Ministarstvo prosvjete, nauke i inovacija (MPNI) podnijelo je juče dvije krivične prijave Osnovnom državnom tužiocu u Podgorici zbog, kako su saopštili, osnovane sumnje da su D.M i M.S. dostavili lažne i neistinite obrazovne isprave, za koje su u postupku priznavanja inostrane obrazovne isprave o stečenom srednjem obrazovanju nadležne srednje škole utvrdile da nisu vjerodostojne javne isprave.
„Na osnovu toga, osnovano se sumnja da su lica D.M i M.S izvršili/le krivično djelo falsifikovanje isprave iz člana 412 Krivičnog zakonika. Očekujemo od nadležnih organa da postupaju u skladu sa svojim nadležnostima i ovlašćenjima, u cilju rješavanja ovog značajnog institucionalnog problema“, saopšteno je iz MPNI.
Od novembra 2023. godine i dolaska ministarke Anđele Jakšić Stojanović na tu funkciju u MPNI podnesene su krivične prijave protiv oko 30 lica zbog osnovane sumnje da su dostavila lažne diplome srednjih škola i fakulteta za nostrifikaciju u ENIK centru. Broj prijava u posljednjih devet mjeseci veći je od ukupnog koji su podnijeli njeni prethodnici od osnivanja ENIK centra. Jakšić Stojanović je ranije u razgovoru za „Dan“ kazala da najveći broj sumnjivih diploma dolazi iz Bosne i Hercegovine i Srbije.
Vlada je prije dva mjeseca zadužila Ministarstvo pravde da, u saradnji sa Ministarstvom unutrašnjih poslova, putem međunarodne pravne pomoći i međunarodne policijske pomoći pribavi informaciju od nadležnih organa BiH koje su ustanove visokog obrazovanja obuhvaćene istragom nadležnog tužilaštva BiH i SIPA. Oni su zatražili i podatke da li među licima obuhvaćenim istragom koja su nezakonito sticala diplome ima i crnogorskih državljana.
– Ministarstvo prosvjete, nauke i inovacija će nakon dobijanja potvrde i relevantnih informacija privremeno obustaviti priznavanje fakultetskih diploma stečenih na fakultetima u Bosni i Hercegovini koji su obuhvaćeni istragama tamošnjih nadležnih organa, a do okončanja postupaka. Međuresorska radna grupa je iz sredstava informisanja u saznanju da nadležno tužilaštvo BiH i Državna agencija za istrage i zaštitu (SIPA) sprovode intenzivnu istragu u razotkrivanju nezakonite prodaje i izdavanja obrazovnih isprava na privatnim ustanovama visokog obrazovanja na području Banjaluke, Mostara i Brčko distrikta u BiH. Takođe, kako inostrani mediji navode, na određenim ustanovama visokog obrazovanja koje su obuhvaćene istragom izdato je najmanje 49 diploma osobama koje su nezakonito kupovale diplome, u vrlo malom obimu ili čak nikako, nisu učestvovale u procesu obrazovanja, kao i da su za kupovinu nezakonitih diploma najčešće plaćali iznose od nekoliko hiljada eura – saopšteno je tada iz Ministarstva prosvjete.
Vlada je, na predlog Međuresorske radne grupe, usvojila i zaključak kojim se zadužuju sva ministarstva i lokalne samouprave, kao i institucije i organi čiji je osnivač država, da u roku od 30 dana pribave i Međuresorskoj radnoj grupi dostave podatke o zaposlenima i strukturi i nivou njihovog obrazovanja.
Pročitajte još