O svirepom ubistvu Zumrite Nerdi na sljedećoj sjednici Apelacionog suda

    7 meseci pre 291 pregleda Izvor: Pobjeda
Foto: Pixabay (Ilustracija)

U Apelacionom sudu juče je odgođeno razmatranje žalbi na presudu kojom je Dalibor Nikolić (33) osuđen na 12 godina zatvora jer je sredinom januara pretprošle godine osam sati tukao trudnu suprugu Zumritu Nerdu – koja je preminula od posljedica povreda, objavila je Pobjeda.

Žalbu na presudu podnijelo je Više državno tužilaštvo, a iz Apelacionog suda juče su saopštili da je sjednica odgođena zbog bolesti predsjednika vijeća. Naredna će biti zakazana ,,uz poštovanje zakonom propisanih rokova, o ćemu će javnost biti obaviještena“.

Dalibor Nikolić je osuđen za nasilje u porodici sa smrtnim ishodom, a presudu je 11. decembra 2023. godine izrekao sudija Višeg suda u Podgorici Veljko Radovanović. Više državno tužilaštvo i punomoćnica porodice Nerda Jovana Pavlović tražili su maksimalnu kaznu zatvora od 40 godina zbog svirepog ubistva.

Nikolić je, prema navodima optužnice, tokom 15. i 16. januara 2022. od 22 sata do šest časova narednog dana tukao trudnu ženu dok se troje njihove maloljetne djece (od 10, osam i četiri godine) nalazilo u porodičnoj kući.

Od posljedica prebijanja umrla je 22. januara u Kliničkom centru Crne Gore. Dalibor Nikolić iz Bosne i Hercegovine sa boravkom u Baru uhapšen je na Graničnom prelazu Dobrakovo 17. januara, dan nakon što je ostavio pretučenu ženu u besvjesnom stanju i troje maloljetne djece ispred Opšte bolnice u Baru.

Optužnicom Nikolić se tereti za teško ubistvo, koje je izvršeno na svirep način i da je u pitanju ubistvo trudne žene. Za žrtvu je koban bio udarac koji je primila u kuhinji zbog banalnog razloga oko toga ko će skuvati kafu.

Sud je, u prvostepenoj presudi naveo da Nikolić nije mogao biti optužen za krivično djelo teško ubistvo – jer nije moglo biti utvrđeno da je postojao umišljaj. Zbog toga mu je izrečena maksimalna kazna za krivično djelo nasilje u porodici ili u porodičnoj zajednici – 12 godina. Obrazlažući odluku da ne prihvati kvalifikaciju teškog ubistva, iz Višeg suda su kazali da, po mišljenju suda, nije postojao umišljaj za ovo krivično djelo, pa ni eventualni umišljaj, kako je stavljeno na teret izmijenjenom optužnicom.

Odluka sudije je izazvala oštre reakcije javnosti, uz osude da crnogorsko pravosuđe ne štiti žrtve od nasilja. Organizacije koje se bave ljudskim pravima su ukazale da ovakva kazna govori o velikim propustima unutar našeg zakonodavnog okvira i Krivičnog zakonika Crne Gore.

Iz CGO su, podsjeća Pobjeda, istakli da je presuda Višeg suda nepravedna i neopravdana, jer je – užasavajući akt nasilja u konkretnom slučaju odnio jedan život, a troje maloljetnika izložilo emocionalnoj patnji sa teškim i dugoročnim posljedicama. Poručili su da presuda koja ne priznaje težinu zločina i ne štiti žrtve od nasilja šalje poruku o nefunkcionalnosti pravosuđa i neozbiljnosti države da se efikasno bori sa nasiljem i slučajevima femicida.