 pacijenata u Baru šest ima težu kliničku sliku, u Beranama ih je osam sa takvom dijagnozom, a u Nikšiću ih je dvoje sa težom kliničkom slikom.
U Kodri su svi stabilni, a jedan pacijent ima nešto težu kliničku sliku, radi se o trudnici.
U Crnoj Gori su zaražena 52 zdravstvena radnika, od čega 11 ljekara, 34 tenhničara – medicinskih sestara i sedam nemedicinskih radnika.
U samoizolaciji je 16 zdravstvenih radnika, od čega četiri ljekara, devet tehničara – medicinskih sestara i tri nemedicinska radnika.
Pročitajte još