Većina poslanika u parlamentu posjeduje automobile starije od deset godina, a vlasnik najstarijeg vozila je poslanik Pokreta Evropa sad (PES) Dane Marković, dok “najmlađi” i najskuplji vozi Jevto Eraković iz Demokratske partije socijalista (DPS).
Prema podacima iz imovinskog kartona Markovića, objavljenog na sajtu Agencije za sprečavanje korupcije (ASK), on posjeduje “ladu 1300s” iz 1982. godine, koju je dobio na poklon. Marković je ASK-u prijavio i “sitroen C4” iz 2015. i “folksvagen široko” iz 2012. Nije naveo da li se radi o automobilima koje je prodao, a nije preveo na novog vlasnika.
Eraković je u imovinskom kartonu prijavio BMW X3 iz 2022. godine koji košta skoro 60.000 eura (novi). Eraković je napisao da je ovaj automobil stekao “razmjenom”.
Od ukupno 81 poslanika u Skupštini, 28 nema sopstveni automobil, dok je 14 zadužilo službena vozila.
Iz vladajućeg PES-a službeni automobil je, prema posljednjim podacima Skupštine za novembar, zadužila poslanica Jelena Nedović (“opel astra”), koja je ASK-u prijavila sopstveni automobil, “folskvagen polo” iz 2005. godine.
Sedam poslanika PES-a nema privatni automobil (nijesu ih prijavili ASK-u) – Dražen Petrić, Jovan Subotić, Miloš Pižurica, Armen Šehović, Branka Marković, Dragana Vučević i Jelenka Andrić.
Iz ove partije najmlađi automobil ima poslanica Nađa Laković koja je ASK-u prijavila “nisan kaškai” iz 2022. godine, koji u salonu košta od 28 hiljada do 45 hiljada eura u zavisnosti od modela. Ona je u imovinski karton upisala i “tojotu auris” iz 2014.
Od poslanika DPS-a privatne automobile nemaju Aleksandra Despotović, Nikola Rakočević, Sonja Milatović, Aleksandra Vuković Kuč, Drita Lola, kao ni lider DPS-a Danijel Živković. Auto ne posjeduje ni Ivan Vuković, prema podacima iz imovinskog kartona iz 2023 (2024. nije predao), kao ni Andrija Nikolić. Nikolić je zadužio skupštinsko službeno vozilo (“reno megan”).
Najstariji automobil, među poslanicima DPS-a, vodi se na Abaza Dizdarevića (“lancia Z” iz 1996), a on posjeduje i “mercedes” iz 2008.
Od poslanika Nove srpske demokratije, prema podacima dostavljenim ASK-u, sopstvene automobile nemaju Milica Rondović, Bojana Pićan, Jovan Vučurović i Andrija Mandić.
Mandić je, kao predsjednik Skupštine, štićena ličnost koja ima policijsko obezbjeđenje i službeni automobil.
Službene automobile su zadužili i Vučurović i Đoković (“opel astra” i “reno megan”).
Kako su “Vijesti” ranije objavile, Đoković je nastavio da koristi službeni automobil koji je zadužio dok je bio šef kabineta predsjednika Skupštine Andrije Mandića.
U Poslaničkom klubu Demokrata službeno vozilo pripalo je potpredsjednici Skupštine Zdenki Popović (“tojota korola”), koja je zbog toga nedavno bila u centru pažnje javnosti. U izvještaju Skupštine o potrošnji navedeno je da je Popović za gorivo za deset mjeseci prošle godine potrošila 3.200 eura. Popović je kazala da ona nije to potrošila, a iz Skupštine su Televiziji Vijesti prošle sedmice rekli da je gorivo potrošila “osoba koja je u parlamentu radila po osnovu ugovora o djelu”…
Popović je u imovinskom kartonu navela da posjeduje automobile “opel korsa” (2008. godište) i “pežo 20c” iz 1990.
Najstariji automobil od Demokrata posjeduje Nikola Rovčanin, a radi se o “mercedesu 250 d” iz 1987. godine. On je u imovinskom kartonu prijavio i “opel astru” iz 1992. godine.
“Najmlađi” automobil u Poslaničkom klubu Demokrata ima poslanik Albin Ćeman (“reno klio” iz 2010).
Od poslanika Bošnjačke stranke svoje automobile nemaju Amer Smailović i Kenana Strujić Harbić, dok je službeno vozilo (“tojota korola”) pripalo Mirsadu Nurkoviću. Nurković je u imovinski karton upisao “mercedes” iz 2005. godine i “ford eskort” iz 1993.
Poslanica Edina Dešić ima “reno klio” iz 2014. godine, poslanik Jasmin Ćorović “reno megan” iz 2008, a Admir Adrović “VW tiguan” iz 2019. i “VW CC” iz 2015.
U Klubu poslanika Demokratske narodne partije sopstveni automobil nema poslanica Jelena Kljajević. Poslanik i lider DNP-a Milan Knežević ASK-u je prijavio “audi A6” iz 2007. godine, poslanik Dragan Bojović ima “reno megan senik” iz 2005, a Vladislav Bojović “suzuki SX4” iz 2012. i “volvo XC 70” iz 2012.
Od poslanika Građanskog pokreta URA privatne automobile nemaju lider partije Dritan Abazović i Miloš Konatar. Ana Novaković Đurović prijavila je “mercedes A 180” iz 2019. godine, a Filip Adžić “VW golf sportven” iz 2016.
U Poslaničkom klubu Socijalističke narodne partije (SNP) i CIVIS-a privatni automobil nema Bogdan Božović (SNP).
Poslanica Maja Vučelić (CIVIS) ASK-u je prijavila “pežo 308” iz 2019. godine, a Slađana Kaluđerović (SNP) “reno modus” iz 2006. Kaluđerović je zadužila službeni automobil (“opel astra”).
Poslanik Socijaldemokrata (SD) Boris Mugoša ASK-u je prijavio automobil “hjundai tukson” iz 2019. godine, Nikola Zirojević “audi A6” iz 2007. a Branislav Nenezić “audi A5” (2009.), “kiju sorento” (2004.) i “seat ibicu” iz 2002. Nikola Zirojević je zadužio službeno vozilo (“opel astra”).
U Klubu poslanika Albanskog foruma i Nikola Camaj i Artan Čobi zadužili su službena vozila (“tojotu korolu” i “reno fluens”). Camaj je u imovinskom kartonu naveo da posjeduje “audi 6” iz 2007. godine, a Čobi “mercedes” iz 1993.
U Klubu poslanika Demokratske unije Albanaca (DUA) i Hrvatske građanske inicijative (HGI) svoj automobil nema Mehmed Zenka (DUA). Adrijan Vuksanović (HGI) ASK-u je prijavio “škodu oktaviju” iz 2015. godine.
U Posebnom klubu poslanika, nezavisna poslanica Jevrosima Pejović prijavila je ASK-u “pežo 307” iz 2005. godine, a Radinka Ćinćur “pežo 207” iz 2013. godine. Pejović je zadužila službeni “reno fluens”. Poslanik Ujedinjene Crne Gore Vladimir Dobričanin u junu prošle godine prijavio je promjene u imovinskom kartonu i unio automobil marke “tojota RAV4” iz 2019. godine. U redovnom godišnjem izvještaju o imovini iz marta prošle godine, naveo je da posjeduje “tojote RAV4” iz 2016. i 2009. godine. Nije napisao da li ih je prodao.
Poslanik Albanske alijanse Ilir Čapuni, koji nema poslanički klub, ASK-u je prijavio “folksvagene” iz 2014. i 2007.
Skupština ima 37 vozila
U voznom parku Skupštine ima 37 vozila, od kojih pet nije zaduženo.
Prema Pravilniku o uslovima i načinu korišćenja službenih vozila u Skupštini, pravo na korišćenje službenog vozila imaju predsjednik, potpredsjednik i generalni sekretar parlamenta, ovlašćeno lice koje odredi predsjednik poslaničkog kluba, za potrebe kluba, te kurir-vozač zaposlen u Službi parlamenta.
Ako zakonodavni dom ima dovoljno vozila, ona se, prema Pravilniku, mogu ustupiti i predsjedniku radnog tijela, zamjeniku i pomoćniku generalnog sekretara, te šefovima kabineta i obezbjeđenja predsjednika Skupštine, a u izuzetnim slučajevima, po nalogu generalnog sekretara, mogu ih koristiti i drugi poslanici, zaposleni, kao i druge osobe u radnom procesu za potrebe Skupštine.
Pročitajte još