Crnogorski građani plaćaju najskuplje ljekove u regionu. Od početka godine već tri poskupljenja, pokazuje analiza NVO Alternativa, dostavljena Radiju Crnoj Gori. Zbog visokih cijena ugrožava se i zdravlje građana, mišljenja je koordinatorka Sandra Gačević.
Ljekovi su sve nedostupniji, naglašava, naročito za hronične bolesnike i ranjive kategorije stanovništva.
„Država bi morala u urgentnim reakcijama i kontrolama, kao na primjer proširenjem osnovne liste i zamrzavanjem cijena osnovnih lijekova, da obuzda njihov rast. Nažalost, izostaje adekvatna reakcija države koja čini se ne koristi mehanizme koje ima da ograniči monopol i manipulacije tržištem farmaceutskog kartela, koji divljanje cijena pravdavaju troškovima proizvodnje i poskupljenjem sirovina, a realno je konstatovati da zapravo koriste ekonomske nestabilnosti u svrhu ostvarivanja enormnih profita“, kaže Gačević.
U Alternativi tvrde da nas ovih dana očekuje novi talas poskupljenja. Tako će, naveli su, biti veće cijene terapijskih ljekova od 50 centi pa do skoro 4 eura. Ljekovi za svakodnevnu upotrebu poskupiće od 5 do 18 procenata. Skuplji će biti i suplementi, stoga u Alternativi, navodi Gačević, razmatraju da i u ovom slučaju pozovu građane na neposlušnost.
„Država mora, između ostalog, hitno da pojača nadzor i regulacije i tako spriječi dalja neodgovorna i neosnovana poskupljenja koja bi u suprotnom građani mogli zdravljem i životima da plate. Alternativa Crna Gora zbog alarmantne situacije na tržištu lijekova razmatra mogućnosti i načine bojkota i u ovoj oblasti“, istakla je Gačević.
Podsjećamo, akciju limitirane cijene na snazi je do 30. aprila kojom su ograničene marže na pojedine prehrambene i hemijske proizvode.
Ali duže od godinu u antiinflacionoj korpi nema lijekova kako je bilo tokom 2023. kada je gotovo 180 apoteka podržalo akciju stop inflaciji. Tada su bile ograničene cijene analgetika, ljekova protiv kašlja i prehlade, probiotika, vitamina, te kozmetike za djecu.
Related