Države koje prijavljuju najveći broj slučajeva u sedmodnevnom prosjeku su Sjedinjene Države, Francuska, Njemačka, Rusija i Brazil – što čini oko 37 odsto novoprijavljenih slučajeva kovida širom svijeta.
Širom svijeta od koronavirusa oboljelo je više od četiri stotine miliona ljudi, pokazuju podaci vašingtonskog Univerziteta Džons Hopkins.
Uzrok tome, kako izvještava agencija Rojters, je omikron soj kovida 19 – koji je doveo do toga da zdravstveni sistemi u nekoliko država budu na ivici kapaciteta.
Omikron varijanta, koja se smatra uzrokom porasta broja oboljelih u svijetu, ujedno je i najčešći soj koji od kojih ljudi oboljevaju.
Uprkos tome što je u više država broj novooboljelih počeo da se smanjuje, i dalje se prema podacima Rojtersa, dnevno u prosjeku prijavljuje više od dva miliona slučajeva. Stopa smrtnosti veća je za 70 odsto u posljednjih pet nedjelja.
Rojters ukazuje da podaci pokazuju da je omikron po simptomima blaži od prethodnih varijanti koronavirusa – međutim znatan broj slučajeva novooboljelih može preopteretiti zdravstvene sisteme.
Takođe, u posljednjih mjesec dana broj novooboljelih u svijetu povećan je za sto miliona (sa trista na četiri stotine) – dok je prije toga bilo potrebno pet mjeseci da broj zaraženih bude povećan stotinu miliona oboljelih.
Od posljedica kovida 19 do sada je u svijetu preminulo skoro šest miliona ljudi, pokazuju podaci Univerziteta Džons Hopkins.
Države koje prijavljuju najveći broj slučajeva u sedmodnevnom prosjeku su Sjedinjene Države, Francuska, Njemačka, Rusija i Brazil – što čini oko 37 odsto novoprijavljenih slučajeva kovida širom svijeta.
U tome prednjače Sjedinjene Države sa registrovanih million slučajeva novooboljelih na svaka tri dana. Međutim, njihov broj, kao i broj hospitalizacija smanjuju se u odnosu na početak 2022, ukazuju podaci agencije Rojters.
Inače, u Sjedinjenim Državama broj smrtnih slučajeva od posljedica kovida premašio je 900.000.
Za to vrijeme, u Francuskoj je broj zaraženih od kovida iznosio 210.000 u posljednjih sedam dana. Ukupan broj potvrđenih slučajeva u toj zemlji od početka pandemije premašio je 20 miliona.
Skoro polovina novih slučajeva koronavirusa u svijetu, prijavljena je u Evropi, gdje dvadeset i jedna zemlja bilježi širenje pandemije. Od početka pandemije taj kontinent prijavio je 131.000.000 oboljelih i više od dva miliona smrtnih slučajeva od posljedica virusa.
Ipak, uprkos tome što se u Evropi svakodnevno prijavljuje milion slučajeva kovida – pojedine države ukidaju antipandemijska ograničenja.
Španski građani više nisu u obavezi da nose maske na otvorenom, dok je Grčka turistima počela da odobrava ulazak u zemlju sa evropskim sertifikatom o vakcinaciji – usljed čega ne moraju da obezbjede negativan test na kovid.
Inače, oko 62% svjetske populacije do sada je primilo najmanje jednu dozu vakcine protiv kovida. U zemljama čiji građani ostvaruju niske prihode – jednu dozu dobilo je svega 11 odsto građana, pokazuju podaci međunarodne naučne publikacije Our World in Data.
Pročitajte još