Od političara do osuđenika i prvog svjedoka saradnika

    5 godina pre 1032 pregleda Izvor: portalanalitika.me

Bivši predsjednik Opštine Budva Rajko Kuljača preminuo je juče u 57. godini, na putu do kotorske bolnice, od srčanih problema. Bio je perspektivni političar, pa osuđenik zbog zloupotrebe službenog položaja, pa ključni svjedok saradnik u procesima u korupcionaškim aferama protiv budvanske kriminalne grupe na čijem je čelu bio visoki funkcioner DPS Svetozar Marović.

Radnu karijeru je započeo u vojnom odsjeku Opštine Budva, potom je bio predsjednik Upravnog odbora Informativnog centra, onda i direktor Radio Budve u jednom mandatu do 1996. godine. Nakon toga bio je načelnik Odjeljenja bezbjednosti Tivat, pa načelnik Odjeljenja bezbjednosti Budva. Nekadašnji prvi policajac Budve bio je na usluzi političarima, a u Budvi, kako je tvrdila opozicija, ljudi bliski vlastima su bili pod apsolutnom zaštitom Kuljače.

Čak ni slučajevi teških krivičnih djela – poput onoga kada je gliserom usmrćen ronilac u vodama ispred Starog grada – ostali su godinama nerazjašnjeni. Mnogi su tada upirali prstom u Rajka Kuljaču, smatrajući da je policija pod njegovom komandom selektivno obavljala posao i da su postojali ,,nedodirljivi ljudi“ u Budvi.

Politički uzlet

Tadašnja siva eminencija Budve, a i vladajuće Demokratske partije socijalista, njen visoki funkcioner i predsjednik zajedničke države Srbije i Crne Gore, Svetozar Marović, uočio je Kuljačine sposobnosti, pa ga je na partijskim organima „progurao“ da bude nosilac liste kolicije DPS i SDP „Za evropsku Crnu Goru“ na lokalnim izborima za budvanski parlament u maju 2005. godine.

Pošto se i gradonačelnik po tadašnjem zakonu birao neposredno na izborima, Rajko Kuljača je bio i kandidat za prvog čovjeka crnogorske metropole turizma.

Sudeći po rezultatu koji je postigao na tim izborima u potpunosti je opravdao očekivanja svoga političkog mentora Svetozara Marovića, a i partije koju je predstavljao. Koalicija „Za evropsku Crnu Goru“ osvojila je 5.246 glasova, što joj je donijelo apsolutnu vlast i 19 mandata u lokalnom parlamentu. Drugoplasirana koalicija SNP, SNS, NS, NSS „Za zajedničku državu“ imala je oko 2.000 glasova manje.

I to nije sve, Kuljača je superiorno pobijedio i na neposrednim izborima za predsjednika opštine, osvojivši preko 500 glasova više od koalicije na čijem je bio čelu. Čak 5.716 Budvana glasalo je za Kuljaču, dok je za njegovog protivkandidata Veselina Markovića glasalo njih 3.433.

Početak pada

Na izborima 2009. godine ponovo je bio nosilac izborne liste Evropska Budva DPSSDP, koja je dobila većinu glasova birača i ponovo osvojila apsolutnu vlast. Kuljači je u lokalnom parlamentu nakon toga potvrđen drugi petogodišnji mandat.

Međutim, već na početku se pokazalo da neće biti „idiličan“ kao prvi. Korupcionaške afere u kojima je učestvovao Svetozar Marović, čovjek koji se u Budvi pitao za sve, ali i grupa budvanskih rukovodilaca, među kojima i sam Kuljača, naprasno će prekinuti njegovu političku karijeru.

Uhapšen je pred novu 2011. godinu, ali je tek 27. marta, zbog optužbe za zloupotrebu službenog položaja u aferi Zavala, u kojoj je nepravosnažno osuđen na pet godina zatvora, iz zatvora u Spužu podnio pismenu ostavku na funkciju gradonačelnika. Zamijenio ga je Lazar Rađenović, ali je i on nedugo zatim završio u spuškom zatvoru, kao i njihov politički mentor Svetozar Marović.

Rajko Kuljača, bivši prvi čovjek Budve, prva je osoba sa statusom svjedoka saradnika u predmetu visoke korupcije u Crnoj Gori.

Ključni svjedok

Bio je ključni svjedok saradnik istražiteljima Specijalnog državnog tužilaštva koji su procesuirali budvansku kriminalnu grupu na čijem je čelu bio visoki funkcioner DPSa Svetozar Marović u osam korupcionaških afera, kojima je opštinska kasa oštećena za više desetina miliona eura.

Nakon što su istražitelji probili led sa Zavalom, 2015. godine u julu i avgustu otvorene su nove korupcionaške afere u Budvi: ,,Gugi komerc“, ,,Trejd junik“, ,,Jaz“, ,,TQ Plaza“, a Kuljača je bio svjedok saradnik u predmetima ,,TQ Plaza“, ,,Jaz“, ,,Prijevor“…

Tada mu je dodijeljena policijska zaštita, a takva odluka bila je podstaknuta zbog statusa koje mu je Tužilaštvo udijelilo u budvanskim slučajevima gdje je otkrio mrežu svih nezakonitosti koje su budžet Opštine Budva koštale za višemilionske iznose.

Teretio se da je sa još 12 opštinskih funkcionera, prilikom izgradnje ,,TQ Plaza“ i platoa na plaži Jaz, u periodu od 2006. do 2010. godine, zloupotrebom službenog položaja, u dva posla oštetio budžet opštine za oko 10 miliona eura. Kuljača je uhapšen krajem decembra 2010. godine zajedno sa Draganom Marovićem, rođenim bratom Svetozara Marovića, i još deset osoba po krivičnoj prijavi MANS-a koja je podnijeta u aprilu 2008. godine.

Dragan Marović tada je bio potpredsjednik budvanske opštine, a ranije sekretar za investicije.

Kuljača i Marović

Specijalci sa dugim cijevima u gluvo doba noći opkolili su kuće Kuljače i Marovića u Bečićima i u Dubovici i u filmskoj akciji priveli ih u Specijalno državno tužilaštvo na saslušanje.

Ta noć, svjedoče Budvani i ukućani osumnjičenih, izgledala je kao ona sa filmskih ekrana u najokorelijim trilerima. Tada se medijima obratio tadašnji potpredsjednik Vlade u ostavci Svetozar Marović, koji je kazao da vjeruje da je upravo on od početka politička meta i zamolio da ga privedu, ,,osude po kratkom postupku i pošalju u najtamnije zatvore, ako je to dobro za Crnu Goru i u skladu sa njenim zakonima“.

– Samo neka puste da se brane kao ljudi, pošteni, vrijedni i cijenjeni građani Budve, jer oni nijesu ni bježali od zakona niti se zakona boje, da bi ih u rano i mračno jutro privodili pred njihovim porodicama kao članove terorističke organizacije ili mafijaških klanova. Trebalo ih je samo pozvati i oni bi došli kao lojalni građani – kazao je Marović u izjavi dostavljenoj medijima.

Marović je kazao da mnogi misle da je to atak na njega, na Budvu u kojoj živi od rođenja jer nikada, kako je naveo, nije skrivao ni ko mu je bliži, ni koga voli, ni kome pripada. Istraga o čuvenoj Zavali dobila je sudski epilog nakon šest godina – sredinom decembra 2016. godine, kada je Kuljača osuđen na dvije i po, a nekadašnji sekretar Sekretarijata za investicije Opštine Budva Dragan Marović na dvije godine zatvora, jer su zloupotrebom službenog položaja pribavili imovinsku korist preduzeću Zavala Invest i oštetili opštinski budžet za 820.000 eura.

Ostali okrivljeni u ovom slučaju osuđeni su na po godinu dana zatvora.

Nepisana nagodba

Bivši gradonačelnik Budve proveo je u spuškom zatvoru pola godine manje od predviđene kazne jer je podgorički Viši sud prihvatio njegovu molbu za uslovni otpust. Sredinom avgusta 2018. godine izašao je iz zatvora.

Viši sud prihvatio je Kuljačinu molbu jer je odslužio dvije trećine zatvorske kazne i dobro se vladao tokom izdržavanja kazne. U izvještaju Zavoda za izvršenje krivičnih sankcija koji je dostavljen sudu navodi se da Kuljača ranije nije osuđivan, da je u pritvoru bio od 24. 12. 2010. godine do 28. 6. 2011. godine i da se sam javio na izdržavanje kazne.

Navodi se i da je ,,prema ustanovi i službenicima pokazao poštovanje u cilju pozitivne stimulacije zatvorenika i da je zbog svega toga premješten u poluotvoreno odjeljenje sa radnim rasporedom u zatvorskoj kantini“.

U tom izvještaju piše da je osuđeni Kuljača uvijek odgovorno izvršavao radne zadatke i da je pomagao i drugim zatvorenicima, te da nije imao disciplinskih prekršaja, niti je pokazao sklonost ka konfliktnim situacijama. – Komunikativan je, neposredan, spreman za saradnju i psihosocijalno otvoren. Negativno doživljava zatvor i osjeća nelagodnost sagledavajući sebe kao zatvorenika i počinioca krivičnog djela u poznim godinama, a po izdržanoj kazni ima planove da se posveti funkcionisanju u krugu porodičnog sistema, s obzirom na to da se njegova porodica bavi ugostiteljstvom – pisalo je u izvještaju koji je iz ZIKS-a dostavljen sudu.

Tokom trajanja svih procesa koji su se odnosili na slučaj Budva bitno je i svjedočenje kontroverznog biznismena Veselina Mujovića, koji je u julu 2016. godine dostavio informacije Specijalnom tužilaštvu o planu likvidacije Kuljače.

Mujović je u to vrijeme bio u pritvoru zbog sumnje da je prevario Svetozara Marovića. Tvrdio je da su Marovići navodno tražili „pogodnu ličnost“ da se fizički ukloni ,,jedan svjedok saradnik“. Posljednjih godina Kuljača se posvetio užem krugu prijatelja i porodice, a posao od kojeg je živio bio je ugostiteljstvo. Dugi niz godina izdavao je sobe za potrebe pripadnika crnogorske policije.