Od koga tjelohranitelji čuvaju narodne poslanike?

    2 sedmice pre 278 pregleda Izvor: dan.co.me

Narodni poslanici, kako im i samo ime kaže, trebalo bi da uvijek budu dostupni svom narodu, odnosno građanima koji su ih birali da zastupaju njihove interese u najvišem zakonodavnom domu.

Stvarnost je, međutim, sasvim drugačija, pa većina crnogorskih parlamentaraca čim zasjedne u skupštinsku klupu i „dočepa“ se poslaničke apanaže ne samo da zaboravi zbog koga su tu, nego se i okruže privatnim obezbjeđenjem da im se, ne daj Bože, neko ne bi suviše približio i ugrozio njihovu auru. Pitanje privatnog obezbjeđenja dodatno je došlo u žižu crnogorske, ali i šire javnosti ove sedmice, nakon što je uhapšen bratanić predsjednika Skupštine Crne Gore Andrije Mandića, Danilo Mandić, zbog sumnje da je ranio dvojicu Podgoričana. Kako su nakon incidenta objavili mediji, Mandić je navodno angažovan kao privatno obezbjeđenje svog strica, predsjednika crnogorskog parlamenta, a u vrijeme incidenta vozio je službeno vozilo Skupštine. Iz Uprave policije su saopštili da, shodno zakonu, oni obezbjeđuju predsjednika Skupštine kao štićenu ličnost, a da Danilo Mandić nije službenik ni UP ni Ministarstva unutrašnjih poslova. Inače, Danilo Mandić je ranije sumnjičen i osuđivan za više krivičnih djela.

Da pojedine poslanike tjelohranitelji prate i kroz skupštinske prostorije prije nekoliko dana je, gostujući u jutarnjem programu Javnog servisa, saopštio i poslanik Građanskog pokreta URA Miloš Konatar, koji je i predsjednik poslaničkog kluba te partije, zapitavši se od koga se plaše njegove kolege koje prati obezbjeđenje – od ostalih poslanika ili od novinara?

Konatar je i za „Dan“ potvrdio da pojedini poslanici u Skupštinu dolaze s privatnim obezbjeđenjem, ali nije želio da ih imenuje.

– U pitanju su poslanici parlamentarne većine, a o kome je riječ lako mogu vidjeti svi novinari tokom zasjedanja Skupštine. To je nešto što nije normalno – kazao je Konatar.

Osim njega, i poslanik DPS-a Ivan Vuković je na nedavno održanoj sjednici skupštinskog odbora naveo da se osjeća neprijatno od pomisli da bi na hodniku mogao da sretne, kako je rekao, neko naoružano bezbjednosno interesantno lice.

Vukovića smo pitali da li on ili njegove kolege iz partije imaju privatno obezbjeđenje, da li su imali tjelohranitelje dok je DPS bio na vlasti i od koga se, prema njegovom mišljenju, plaše predstavnici parlamentarne većine koji po Skupštini trenutno šetaju s obezbjeđenjem. Nije nam odgovorio, ali smo odgovor dobili od šefa poslaničkog kluba DPS-a Andrije Nikolića.

– Nemam privatno obezbjeđenje. Mislim da niko, uključujući i predsjednika partije, nema obezbjeđenje. U odnosu na druga pitanja, nemam saznanja da bih komentarisao – rekao je Nikolić.

Predsjednik kluba poslanika Bošnjačke stranke (BS) Amer Smailović takođe nam je rekao da nema privatno obezbjeđenje.

– Lično nemam privatno obezbjeđenje, niti iko od mojih kolega iz kluba poslanika. Ne osjećamo potrebu za tim, bilo u prostorijama Skupštine Crne Gore ili van nje. Skupština je mjesto gdje se, uprkos političkim razlikama, vodi dijalog i donose odluke u interesu svih građana. Smatram da prisustvo privatnih tjelohranitelja može nepotrebno stvoriti osjećaj tenzije i poslati poruku da se odluke donose u atmosferi konflikta, a ne u duhu demokratije – kazao je Smailović za „Dan“.

Poslanik Socijaldemokrata (SD) Nikola Zirojević bio je duhovit u odgovoru na naše pitanje u vezi sa privatnim obezbjeđenjem.

– Što se tiče privatnog obezbjeđenja, najčešće me možete sresti sa suprugom i dvoipomjesečnom ćerkom, koje tu poziciju u potpunosti obavljaju pro bono. Malo rjeđe od toga možete me vidjeti u pratnji francuskog buldoga, koji se takođe ne nalazi na državnom, već na kućnom budžetu, iako svoj posao obezbjeđenja obavlja veoma odgovorno. Što se tiče kolega Mugoše i Nenezića, situacije je otprilike ista – rekao je Zirojević za naš list.

Vučelić: Lica s upitnom prošlošću ne smiju šetati Skupštinom

Poslanica Maja Vučelić ističe da bi nadležni organi trebalo da se pozabave pitanjem angažovanja privatnog obezbjeđenja od strane pojedinih poslanika.

– Mi smo došli na vlast da bismo stvari mijenjali nabolje, a ne da bismo nastavili stare prakse ili ih još pogoršavali. Ako smo ikada kritikovali bahatost, zatvorenost ili odvojenost vlasti od naroda, onda sada imamo još veću odgovornost da se tih istih principa i pridržavamo. Nadležni organi zaduženi za sektor bezbjednosti morali bi se ozbiljno pozabaviti ovim pitanjem, jer se ne smije dozvoliti da lica s upitnom prošlošću šetaju najvišim zakonodavnim domom. Ovakvim postupcima šalje se izuzetno negativna poruka građanima da je Skupština prostor sile, a ne zakona – upozorava Vučelić.

Sudeći po odgovorima šefova poslaničkih klubova, ni parlamentarci iz redova vladajućih Pokreta Evropa sad (PES) i Demokratske Crne Gore nisu angažovali privatno obezbjeđenje.

– Nijedan poslanik PES-a nema privatno obezbjeđenje. Za tim nemamo potrebu. Potrebe poslanika drugih klubova ne znam, pa stoga ne bih to ni komentarisao – odgovorio nam je Vasilije Čarapić (PES).

Sličan odgovor dobili smo i od šefa poslaničkog kluba Demokrata Borisa Bogdanovića.

– Nikada nijesam imao lično obezbjeđenje, niti ga imam sada, a i ne osjećam se ugroženim. Takođe, nijedan član kluba poslanika Demokrata nema obezbjeđenje – kazao je Bogdanović za „Dan“.

Zirojević: Procedura za dobijanje obezbjeđenja je jasna

Ne znam šta bi trebalo da motiviše nekog od poslanika kojem po procjeni ANB-a nije ugrožena bezbjednost da angažuje bilo kakvo privatno obezbjeđenje. Naš posao je da, prije svega, budemo dostupni građankama i građanima, predstavnicima medija pogotovo, tako da ne vidim zašto bi bilo koga od nas privatno obezbjeđenje štitilo od građana Crne Gore. Procedura za dobijanje obezbjeđenja u slučaju bezbjednosne procjene nadležnih državnih organa u potpunosti je jasna i svaki vid obezbjeđenja, osim toga, u slučaju prijetnji po život i bezbjednost, za mene je neprihvatljiv, istakao je Nikola Zirojević.

Poslanica Civisa Maja Vučelić istakla je da zabrinjava to što sve veći broj poslanika kroz institucije šeta s tjelohraniteljima.

– Lično nemam privatno obezbjeđenje, niti sam ikada osjećala potrebu za tim – kako u Skupštini, tako ni van nje. Vjerujem da prostor u kojem djelujemo kao poslanici treba da bude bezbjedan, ali i otvoren za komunikaciju, razmjenu mišljenja i, iznad svega, međusobno poštovanje. Upravo zato zabrinjava pojava sve većeg broja poslanika koji kroz institucije šetaju s tjelohraniteljima, a posebno jer se, kako mediji navode, među njima nalaze i lica sa, u najmanju ruku, spornom prošlošću. To šalje pogrešnu poruku građanima, stvara atmosferu straha, umjesto povjerenja, i nameće pitanje: od koga se zapravo štite? Od kolega? Od novinara? A još jedno, sasvim legitimno pitanje jeste — ko to i kako finansira – kazala je Vučelić za „Dan“.

Odgovor na pitanje da li on ili neko od njegovih kolega ima privatno obezbjeđenje jedino nismo dobili od šefa poslaničkog kluba ZBCG – Nova srpska demokratija Dejana Đurovića. Zbog toga smo i ostali uskraćeni za informaciju da li se baš na poslanike te partije odnose navodi njihovih kolega u vezi sa privatnim obezbjeđenjem.