Od 18 časova 22. decembra sa Mjerne stanice u Pljevljima nema izvještaja o količini zagađujućih PM10 čestica u vazduhu iznad Pljevalja. Zatim su nestali podaci i za azotna jedinjenja. Izgleda da još sumpor „izdržava napade“ guste magle na Mjernu stanicu. Prosto da se čovjek zapita kako je teško ljudskom organizmu kad ni mašine ne mogu da se odupru uticaju pljevaljske ekološke katastrofe. Izvještaja zašto nema očitavanja praškastih čestica u vazduhu na Mjernoj stanici u Pljevljima od strane Agencije za zaštitu životne sredine još nema.
U zadnjem očitavanju u 18 časova 22. decembra 2018. godine, u vrijeme kad obično počinju da rapidno rastu koncentracije štetnih materija u vazduhu, zabilježene vrijednosti PM 10 čestica su bile više od 7 puta u prekoračenju (377 mg/m3) u odnosu na zakonom dozvoljene vrijednosti od svega 50 mg/m3.
U ponedeljak 24. decembra u okviru Jutarnjeg programa na RTCG, biće govora o teškoj ekološkoj i zdravstvenoj situaciji u Pljevljima. Nezvanično, u emisiju će se putem telefona uključiti i gradonačelnik Pljevalja Mirko Đačić.
Iz lokalne uprave nema naznaka o zakazivanju vanredne sjednice Skupštine opštine Pljevlja na kojoj bi se raspravljalo o ekološkoj situaciji u gradu i predložile konkretne mjere. I dalje nema ni obavještavanja građana, od strane nadležnih iz lokalne uprave, o vrijednostima zagađujućih materija u vazduhu, a nema ni oglašavanja lokalne higijensko-epidemiološke službe u cilju prevencije i zaštite zdravlja u slučajevima povećanog zagađenja vazduha. Građani su prepušteni sami sebi pored toliko institucija sistema koji primaju platu od građana Pljevalja, kako na državnom, a tako i na lokalnom nivou.
Napominjemo, lebdeće čestice (10 μm) pojačavaju respiratorne simptome, povećavaju pojavu oboljenja od astme i smrtnost od raka pluća i kardiovaskularnih bolesti . Zagađenje zraka je najveći zdravstveni rizik u svijetu. U kardiovaskularnom sistemu uzrokuju srčane aritmije, ishemijske bolesti srca, kongestivno zatajenje srca, a na nervnom sistemu moždane udare .
Dalje, azot dioksid dovodi do pogoršavanje astme i HOPB-a, do kardiovaksularnih i cerebrovaskularnih oboljenja (aritmije srca, ICV-a).
Sumpor dioksid znatno utiče na respiratorni sistem i plućnu disfunkciju, pogoršavanje astme i hroničnog bronhitisa, te uzrokuje upalu respiratornog trakta, pogoršanje srčanih oboljenja, povećava rizik ICV-a i smrtnost od raka. Ugljen monoksid pojačava respiratorne simptome i smanjuje plućnu funkciju. Zbog aerozagađenja unutrašnjeg i vanjskog okoliša najugroženija su djeca do pet godina starosti, starije osobe preko 60 godina, hronični plućni i srčani bolesnici .
Zagađenje zraka ostavlja dugoročne posljedice naročito na hronične plućne bolesnike, koji boluju od astme i hronične obstruktivne plućne bolesti i bolesnike s dijagnozom kardio-cerebro vaskularnih bolesti.
– Prema međunarodnoj Agenciji za istraživanje raka, štetne čestice i gasovi u zraku su potvrđeni kancerogenici, koji ovisno od koncentracije i dužine ekspozije uzrokuju rak pluća. Aerozagađenje se smatra jednim od uzroka porasta incidence i prevalence u svijetu, astme, HOPB-a, karcinoma pluća, upala gornjih i donjih disajnih puteva, alergija i povećane stope smrtnosti.
Pročitajte još