Njemački parlament je u četvrtak odbacio uvođenje obavezne vakcinacije protiv virusa korona i stručnjaci sada strahuju od novog talasa zaraze na jesen zbog čega očekuju ponovno uvođenje epidemioloških mjera, možda i novo zatvaranje.
I ministar zdravstva Karl Lauterbah (Lauterbach) je u petak rekao da će na jesen ponovo biti potrebne restrikcije.
Oštre mjere, poput obavezne maske na određenim mestima i dozvoljenog pristupa samo vakcinisanima ili prezdravjelima, u Njemačkoj su prestale da važe krajem marta. Mere, prema novom zakonu o zaštiti od zaraza, sada mogu da uvode pokrajine u slučaju stvaranja žarišta bolesti.
„Činjenica je da od jeseni moramo da računamo na porast broja zaraženih,“ rekao je predsjednik Udruženja njemačkih bolnica Gerald Gas (Gaß) za list Augsburger algemajne (Augsburger Allgemeine) od petka.
„Političari moraju da se već danas pripreme za ovo, jer moramo da izbegnemo opterećenje zdravstvenog sistema.“
„Najgore što može da se desi je da izostane bilo kakav dogovor,“ rekao je za isti list generalni sekretar Njemačkog imunološkog udruženja Karsten Vacl (Carsten Watzl).
Biće prekasno, kaže Vacl, ako Bundestag na jesen ponovo pokuša da usvoji zakon o obaveznoj vakcini. Međutim, kancelar Olaf Šolc (Scholz) rekao je u četvrtak da za novi pokušaj nema osnova jer većina poslanika očigledno ne podržava obaveznu vakcinaciju.
Ministar Lauterbah (Lauterbach) je ishod glasanja u Bundestagu nazvao „jasnim i gorkim porazom“ i najavio novu kampanju vakcinacije. Apelovao je na građane da se pre putovanja tokom uskršnjih praznika testiraju na virus.
„Njemačka će na jesen biti u teškoj situaciji,“ rekao je za Augsburger algemajne Frank Urlih Montogomeri (Ulrich Montgomery), predsjednik Svjetskog udruženja ljekara. Ako se još mnogo ljudi ne vakciniše, „ponovo ćemo na jesen i zimu da raspravljamo i da se svađamo oko ograničenja kretanja i kontakata.“
Međutim, vakcinacije su stale. Nedjeljni prosjek je nekih 36.000 dnevno, dok ih je na početku kampanje ponekad bilo i više od milion.
Predlog zakona o opštoj obavezi vakcinacije za starije od 60 godina je u Bundestagu propao na glasanju u četvrtak. Poslanici su predlog pripremali kroz mjesece žučne rasprave o raznim nacrtima. Na kraju, nije bilo dovoljno za većinsku podršku, a poslanici su glasali po sopstvenoj savjesti, bez obzira na stav stranke kojoj pripadaju.
Pročitajte još